Generácia,
ktorá sa zaujíma

Prečo nepracovať bez zmluvy?

Aj keď si mnohí dnes stále pripadajú ako otroci, ktorí makajú pre pažravých veľkokapitalistov, veci sa naozaj rapídne zmenili lepšiemu. To všetko vďaka mnohým faktorom, medzi nimi napríklad aj Zákonník práce, ktorý jasne (no, kedy ako) hovorí, aké majú zamestnanci práva a povinnosti. 

Áno, zákonník práce nie je práve najzábavnejšie čítaníčko. Preto tu nájdeš tie najdôležitejšie veci, ktoré sa ti fakt zídu, keď si nájdeš akýkoľvek druh práce. Aj brigádu u babky na záhrade. Aspoň ju budeš môcť strašiť zákonom, keď ti odmietne obednú prestávku. Čo asi žiadna babka nikdy neurobila…  

Zdroj: giphy.com / Mattiel

1. Odkedy vlastne môžeš legálne pracovať?

V praxi, keď dovŕšiš 16 rokov a povinnú školskú dochádzku. Vo výnimočných prípadoch môže pracovať človek mladší ako 15 rokov a to napr. pri spoluúčinkovaní na rôznych športových, kultúrnych podujatiach alebo v reklame.

Zamestnanci mladší ako 18 rokov sú považovaní za mladistvých zamestnancov, čo je taká špeciálna kategória, na ktorú sa vzťahuje zvýšená právna ochrana. Napríklad nemôžu pracovať nadčas, vykonávať nebezpečné činnosti, pracovať niekde pod zemou v baniach a tak ďalej. Niečo, po čom si určite strašne túžil. 

2. Ako vyzerá pracovná zmluva a čo musí obsahovať?
Pracovná zmluva je niečo ako poistka pre teba, keď sa stane akýkoľvek problém. Zmluva na trvalý pracovný pomer by mala obsahovať:

👉 druh práce, jej náplň a jej stručnú charakteristiku
👉 pracovný čas
👉 či sa jedná o prácu na dobu určitú alebo neurčitú
👉 deň nástupu do práce
👉 miesto výkonu práce 
👉 mzdové podmienky
👉 výplatné termíny a ako sa výplata uhrádza 
👉 výmeru dovolenky
👉 možnosti ukončenia pracovného pomeru
👉 informácie o skúšobnej dobe. Skúšobná doba slúži na to, aby ste sa mohli s prácou a so šéfom vzájomne oťukať a zistiť, či ty nie su úplné nemehlo, a tvoj šéf zase nejaký psychopat. Skúšobná doba môže trvať maximálne 3 mesiace a počas nej môžu pracovný pomer ukončiť obe strany okamžite bez udania dôvodu. Pokiaľ v zmluve nie je skúšobná doba, je automaticky neplatná.

3. Čo musí obsahovať zmluva, ak ideš brigádovať?

Ak ideš len brigádovať, daj si pozor, aby tvoja dohoda obsahovala:
👉 druh práce, jej náplň a charakteristiku
👉 dohodnutú odmenu za vykonanú prácu
👉 rozsah pracovného času
👉 dobu, na ktorú sa dohoda uzatvára
👉 výplatné termíny a ako sa výplata uhrádza 

 4. Na čo si dať pozor?

  • Nedali ti žiadnu zmluvu
  • V zmluve chýbajú dôležité údaje
  • Zmluvu podpíšeš, odovzdáš zamestnávateľovi, ale nedostaneš svoj exemplár, na ktorom sú oba vaše podpisy
  • Zamestnávateľ od teba žiada nejakú sumu pred podpisom zmluvy
  • Zamestnávateľ ti nedá dostatok času na prečítanie si zmluvy a tlačí na teba, aby si to podpísal čím skôr

Pokiaľ by si si mal zapamätať aspoň jednu jedinú vec, tak to je tá, že bez pracovnej zmluvy alebo dohody to zbytočne neriskuj. Obzvlášť, ak ideš pracovať pre niekoho, koho vôbec nepoznáš. Inak môžeš dopadnúť podobne, ako tí otroci.

Reklama

Vyber si viac z Toto takto