Generácia,
ktorá sa zaujíma

Po smrti mladej ženy v Iráne neutíchajú protesty

Mahsá Amíní, 22-ročná iránska Kurdka, bola v septembri na návšteve u svojho brata v Teheráne. Mala to byť jej posledná dovolenka predtým, než začne študovať. O týždeň mala nastúpiť na univerzitu. 

V iránskom hlavnom meste ju však zatkli za to, že si nedostatočne zakryla vlasy. O tri dni neskôr bola mŕtva.

Polícia tvrdí, že dostala zástavu srdca.

Hackeri ale získali z nemocnice údajné zábery skenu Mahsinej lebky, na ktorých bolo vidieť, že ju mala na viacerých miestach prerazenú. Táto smrť spustila obrovské protesty, ktoré niektorí označujú až za feministické povstanie. 

Protestujúci v Teheráne, Foto: Getty Images

O ženskom tele v Iráne rozhoduje režim

V Iráne je pre všetky ženy povinné nosiť hidžáb, teda pokrývku hlavy. Akonáhle opustia svoj byt, musia mať zahalené vlasy, ramená aj nohy a ich make-up musí byť decentný. Na uliciach sú hliadky mravnostnej polície, ktorých úlohou je kontrolovať, či je výzor žien v súlade s predstavou štátu. Kontrolujú napríklad aj to, či sa medzi sebou príliš nerozprávajú mladí single ľudia.

Ak niektoré z pravidiel porušia, môžu ich zatknúť, dať im pokutu alebo ich zbičovať.

Príbeh Mahsy bol emocionálnym zlomom pre veľa ľudí, najmä žien. Prvýkrát sa protestov vo veľkom zúčastňujú aj ony. Strhávajú z hláv šatky, pália ich, niektoré si oholili vlasy na znak toho, že ich štát nemôže ovládať a definovať vlasmi.

Protestujúci pália svoje šatky v uliciach Teheránu, identitu si chránia rúškami Foto: Getty Images

Najmenej 154 ľudí zomrelo

Páliť svoj hidžáb, teda pokrývku hlavy, len pár dní po tom, ako pre nezakryté vlasy zomrie mladá žena, je odvážne a pre iránsky režim neprijateľné. Protesty preto tvrdo potláča – vrátane strieľania do davu. Podľa mimovládnej organizácie Iran Human Rights, ktorú v Osle založili iránski utečenci, zatiaľ zomrelo 154 ľudí. 

Ajatolláh Chámeneí, náboženský vodca a skutočná hlava štátu v Iráne, ktorý má síce aj prezidenta, no aj ten je podriadený náboženskému lídrovi, z protestov obviňuje západ, USA a Izrael.

Počas protestov sú v dave tajní policajti, ktorí ľudí zatýkajú alebo ich sledujú. Protestujúci preto nosia rúška, skrývajú si tváre a telefóny nechávajú doma, aby neboli dohľadateľní. Keďže je internet v Iráne obmedzený, náročné je aj dohadovanie protestov. 

Zatiaľ sa však demonštruje vo veľkých mestách po celom Iráne každý jeden večer. 

Reklama

Vyber si viac z News