Generácia,
ktorá sa zaujíma

Prečo chcú USA zakázať TikTok? 

V Spojených štátoch používa TikTok viac ako 170-miliónov ľudí mesačne. TikTok však vlastní čínska spoločnosť ByteDance, ktorá čelí obvineniam z poskytovania osobných údajov používateľov komunistickej strane Číny. Snemovňa reprezentantov USA preto odhlasovala, že TikTok treba zakázať alebo ho predať do rúk americkej firmy. TikTok má na rozhodnutie deväť mesiacov. Čo spraví?

Survival show – Amerika vs Čína

Amerika a Čína sú veľmoci, ktoré spolu súperia. Nie je to nejaká otvorená vojna, ide skôr o súperenie v oblasti celosvetového vplyvu. No a najväčší vplyv má predsa ten, kto má najviac peňazí. 

Zdroj: giphy.com

Niektorí odborníci nazývajú vzťah Ameriky a Číny aj novodobou studenou vojnou. Tieto dve mocnosti sa okrem ekonomiky predbiehajú vo všetkom – v technologickom vývoji, vo vesmírnom vývoji, či v počte jadrových zbraní. 

Medzi Čínou a Amerikou vládne zároveň veľká nedôvera. Podľa editora britského denníka The Economist Eda Carra Amerika verí, že Čína ich špehuje a kradne ich priemyselné a iné tajomstvá. Tým pádom získava know-how, vďaka ktorému rastie jej moc.

🤫 Priemyselné tajomstvo je dôverná informácia, ktorá poskytuje podniku konkurenčnú výhodu a nie je bežne známa alebo ľahko dostupná. Zahŕňa technické údaje, vzorce, procesy, metódy alebo obchodné stratégie, ktoré spoločnosť uchováva v tajnosti. Ochrana priemyselných tajomstiev zaisťuje, že konkurenti nemôžu tieto informácie využiť bez povolenia.

Spojené štáty v týchto tvrdeniach nie sú úplne paranoidné a sčasti sa zakladajú na ich predošlých skúsenostiach s Čínou. Napríklad minulý rok uvideli ľudia v americkom vzdušnom priestore veľký biely balón. Balón letel z Číny a niesol rôznu špionážnu techniku. Nakoniec ho vojaci zostrelili do mora, no tento čin rozhodne neprispel k budovaniu vzájomnej dôvery.

Čína zbiera dáta miliónov Američanov každý deň

Jeden balón so špionážnou technikou sa dá zostreliť pomerne ľahko. Čo však zariadenia v rukách 170-miliónov Američanov, ktorí každý deň na TikToku točia svoje tance, hauly a zabávajú sa na videách zvieratiek? 

USA má vážne obavy o svoju bezpečnosť, bezpečnosť svojich občanov a o štátne tajomstvá. Prečo? Čína je komunistická krajina. To znamená, že aplikácia TikTok, ktorú používaš, o tebe zbiera dáta a je možné, že ich poskytuje Komunistickej strane Číny. Na to, či ich naozaj TikTok môže odovzdávať sme sa spýtali dátovej analytičky z Českej republiky Veroniky Blablovej, ktorá pôsobí v projekte MapInfluenCE. Ten skúma vplyv Číny, Ruska a iných autoritárskych režimov v strednej Európe.

„Nemáme dôkazy o tom, že by TikTok poskytoval dáta o používateľoch čínskej vláde. Aj sám TikTok to popiera,“ uvádza. 

Aj samotný TikTok sa proti takýmto obvineniam bráni a vo svojom zdôvodnení píše, že všetky dáta od používateľov z Ameriky skladujú v Spojených štátoch a zálohujú v Singapure. Takisto v texte spomínajú, že Komunistická strana Číny od nich nikdy žiadne dáta nepýtala ani nijakým spôsobom nezasahovala do obsahu na TikToku.

