Generácia,
ktorá sa zaujíma

Plat prezidenta či ministra ide aj z tvojich daní. Koľko dostávajú za svoju prácu?

Poslanci, ministri či prezidentka pracujú pre štát. Ten štát sme my a peniaze na ich výplaty, to sú naše dane. Takže keď sa pre niekoho rozhodujeme vo voľbách, dávame mu prácu, za ktorú mu budeme každý mesiac platiť. Vieš si predstaviť, koľko asi zarábajú?

Všetky platy uvádzame v hrubom, teda pred zdanením a zaplatením odvodov. 

Od čoho sa odvíjajú platy politikov?

Záleží, o akého politika alebo političku ide. Ich platy sa odvíjajú od toho, či pracujú na komunálnej (ako napríklad starostovia v obci) alebo národnej úrovni (ako napríklad poslanci parlamentu), alebo aj od toho, aké ďalšie funkcie zastávajú.

Platy politikov sa vždy začínajú počítať na základe toho, aká je na Slovensku aktuálna výška priemernej nominálnej mzdy.

Minulý rok určil Štatistický úrad SR takúto priemernú mzdu vo výške 1 304 eur. V praxi to znamená, že plat politikov sa z roka na rok mení podľa toho, ako sa mení výška priemernej mzdy, teda ako sa darí našej ekonomike.

Najviac zarába prezidentka

Je pochopiteľné, že najvyšší plat spomedzi našich volených zástupcov dostáva prezidentka. Ide totiž o hlavu štátu, ktorá nás nereprezentuje len dovnútra, ale aj v zahraničí. Plat prezidentky je pre rok 2023 stanovený vo výške 16 976 eur mesačne. Ročne dostane za svoju prácu 203 712 eur. 

Zdroj: giphy.com

Koľko zarábajú poslanci parlamentu?

Plat poslancov sa skladá z viacerých zložiek. Každému z nich preto pípne na účte iná suma. Základný plat pre každého poslanca je trojnásobok toho, čo priemerne v minulom roku zarobil bežný Slovák. Takže si vyskúšame ľahkú matematiku. Bude to trikrát 1 304 eur, čo je … 3 912 eur.

K tejto základnej sume si môžu jednotliví poslanci či poslankyne aj privyrobiť, ak v parlamente zastávajú nejakú ďalšiu funkciu. V takom prípade dostanú ďalšie stovky eur navyše. 

Príplatky za jednotlivé funkcie v parlamente: 

  • predseda NR SR 497,91 eur,
  • podpredseda NR SR 331,94 eur, 
  • predseda výboru NR SR 165,97 eur,
  • podpredseda výboru NRSR 82,99 eur mesačne.

Poslanci dostávajú okrem základnej mzdy a príplatkov za funkcie aj takzvané paušálne náhrady, ktoré im majú pokryť výdavky navyše, ako napríklad ubytovanie, či dopravu. Líšia sa podľa toho, kde má daný poslanec alebo poslankyňa trvalý pobyt. 

Tí, ktorí ho majú v Bratislavskom kraji, si mesačne prilepšia o 2 348 eur, a všetci ostatní mimo Bratislavského kraja dostávajú za paušálne náhrady po 2 739 eur mesačne. Bratislavskí poslanci sú v tomto prípade v nevýhode. Oproti ostatným poslancom a poslankyniam z ostatných krajov Slovenska zarobia o takmer štyri stovky menej. 

Zdroj: giphy.com

Ak zrátame všetky položky, každý poslanec zarába minimálne 6 260 eur. Presne takú sumu dostávajú poslanci a poslankyne s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji, ktorí/é nezastávajú žiadnu ďalšiu funkciu v parlamente. 

Ak poslanec NR SR zastáva okrem tejto funkcie aj nejakú ďalšiu mimo parlamentu, napríklad keď je aj primátor mesta, dostáva zaplatené aj za to. Nie však plnú sumu. Výplata za ďalšiu funkciu je maximálne vo výške minimálnej mzdy na Slovensku, a teda maximálne 700 eur. 

Ministri zarábajú menej ako poslanci

Platy členov vlády sú veľkým paradoxom slovenskej politiky. Ministri totiž zarábajú menej ako radoví poslanci. Ich plat sa síce odvíja od základnej mzdy poslancov a násobí sa číslom 1,5, no napriek tomu dostávajú menej.

Ako je to možné? Existujú na to dva dôvody. Platy členov vlády boli minulý rok zmrazené. To znamená, že kým sa plat poslancov a poslankýň z roka na rok zvyšuje, pretože je naviazaný na priemernú mzdu ktorá sa zvyšuje tiež, výplata ministrov nateraz zostáva na 1,5 násobku platu poslanca z roku 2021. Základná mzda ministra alebo ministerky je aktuálne 4 590 eur. 

Zdroj: Canva

K tomu ešte môžeme pripočítať paušálne náhrady, ktoré sú ale nižšie, ako majú poslanci a poslankyne a spolu s nimi zarobia ministri a ministerky celkovo 5 561 eur. V praxi to teda vyzerá tak, že ľudia zodpovední za riadenie rezortov ako je zdravotníctvo či školstvo dostávajú nižšie výplaty, než radoví poslanci a poslankyne. 

Trochu vyšší plat má predseda vlády, ktorý dostáva ešte aj funkčný príspevok za to, že je premiér. Jeho celkový plat je teda zložený z troch častí. Zo základnej mzdy vo výške 4 590 eur, z paušálnych náhrad v sume 1 191 eur a z funkčného príplatku 746 eur. Celkovo zarobí 6 527 eur mesačne, a teda 78 324 eur za rok. 

Zdroj: giphy.com

Ak sa ti zdá, že je to veľa, tak v porovnaní s komerčným svetom je to stále málo. Vrcholoví manažéri v súkromných firmách na Slovensku zarobia ročne priemerne od 60 000 do 120 000 eur a mnohí z nich majú aj 20 – 30 % príplatky. Ich ročné príjmy sa tak môžu vyšplhať až na 156 000 eur. 

Šéfovia medzinárodných firiem si za minulý rok zarobili priemerne až 1 400 000 eur. Premiér, ktorý neriadi firmu ale celú krajinu, teda v porovnaní s nimi zarába naozaj málo.

Prečo by mali mať politici vysoké platy?

Je to, samozrejme, subjektívna vec, ale treba si uvedomiť, akú majú títo ľudia zodpovednosť. Svojím hlasovaním, legislatívnymi návrhmi a tým, akým témam dávajú prioritu, však ovplyvňujú život celej našej krajiny. Od výšky parkovného, cez to, ako dlho čakáme na vyšetrenie, až po systém vzdelávania. 

Je preto veľmi dôležité, aby si prišiel/prišla voliť a sám/sama si sa rozhodol/a, kto bude mať v nasledujúcich rokoch našu budúcnosť vo svojich rukách. Pamätaj na to, že týmto ľuďom dávaš prácu, preto sa na chvíľu zahraj na šéfa/šéfku a vyberaj si tak, aby títo zamestnanci dali tvojej firme čo najviac a svoj plat si zaslúžili.

Zdroj titulného obrázka: Canva

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate