Generácia,
ktorá sa zaujíma

Prečo plnia ľudia na TikToku nebezpečné výzvy?

Mohol by si si prosím rozbiť hlavu, predávkovať sa liekmi či zadusiť sa? Áno, aj toto sú výzvy, ktoré kolujú po TikToku prezlečené do zábavného obalu. Prečo sú ľudia ochotní tieto výzvy plniť?

Spomínate si ešte na Harlem Shake? 

Zdroj: youtube.com/bestharlemshakevideo

Táto výzva sa stala virálna v roku 2013. Nie, nevznikla zarovno s trendom Tamagoči, to by si musel ísť oveľa ďalej do histórie. No, samozrejme, už aj rok 2013 znie ako dávna história. 

V predošlých pár rokoch sa na sociálnych sieťach ako Instagram alebo TikTok začali šíriť podobné výzvy, ktoré ohrozujú zdravie a životy tých, ktorí ich plnia.

TikTok sa stal trendom, lebo je rýchly, zábavný a čo ti poviem, dajú sa na ňom stráviť celé hodiny scrollovaním medzi krátkymi videami. Medzi jeho najčastejších používateľov patria mladí ľudia generácie Z, čiže narodení po roku 1995.

Rozbi si hlavu alebo sa zadus… kvôli lajkom

Začnime hneď zostra. Výzva bola nazvaná „Skull-breaker challenge“, ktorá vyzývala ľudí, aby si doslova rozbili hlavu.

Trojica ľudí sa postavila vedľa seba. Osoba, ktorá stála v strede vyskočila a ďalšie dve, ktoré stáli každá z jednej strany, jej podkopli zozadu nohy. Namiesto toho, aby teda osoba doskočila, spadla chrbtom na zem. Aj ty si hovoríš prečo? Načo? 

Doktorka Lucia Škripcová z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, ktorá vyučuje a aktívne sa venuje novým médiám hovorí o tom, prečo vôbec takéto nebezpečné výzvy vznikajú.

„Nebezpečné výzvy na sociálnych sieťach vychádzajú z klasického a známeho javu v kolektíve detí alebo mladých ľudí – na jednej strane stojí výzva, ktorú musí jednotlivec splniť a má otestovať jeho odvahu alebo to, ako veľmi túži zapadnúť do kolektívu. 

Takéto výzvy existujú už dlho, aj keď donedávna len v reálnom offline svete. Ak si spomeniete na svoje detstvo a dospievanie, tiež ste pravdepodobne podobné absolvovali – niekto vás vyzval, aby ste išli do tej strašidelnej miestnosti na konci chodby alebo sa postavili v noci pred zrkadlo a trikrát povedali Krvavá Mary či zazvonili na všetky zvončeky v bytovke a utiekli. Sú to vyslovene testy odvahy, akurát sa preniesli na sociálne siete a sú znásobené obrovským vystavovaním sa mediálnym obsahom, častokrát nevhodným pre daný vek.”

Šikanované dievča v škole donútili do tejto výzvy spolužiaci. Strávila týždeň v nemocnici so silnými bolesťami. Emanuela Madeiros, ktorá si výzvu točila na TikTok po dopade na chrbát zomrela. 

To je len jedna z mnohých výziev.

Medzi ďalšie napríklad patrí pitie lieku na kašeľ (zahraničná značka NyQuil) a zajedanie ho kuracími stehnami, čo môže spôsobiť dusenie, či vážne tráviace ťažkosti, v niektorých prípadoch aj smrť

Podobne je na tom aj výzva Blackout challenge, kedy máš zadržať dych a dusiť sa, až kým neodpadneš. Počas tohto challengu zomrel 12-ročný chlapec. TikTok bol za to zažalovaný a riešený na súde.

Prečo sa stávajú tieto výzvy virálnymi a robia ich tisícky ľudí?

Výzvy sa stávajú populárne nie náhodou. Skrývajú sa za nimi rôzne psychologické aspekty. Aké? 

Emocionálne a mentálne zmeny

Mnoho používateľov TikToku sú tínedžeri. Chcú skúmať a objavovať. Preto ich tieto výzvy lákajú, aby otestovali svoje vlastné limity

Všetci to robia, musím aj ja!

Dospievajúci mladí ľudia sa chcú cítiť docenení vo svojej skupine kamošov. Ak sú tieto výzvy práve to, za čo ich kamaráti ocenia, robia ich. Môžu to byť výzvy, ktoré sú iba nevinnou zábavou. Pokiaľ však narazia na tie nebezpečné, môžu im spôsobiť trvalé následky a v krajných prípadoch aj smrť. 

„Mladí ľudia sa do výziev zapájajú z rovnakého dôvodu, z akého my, starší, máme neustálu potrebu kontrolovať, či sa niečo na sociálnych sieťach nestalo v dobe našej neprítomnosti – tzn. FOMO efekt (fear of missing out). 

