Generácia,
ktorá sa zaujíma

Pochop dnešné voľby v USA 🇺🇸

Už dnes sú v USA dôležité voľby, takzvané Midterms. Volajú sa tak preto, lebo sa konajú presne v polovici volebného obdobia prezidenta a sú aj akýmsi vysvedčením, ktoré prezident po 2 rokoch dostáva.

Koho si Američania volia?

Dôležité je, že Američania si volia všetkých 435 členov snemovne reprezentantov a 1/3 senátorov, teda 35. Snemovňa a senátori spolu tvoria Kongres, teda americkú verziu parlamentu.
Okrem nich dnes zvolia aj niektorých miestnych guvernérov alebo šerifov.

Voľby v Sandy Spring v Marylande. Foto: Chip Somodevilla/Getty Images

Prečo sú tieto voľby dôležité?

Ak vládnuci prezident nemá dostatočnú podporu v Kongrese, veľmi ťažko presadí zákony a reformy. Zatiaľ to vyzerá tak, že Biden ako demokrat podporu stratí a republikáni zvíťazia. Bude to ale napínavé a Biden sa vyjadril, že na hlasovacích lístkoch je demokracia.

Za republikánov totiž kandiduje mnoho podporovateľov Donalda Trumpa a jeho veľkej lži o tom, že posledné prezidentské voľby, ktoré prehral, boli sfalšované. Šírenie tejto lži viedlo až k útoku sfanatizovaného davu na Kapitol, kde sídli práve Kongres. Kvôli útoku zomrelo až 5 ľudí.

Útok na Kapitol, 6. január 2022, Foto: GettyImages

Víťaz volieb bude mať veľký vplyv napríklad na tému interrupcií. V júni v USA zrušili celofederálne právo na interrupciu, pričom demokrati sľubujú toto právo obnoviť.

Vplyv budú mať aj na budúcnosť podpory Ukrajiny, opäť demokrati sú tí, ktorí v intenzívnej pomoci Ukrajine plánujú pokračovať. Republikáni sa plánujú zamerať skôr na pomoc pre Američanov, ktorých postihujú vysoké ceny.

Senát tiež schvaľuje nominácie sudcov, ktorí majú na život v krajine obrovský vplyv.

Joe Biden v kampani a transparenty podporujúce právo na interrupciu, Foto: Anna Moneymaker/Getty Images

Trump a jeho BIG ANNOUNCEMENT

Po očakávanom víťazstve republikánov v týchto voľbách by mohol svoju opätovnú kandidatúru na prezidenta USA oznámiť Donald Trump, ktorý už povedal, že po voľbách bude mať “veľké oznámenie” – Big Announcement.

Donald Trump počas midterm kampane v Robstowne v Texase. Foto: Brandon Bell/Getty Images

Reklama

Vyber si viac z News