Generácia,
ktorá sa zaujíma

Potrebujem doktora! Ako mám postupovať?

Vo väčšine prípadov budú tvoje kroky smerovať najprv k všeobecnému, teda obvodnému lekárovi. To je tvoj doktor, ku ktorému pravidelne chodíš. 

Ak potrebuješ vyšetrenie u špecialistu, ku väčšine je nutný výmenný lístok, ktorý ti napíše práve tvoj všeobecný lekár. S výmenným lístkom sa následne objednáš k špecialistovi. Platnosť výmenného lístka nie je časovo obmedzená.

Sú aj výnimky

Výmenný lístok nepotrebuješ, a teda môžeš sa rovno objednať ku gynekológovi, zubárovi, psychiatrovi, kožnému lekárovi a aj k očnému, ale iba ak ide o predpis okuliarov. 

Budem niečo platiť?

Za vyšetrenie ani preventívne prehliadky neplatíš a sú uhrádzané zo zdravotného poistenia. Lekár si môže účtovať poplatky za úkony, ktoré nie sú preplácané zdravotnými poisťovňami. Takéto poplatky musia byť zverejnené v cenníku. Lekár však nemôže požadovať, aby si mu platil napríklad za objednanie na vyšetrenie, vypísanie receptu alebo za výmenný lístok k špecialistovi. Ak máš pochybnosti, či si od teba náhodou nevypýtal neoprávnený poplatok, obráť sa na svoj VÚC.

Čo ak potrebujem ošetrenie a už je večer alebo víkend?

V prípade akútneho ochorenia a zhoršenia zdravotného stavu, s ktorým by si bežne cez deň išiel k všeobecnému lekárovi (napríklad vysoké teploty, alergické reakcie, bolestivé stavy), je ti k dispozícii pohotovosť (ambulantná pohotovostná služba) počas pracovných dní od 16.00 do 22.00 hod. a počas víkendov a sviatkov od 7.00 do 22.00 hod. Platíš však na nej poplatok 2€. Pohotovosť je zvlášť pre dospelých, zvlášť pre deti a dorast a zubné lekárstvo. Rozpis je k dispozícii na www.e-vuc.sk.

Ale pozor… na pohotovosť nepatrí bežný dlhotrvajúci kašeľ, nádcha, dlhotrvajúce mierne bolesti brucha a iné, nie až tak naliehavé zdravotné problémy.

Čo mám robiť, ak potrebujem v noci lieky? 

V tvojom meste by mala byť otvorená pohotovostná lekáreň. Lekárne majú pohotovosť podľa nariadenia, pričom rozpis lekárenskej pohotovostnej služby je tiež dostupný na www.e-vuc.sk.

A čo ak mi ide o život? 

V prípadoch, keď je ohrozený život (napríklad infarkt, vážne zranenie), ide pacient na urgentný príjem (ústavná pohotovostná služba). V prípade potreby sa rovno volá záchranka na čísle 155.

Reklama

Vyber si viac z Toto takto