V prípade mladých ľudí je však ešte znásobený tým, že vyrastajú v ére tvorby obsahu – každý vytvára obsah na sociálne siete, každý chce byť populárny a každý chce byť súčasťou nejakého trendu. Ten, kto netvorí, je skrátka v škatuľke “divný”. A keďže mladí ľudia chcú nasledovať trend, ktorý spravil niekto iný (a napr. na neho dostal veľa reakcií na TikToku), replikujú ho. Aj keď tým riskujú vlastné zdravie, čo si možno v tej chvíli plne neuvedomujú. 

Druhý problém tohto celého je, že sociálne siete nemôžu alebo nevedia zasiahnuť včas – síce existujú mechanizmy kontroly a vymazávania nevhodného alebo nebezpečného obsahu, ten však väčšinou prichádza až po tom, čo je obsah dostupný nejaký čas. A v takomto prípade môže byť rozhodujúcich aj pár hodín,” vysvetľuje doktorka Škripcová.

Je to jednoducho zábava

Štúdia z roku 2022 sa zaoberala tým, prečo tínedžeri vyhľadávajú nebezpečné výzvy na TikToku.

Odpovede boli rôzne a to kvôli: 

👉 zábave

👉 jednoduchosti, ako tieto výzvy vykonávať

👉 socializácii a podpory okolia

👉 úniku z reality

👉 hľadaniu slávy a virálnosti na sociálnych sieťach

„Výzvy, s ktorými sa dnes deti na sociálnych sieťach stretávajú, bývajú nebezpečné, toxické a deštruktívne a to nielen pre toho, kto výzvu plní, ale aj pre toho, kto ju sleduje, lebo často sú do plnenia výziev deti manipulované a šikanované,” hovorí Stanislava Knut z organizácie Liga za duševné zdravie. 

Ako sa chrániť pred nebezpečenstvom na internete?

Nebezpečenstvo virálneho obsahu teda netreba podceňovať. Kontrola si vyžaduje určitú mieru mediálnej gramotnosti a kritického myslenia na vyhodnotenie nebezpečného, nevhodného, či zavádzajúceho obsahu.

A ako vyhodnotiť, či je tento challenge pre mňa nebezpečný? 

Jednoducho. Vieš, že keď dopadneš na chrbát, môžeš si ublížiť. Taktiež vieš, že keď sa predávkuješ liekmi, môžeš zomrieť. 

Nerob teda veci bez premyslenia. Život a zdravie máš len jedno, a preto sa zamysli, či ti stojí za to si ho zničiť kvôli nezmyselným výzvam ohrozujúcich tvoj život.

Čo ak poznám niekoho, kto výzvy plní a ubližuje si nimi?

Ako môžeš pomôcť aj ty, ak vidíš, že tvoj kamarát či kamarátka plnia tieto výzvy a bojíš sa o nich? Obráť sa na jeho či jej rodičov, vychovávateľov alebo ďalšie blízke osoby, ktoré tento problém môžu riešiť skôr, ako bude neskoro.

Po smrti chlapca s Blackout challenge zaviedol TikTok mazanie virálneho nebezpečného obsahu podľa hashtagov. Vďaka rovnakému hashtagu, ktorý sa vyskytuje pri výzvach, vedia reagovať a mazať obsah. 

Ani takéto opatrenie však nie je dostačujúce, keďže virál sa šíri rýchlejšie ako ochrana proti nemu. 

„Na našej nonstop telefonickej linke Nezábudka 0800 800 556 sme sa stretli aj s takýmito prípadmi, volali aj rodičia, ktorí sa chceli poradiť.

Radi by sme vyzvali všetkých, spolužiakov, učiteľov, vychovávateľov, rodičov, ktorí majú akékoľvek podozrenie, že si dieťa ubližuje – aby to neprehliadali a snažili sa mu pomôcť a byť mu oporou. 

Nie je to zábava, na druhej strane ani hanba – stať sa to môže hocikomu a od toho sú odborníci, aby ľuďom pomohli. Je to zodpovednejšie, ako nechať takéto dieťa bez povšimnutia a odvrátiť zrak,” dodáva Stanislava Knut z Ligy za duševné zdravie.

Vyzývam ťa aj ja

Možno to vyzerá ako nevinná zábava, no skončiť môže rýchlo a zle. Keď si aktívny používateľ TikToku alebo napríklad Instagramu, vyhodnocuj a pozeraj kriticky na obsah, ktorý ti sociálne siete ponúknu.

Vždy sa sám seba spýtaj: Má tento obsah nejakú hodnotu? Nie je tento obsah niečím nebezpečný? 

Ak nájdeš na sociálnych sieťach príspevok s nevhodným obsahom, ktorý by mohol niekomu ublížiť, neboj sa ho nahlásiť. 

Aj malými krokmi môžeme spraviť internet bezpečnejším miestom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi