Generácia,
ktorá sa zaujíma

Poľsko žiada od Nemecka 1,3 bilióna eur

polsko druha svetova vojna nemecko

Poľsko žiada od Nemecka 1,3 bilióna eur za škody, ktoré im spôsobili v druhej svetovej vojne. Nemecko to odmieta a tvrdí, že otázka reparácií je uzavretá. 

„Poľsko sa ďalších reparácií vzdalo už dávno, v roku 1953, a niekoľkokrát toto stanovisko potvrdilo.” Podľa nemeckej vlády Poliaci zrieknutie sa reparácií potvrdili aj v roku 1970, 1990 a 2004. Svoje požiadavky na reparácie zverejnili v deň 83. výročia nacistickej invázie do Poľska. Tou sa začala druhá svetová vojna.

Počas vojny zahynulo 6 miliónov Poliakov a ich hlavné mesto Varšava bolo zrovnané so zemou.

Požiadavky na reparácie prichádzajú najmä od poľskej vládnej strany PiS (Právo a spravodlivosť). Ich líder Jaroslaw Kaczyński tvrdí, že ide ešte o najkonzervatívnejšiu možnú sumu a mohla byť aj vyššia. 

Požiadavka prichádza v čase zhoršených diplomatických vzťahov medzi Varšavou a Berlínom. V minulosti sa sporili pre klesajúcu úroveň demokracie a právneho štátu v Poľsku. Dokonca Poľsku EÚ blokuje fondy. Líder PiS Jarosław Kaczyński naoplátku EÚ minulý rok nazval „štvrtou nemeckou ríšou” ako narážku na nacistickú „tretiu ríšu”. 

Šéf opozície Donald Tusk obviňuje PiS z toho, že si aj na téme odškodnenia iba stavia politickú kampaň pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Podľa prieskumu, ktorý zverejnil Denník Rzeczpospolita, je totiž poľská spoločnosť v otázke reparácií rozdelená. Vyše 51 % Poliakov si myslí, že by sa Poliaci mali domáhať odškodnenia a z nich je drvivá väčšina zároveň podporovateľov strany PiS. 

Reklama

Vyber si viac z News