„Napriek týmto uisteniam, čínske zákony poskytovanie dát o používateľoch nijako nezakazujú. Dokonca majú jednotlivci a štátne aj súkromné organizácie povinnosť spolupracovať so spravodajskými službami v otázkach národnej bezpečnosti,“ hovorí Blablová.

Zdroj: gettyimages.com

Dáta z TikToku boli zneužité Čínou už aj v minulosti – v roku 2019 ich využili na identifikáciu a vyhľadanie účastníkov protestov v Hongkongu a v roku 2022 TikTok priznal, že jeho zamestnanci zneužili dáta na sledovanie polohy amerických novinárov.

Okrem sledovania novinárov, aktivistov, výskumných pracovníkov, či politikov môže TikTok využiť dáta aj na cielené kybernetické útoky.

„Zozbierané údaje môžu tiež slúžiť ako dôležitý zdroj informácií o spoločnosti a témach, ktoré ju rozdeľujú,“ vymenúva možné zneužitia údajov analytička.Takéto údaje môže TikTok alebo vláda Číny použiť napríklad na tvorbu dezinformačných kampaní a informačných operácií.

Tak ako teda, TikTok?

Aj vďaka demokracii, ktorá vládne v USA, nemôže vláda ľuďom zobrať mobily z rúk.

Čo však urobiť môže, je TikTok v krajine zakázať. Snemovňa reprezentantov USA tento nápad prijala s otvoreným náručím. Za návrh hlasovalo 365 členov Kongresu a len 65 z nich bolo proti.

Konečné slovo má však v rukách prezident Spojených štátov amerických Joe Biden. O zmenu vlastníctva TikToku v Amerike sa pokúšal už aj bývalý prezident Donald Trump. Jeho návrh však pohorel na súde, keďže nebol v súlade s ústavou Spojených štátov. Konkrétne porušoval odsek o právach na slobodu prejavu.

Zdroj: Canva

USA teraz dalo TikToku deväť mesiacov na rozhodnutie. Buď ho jej vlastník ByteDance predá firme so sídlom v USA, alebo bude úplne zakázaný. Keď sa Spojené štáty snažili naposledy dotlačiť vlastníkov TikToku k jeho predaju, firma ByteDance povedala, že v prípade predaja tejto aplikácie by kupec nedostal algoritmus, na ktorom TikTok fičí. 

Práve algoritmus je dôvodom, prečo je TikTok taký populárny. Bez neho by aplikácia stratila na cene, no a TikTok nie je ochotný ho predať za lacno. Firmy, ktoré by na to mali peniaze, však nechcú kúpiť mačku vo vreci, a tak sa celý spor naťahuje.

Deň po

Ak by bol predsa len TikTok v Amerike zakázaný, straty by boli na oboch stranách veľké. Na jednej strane by 170 miliónov Američanov stratilo sociálnu sieť, ktorá bola pre nich odreagovaním a možno aj zdrojom peňazí. 

Sedemtisíc ľudí, ktorí momentálne v USA pracujú pre TikTok, by stratilo svoje zamestnanie. Desiatky malých a stredných firiem by museli svoje podnikanie presunúť inam a stratili by fanpage na TikToku.

@tiktok

Our CEO, Shou Chew, shares a special message on behalf of the entire TikTok team to thank our community of 150 million Americans ahead of his congressional hearing later this week.

♬ original sound – TikTok

Na druhej strane je spoločnosť Bytedance, ktorá už v roku 2020 stratila Indiu, kde takisto dostala zákaz. Ten však zvládli, keďže India, hoci veľká, im neprinášala taký veľký zisk ako USA. Spojené štáty však hrajú v zisku TikToku veľkú rolu. Ak ich stratia, stratia aj veľkú časť svojich zárobkov. 17 % používateľov TikToku pochádza práve z USA.

Európska únia tiež priťahuje TikToku kohútik a snaží sa ho regulovať tak, aby nebol hrozbou pre svojich používateľov – či už z hľadiska ochrany osobných údajov, alebo budovania závislosti. 

