Generácia,
ktorá sa zaujíma

Prečo sa (ne)stať freelancerom?

Byť sám sebe pánom neznie až tak zle, no nie? Nikto ťa nekontroluje, robíš toľko, koľko chceš a pritom zarábaš kopu peňazí. Kto by to nechcel? Znie to tak, že byť freelancerom je splnený sen. No čo všetko v skutočnosti freelancing obnáša? Poďme to zistiť!

Kto je to freelancer a čo robí?

Freelancing znamená v preklade práca na voľnej nohe. Je to dosť výstižné vzhľadom na to, že človek naozaj pracuje bez toho, aby bol viazaný napríklad na kolegov alebo na to, čo mu nariadi spraviť šéf.

muž s vyloženými nohami na stole v kancelárii

Hľadá si pracovné príležitosti sám a prácu robí formou zákaziek. Preto, keď vidíš na Insta Stories, že je jeden týždeň v Grécku a druhý týždeň v Amerike, neznamená to, že tam nepracuje. 

Rozdielom od bežne zamestnaného človeka je však to, že nemá určenú pracovnú dobu, a tak dva týždne môže oddychovať a ďalších pár týždňov pracovať 12 hodín denne.

muž píšuc rýchlo na pc

Práca na voľnej nohe je populárna pre čoraz viac povolaní, ako napríklad: prekladateľ, grafik, marketér, programátor, účtovník, umelec, právnik a tak ďalej.  

Freelancer je svojím spôsobom vlastne podnikateľ bez nadriadených. Najčastejšie má založenú živnosť a je teda živnostník alebo jednoosobovú spoločnosť s ručením obmedzeným, čiže s.r.o-čku.

Ako freelancer pracuje?

Pokiaľ pracuješ na voľnej nohe, zvyčajne si neprenajímaš kancelárske priestory. Namiesto toho pracuješ z pohodlia domova, no na meetingy alebo keď jednoducho potrebuješ vypadnúť z domu, používaš kaviarne, coworking alebo hoc aj bazén.

Zastavme sa však na moment pri coworku. Áno, ďalšie cudzie slovíčko, ktoré poteší srdiečko nejednej slovenčinárky. Cowork je miesto, kde sa takíto freelanceri združujú. Je to niečo ako veľká spoločná kancelária, kde si dočasne prenajmú miesto, väčšinou jeden stôl a pracujú odtiaľ. 

Na prvé počutie znie freelancing ako vysnívaný job. 
Pracujem kedy chcem, pre firmu akú chcem, odkiaľ chcem, chodím si po coworkoch, kde sŕkam tekvicové lattéčko a kecám s cool ľuďmi o bitcoinoch a startupoch.

muž na notebooku pri mori

A teraz si dajme jednu logickú hádanku. 

Ak je freelancing taká cesta ružovou záhradou, ako je možné, že nie sú freelanceri všetci? 

Hneď ti prezradíme dôvody. 

Čo by si mal vedieť predtým, než sa staneš freelancerom

muž v bazéne píšuc na notebooku

To, čo bolo včera zákazkou, dnes už byť nemusí

Za slobodu človek musí zaplatiť istú daň, aj doslovne. K tomu však neskôr. Táto abstraktnejšia daň je zhmotnená v pojme neistota

Hoci ti nikto nepovie: „Do zajtra tu chcem mať výkazy na stole a nech si tu ráno na šiestu!”

Môže sa ti ťažšie zaspávať, ak vieš, že veľký klient, pre ktorého robíš zákazky, zvažuje odchod a ty prídeš o hlavný zdroj príjmu. 

Toto obdobie neistoty sa však môže preklopiť aj na druhú stranu. Viacero klientov bude od teba vyžadovať naraz veľa vecí a ľahko sa stane, že si nevšimneš, kedy stihlo vyjsť aj zapadnúť slnko.

No a samozrejme, klientov si musíš hľadať sám. To znamená veľa odmietnutí, veľa času stráveného písaním mailov, volaním, investovaním do tvorby vlastnej stránky a podobnými aktivitami.

Na druhej strane, ak sa v tejto sfére naučíš dobre pohybovať, môže tvoj život vyzerať aj nejako takto: 

muž rozhadzujúci peniaze do vody

Plánovanie času sa pre teba stane alfou a omegou

Ako byť úspešný v tom, čo robíš? Musíš si spraviť časový harmonogram. Slovné spojenie time-managment je už zopár rokov veľmi obľúbené, keďže práce je čoraz viac a času akoby ubúdalo.
No a keď pracuješ na voľnej nohe, musíš byť na seba občas prísny, aby si sa prinútil robiť a neskončilo to takto:

kreslená postava vyhadzujúca tortu do koša

Dane a odvody sú tvoji noví otravní kamoši


No dobre, dobre, všetky tieto nevýhody, ale prevažuje jedna super výhoda. Ako freelancer zarobím omnoho viac, no nie?

Poďme si porovnať zárobok freelancera a zamestnanca vo firme na tomto hypotetickom príklade:

Obaja pracujú ako programátori. Jeden vo firme na trvalý pracovný pomer a druhý ako freelancer, ktorý robí na viacerých projektoch pre viaceré firmy.

Obaja dostávajú za svoju prácu zaplatené 2000 eur mesačne. 

muž pracujúci pri mori

Zamestnanec formou hrubej mzdy a freelancer prostredníctvom faktúr, ktoré vystaví rôznym firmám za svoje služby.

Zamestnanec musí odviesť dane a odvody každý mesiac. Takže v čistom mu na účet príde cca 1400 eur

Freelancer, ak je živnostník, musí takisto odvádzať každý mesiac sociálne a zdravotné odvody. Minimálne mesačné odvody za rok 2022 sa pohybujú okolo 267 eur.  

Čiže ak u živnostníka odrátame tých 267 eur od 2000, vyjde nám výsledná suma 1733 eur. Čo je viac ako u zamestnanca.  

Takže sa zdá, že freelanceri sa majú lepšie a zarobia viac. Vôbec to tak ale nemusí byť.

Kde je háčik?

Vedieš si účtovníctvo sám

Živnostník neplatí len odvody, no taktiež dane, ktorých výška sa stanovuje na základe XY faktorov, takže do detailov ani nejdeme.

zúfalý muž

Okrem samotného platenia je tu aj administratívna práca. Freelancer si podáva daňové priznanie úplne sám, musí si viesť účtovníctvo alebo si zaplatiť niekoho, kto to spraví zaňho. Takže ďalšie milé povinnosti alebo výdavky navyše. 

Nižšia materská aj dôchodok

Ak pôjde freelancer na materskú či rodičovskú dovolenku, dostane oveľa nižšie príspevky od štátu, ako zamestnanec. Takisto zo svojich odvodov sa mu na dôchodok odkladá len naozaj minimum.

Aj keď začínaš so živnosťou v 20 rokoch, mal by si myslieť 40 rokov vopred a začať si šetriť. 

Máš benefity, aké si daruješ

Nedostaneš Multisport kartu, sick day ani ovocný deň, tobôž nie prémie, 13. plat, príspevky na stravu či dni platenej dovolenky.

Máš však iné benefity, ako je napríklad nezávislosť

Byť či nebyť freelancerom?

Nechceme ťa, samozrejme, odrádzať od života freelancera lebo môže byť naozaj skvelý, keď sa v ňom naučíš pohybovať. 

Má svoje výhody a nevýhody, no to aj práca na trvalý pracovný pomer. Ako sa rozhodneš je už na tebe.

Zdroj: giphy.com

Reklama

Vyber si viac z Toto takto