Generácia,
ktorá sa zaujíma

Kto môže dostať nájomný byt od štátu?

najomne byvanie byty

Vyše 65% ľudí vo veku 18 – 34 rokov na Slovensku býva stále so svojimi rodičmi.

Okrem vypraných ponožiek a navarenej večere ich k tomu nútia najmä vysoké ceny bytov. Veľa sa má zmeniť nájomným bývaním. Pre koho ale takéto byty budú a koľko zaplatíme za nájom?

Kto môže dostať nájomný byt od štátu?

Zatiaľ sa toho veľa nevie, konkrétne podmienky by mali byť známe v septembri 2022. Zákon dnes hovorí len o tom, že musíte mať pobyt (trvalý, prechodný alebo iný) na území Slovenska, musíte spĺňať ďalšie kritériá určené vládou (nevie sa, aké) a musíte zarábať menej ako určila vláda. Ak si o byt požiadate sami, nesmie to byť viac ako 1875€ v čistom, dvojica nesmie mať čistý príjem vyšší ako 3184€. Pokiaľ ste rodina s dieťaťom, váš čistý príjem môže byť až 4040€. Na konkrétne sumy ale bude vplývať veľa faktorov, ktoré vláda v najbližších týždňoch spresní.

Tiež nemôžete byť na zozname daňových dlžníkov, ani dlžníkov zdravotného a sociálneho poistenia a nemôže byť na vás uvalená exekúcia. Zo systému teda budú vylúčení mnohí ľudia, ktorí sú vo finančných problémoch a majú na pleciach dlhy. 

Kedy budú nájomné byty hotové?
Vznikla Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania, ktorá celý projekt riadi. Do konca roka 2022 by sa byty mali začať stavať napríklad v Nitre a hotové by mali byť podľa vicepremiéra Štefana Holého do jedného roka. Nasledovať by mali aj ďalšie krajské mestá, keďže tam je o byty najväčší záujem. Dokopy by sa malo postaviť 40 000 nájomných bytov, ale dokedy majú byť hotové, zatiaľ Agentúra neprezradila. Na svojom webe zároveň tvrdí, že množstvo bytov nemá žiadne limity. Byty nestavia štát, budú ich stavať súkromní investori, zatiaľ to vyzerá na zahraničných z Rakúska, Švédska alebo Holandska.

Ako sa ku bytu dostanem?
Plánovaný je rezervačný portál, na ktorom by sme si mali nájsť konkrétne mesto a byt a uchádzať sa oň. Pokiaľ splníme podmienky, systém našu požiadavku sprocesuje. Byty budú pridelené podľa princípu “kto prv príde, ten prv melie” a Agentúra tvrdí, že výber bude riadený počítačom, aby nebolo možné nikoho uprednostňovať. Tento rezervačný systém by mal byť hotový v decembri 2022

Koľko bude nájomný byt stáť?
Podpredseda vlády Štefan Holý zverejnil už aj cenovú mapu Slovenska, ktorá ešte nie je vo finálnej podobe a musí prejsť pripomienkami:

V zákone predkladatelia odhadujú, že do roku 2026 postavia minimálne 10-tisíc nájomných bytov. Výpočty Agentúry však hovoria aj o tom, že na Slovensku aktuálne chýba až 220-tisíc bytov.

Reklama

Vyber si viac z News