„Európska únia k tomuto problému pristupuje inak ako USA. Jej cieľom je získať viac informácií o fungovaní a návykovosti algoritmov, ako rieši aplikácia na platforme šírenie dezinformácií, či dostatočne chráni neplnoleté osoby alebo napríklad to, či sú reklamy dostatočne transparentné,“ hovorí Blablová.

Tieto postupy uplatňuje nielen na TikTok, ale na všetky veľké platformy ako Amazon, Facebook, LinkedIn, Wikipédiu a ďalšie.

To, že tieto nariadenia myslí Európska únia vážne dokazuje aj fakt, že v apríli 2024 začala veľké vyšetrovanie aplikácie TikTok Lite, ktorú spustili vo Francúzsku a Španielsku. 

„Niektoré charakteristiky aplikácie považovala Európska únia za rizikové. Konkrétne to bolo udeľovanie bodov za sledovanie videí a lajkovanie obsahu. To mohlo používateľov podnecovať, aby v aplikácii trávili viac času,“ opisuje Blablová verziu TikTok Lite. 

Body, ktoré v nej používatelia zbierali, mohli premeniť na vouchery do Amazonu alebo za TikTokovú menu, ktorou platili tvorcom obsahu.Takýto systém sa zdal Európskej únii príliš návykový.

„Niekoľko dní po tom, čo Brusel zahájil vyšetrovanie, TikTok systém odmien odstránil,“ dopĺňa Blablová.

TikTok sa musí teraz veľmi posnažiť, aby nestratil veľké trhy, bez ktorých by nebol tak ziskový ako doteraz.

Je pre teba TikTok naozaj nebezpečný? 

Niektorí ľudia nazývajú TikTok aj trójskym koňom, ktorý navonok vyzerá nevinne, no nesie so sebou veľa nástrah.  

Práve z tohto dôvodu majú viaceré štátne a vládne zložky v krajinách ako Spojené kráľovstvo, Kanada, či Austrália zakázané používať TikTok. Aj u nás na Slovensku majú ľudia pracujúci v niektorých oblastiach štátnej správy zakázané používať TikTok aj na osobné účely

Zdroj: giphy.com

„TikTok jednoznačne nepatrí na pracovné telefóny, hlavne v prípade politikov, novinárov, aktivistov, či vysoko postavených zamestnancov firmy,“ varuje analytička Blablová.

Za najväčšie hrozby TikToku sa pokladá ochrana osobných údajov a ich zneužitie Komunistickou stranou Číny. Demokratické krajiny si musia dávať pozor na aplikácie, ktoré vznikli v režime, ktorý obmedzuje slobodu slova a častou propagandou ovplyvňuje zmýšľanie ľudí. 

Tieto obavy sú však zatiaľ iba dohadmi a opatrenia, ktoré krajiny robia, musíme vnímať aj s ohľadom na to, aké vzťahy majú navzájom, ako veľmi si dôverujú a akú politiku presadzujú. 

Druhou hrozbou je algoritmus TikToku, ktorý sa učí oveľa rýchlejšie, ako iné. Stačí, že na TikToku stráviš pár minút a algoritmus z toho dokáže vyhodnotiť, aký obsah sa ti páči. Ten ti začne zobrazovať čoraz viac, aby si na ňom zostal či zostala čo najdlhšie. Postupne si tak dokážeš aj kvôli algoritmu vybudovať na TikToku závislosť. 

Moderácia obsahu tiež nie je výrazná, a preto sa môže stať, že ti začne ukazovať videá s nebezpečným obsahom. 

„Pokiaľ chcú ľudia naďalej používať TikTok, odporučila by som im v prípade, keď ich začne uzatvárať algoritmus do nejakej zvláštnej bubliny alebo im servíruje extrémistický obsah, aktualizovať algoritmy pomocou funkcie „Obnoviť kanál Pre teba“,“ uzatvára Blablová. 

Algoritmy v tom prípade začnú odznova vyhodnocovať to, aký obsah ti ponúknu.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi