Generácia,
ktorá sa zaujíma

Prezidenti SR: Andrej Kiska

Podnikateľ, filantrop a prvý občiansky kandidát, ktorý sa stal prezidentom. Vo voľbách najskôr nečakane porazil Roberta Fica, jeho prezidentské obdobie neskôr poznačili vražda novinára, masové protesty aj rekonštrukcia vlády. Kým všetkým je Andrej Kiska?

Kto je to Andrej Kiska?

Andrej Kiska sa narodil v Poprade do učiteľskej rodiny. Študoval mikroelektroniku na Elektrotechnickej fakulte STU v Bratislave a po získaní inžinierskeho titulu v roku 1986 odišiel na povinnú vojenskú službu.

Na vojenčine si odslúžil svoj čas, a potom začal zbierať skúsenosti v spoločnosti Naftoprojekt v Poprade

V roku 1990 sa však rozhodol využiť možnosti nového režimu a neobmedzeného cestovania a odišiel na rok a pol pracovať do USA. Najprv robil na stavbách domov vo Filadelfii a neskôr sa zamestnal na pumpe ako pokladník, ale pripravoval aj sendviče či zmýval podlahy.

Hoci Kiska podľa rozhovoru, ktorý poskytol pre Trend, nepokladá toto obdobie za najšťastnejšie, namotivovalo ho začať podnikať.

S bratom a bratrancom založili po jeho návrate na Slovensko v roku 1992 spoločnosť TRIANGLE GROUP INTERNATIONAL, ktorá prevádzkovala sieť zlatníctiev na Slovensku aj v Česku. Výroba a predaj šperkov však neboli zlatou baňou, a tak sa to rozhodli zobrať z opačného konca. 

O tri roky neskôr založil Kiska spoločnosť Eurogold corporation, ktorá mala za úlohu nakupovať vyrobené zlaté a strieborné šperky od slovenských výrobcov a predávať ich v USA. Ani tento model však nezožal veľký úspech. 

Zdroj: gettyimages.com

Obchodovanie so zlatom teda odložil bokom a našiel si nový projekt. V roku 1996 si založil ďalšiu spoločnosť, ktorá sa volala TatraCredit so službou Triangel. 

Celý obchod spočíval v tom, že elektroniku nakúpili od výrobcu a predávali ju priamo spotrebiteľom, ktorí za ňu nemuseli zaplatiť hneď, ale jej cenu mohli postupne splácať. Tento model mal na Slovensku v 90. rokoch veľký úspech, a tak postupne rozšírili portfólio o ďalšie produkty, ako napríklad o nábytok, hračky a iné veci. Predsalen, bol to svet pred príchodom veľkých obchodných reťazcov a každý si chcel kúpiť výrobky vyrobené „na Západe”, ktoré boli u nás predtým takmer úplne nedostupné

V roku 1999 si takmer 40 ročný Andrej Kiska založil spoločnosť Quatro. Tá dodnes funguje tak, že v obchodoch, ktoré s Quatrom spolupracujú, si ľudia môžu kupovať drahé veci ako napríklad televízory, práčky, notebooky a iné veci na splátky.

Aj kvôli tomuto biznisu si neskôr od politických oponentov vyslúžil prezývku úžerník, keďže mnohí ľudia čelili exekúciám, keď nedokázali splácať zakúpené produkty alebo ich splácali po termíne.

👉 Úžerník je osoba, ktorá neprístojne zarába peniaze, obzvlášť prostredníctvom vysokých úrokových sadzieb alebo neetických finančných praktík.

V roku 2005 sa rozhodol svoju podnikateľskú kariéru dočasne zavesiť na klinec, a tak všetky svoje podiely vo firmách predal VÚB banke. Naplno sa však začal venovať charitatívnej činnosti. 

Založil charitu Dobrý anjel, ktorá finančne pomáha rodinám detí s rakovinou a s ďalšími vážnymi ochoreniami. Prostredníctvom tejto neziskovej organizácie vyzbierali počas 19 rokov jej existencie viac ako 73 milónov eur.

Z podnikateľa prezident

Na jeseň 2012 Kiska oznámil, že bude kandidovať za prezidenta. Rozhodol sa tak preto, lebo sa mu nepáčilo, v akom stave je naša spoločnosť a ako tradiční politici zabúdajú na problémy skutočných ľudí. 

V roku 2014 bojoval v druhom kole prezidentských volieb s Robertom Ficom, ktorý mal silnú podporu aj od bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča. Volebná noc bola mimoriadne napínavá a všetky prieskumy sľubovali víťazstvo Robertovi Ficovi.

Pre viacerých bolo teda šokom, keď napokon s jasnou prevahou vyhral Andrej Kiska. V druhom kole získal 59,4 % hlasov, zatiaľ čo Fico získal 40,6 %.

Fico na svoj neúspech povedal počas volebnej noci novinárom:  „No, som prehral, ďakujem pekne.“. Pokrčil plecami a odišiel z centrály Smeru.

Potešený, no unavený Kiska, sa na svojej prvej tlačovej konferencii po zvolení postavil pred ľudí a sľúbil im:  

„Pokúsim sa poľudštiť našu politiku a vrátiť naspäť dôveru v slušné slovo, pretože ľudia sú už znechutení z hádok. Ako prezident spravím všetko preto, aby sa politika na Slovensku stala slušnejšia.“

Do funkcie prezidenta Slovenskej republiky bol inaugurovaný 15. júna 2014. Aj jemu sa ako prezidentovi ušlo prvenstvo. Zatiaľ čo Michal Kováč bol prvým prezidentom Slovenskej republiky, Rudolf Schuster bol prvým, ktorého si do funkcie zvolili ľudia, Ivan Gašparovič bol prezidentom, ktorý bol ako prvý zvolený na túto pozíciu dvakrát po sebe, no a Andrej Kiska bol prvý zvolený občiansky kandidát.

👉 Občiansky kandidát je človek, ktorý nie je súčasťou žiadnej politickej strany, ani ho nenominovala strana či poslanci. Je teda nezávislým kandidátom, ktorý pre svoju kandidatúru nazbieral podpisy od občanov.

Počas svojho mandátu Andrej Kiska udelil 6 milostí. Bolo to neporovnateľne menej, ako udelili jeho predchodcovia Ivan Gašparovič alebo Rudolf Schuster. Zároveň neudelil ani jednu amnestiu. V roku 2016 požiadal prostredníctvom listu parlament, aby zrušil amnestie, ktoré udelil Vladimír Mečiar pre únoscov Michala Kováča mladšieho v roku 1998. Amnestie nakoniec zrušili v roku 2017.

V tomto roku takisto prijal vo svojom paláci ako prvý prezident LGBTI+ aktivistov, s ktorými otvoril diskusiu o partnerstvách ľudí rovnakého pohlavia. Otvorene im prejavil v tejto otázke podporu.

Vražda novinára a jeho snúbenice aj únos Vietnamca

V roku 2018 poznačila spoločnosť ale aj politickú scénu vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Andrej Kiska bol v tom čase prezidentom už štvrtý rok. Od začiatku prezidentskeho obdobia nemal Kiska dobré vzťahy s premiérom Robertom Ficom, no vražda novinára ich ešte viac vyhrotila. 

Fico v tom čase obvinil Kisku z pokusu o destabilizáciu štátu, ktorú vraj plánoval spolu s americkým finančníkom Georgom Sorosom.

Ľudia po vražde vyšli do ulíc a masívne protesty Za slušné Slovensko nakoniec donútili Roberta Fica podať do rúk prezidenta demisiu

Fico s úsmevom na perách pri tomto akte povedal: „Nikam neodchádzam. Neboj sa, pán prezident.“.

Viacerí ľudia očakávali na Slovensku predčasné voľby, k tým však nakoniec nedošlo.  Namiesto toho prišlo k rekonštrukcii vlády a Fica v marci 2018 vystriedal na poste premiéra Peter Pellegrini. 

Kiska najprv nový vládny kabinet nevymenoval, lebo sa mu nepozdávala nominácia Jozefa Ráža mladšieho na post ministra vnútra. Ten je dnes ministrom dopravy. Keďže bol blízkym priateľom Roberta Kaliňáka, prezident sa obával, či by bol na svojej stoličke dostatočne nezávislý. Nakoniec do tejto funkcie vymenoval Denisu Sakovú. 

V auguste 2018 však o nej povedal toto„…ministerka vnútra, pani Saková, stratila moju dôveru ako prezidenta Slovenskej republiky.“.

Toto vyjadrenie povedal v súvislosti s kauzou únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha, na ktorom sa malo údajne podieľať aj ministerstvo vnútra tak, že poskytlo vládny špeciál na jeho prevoz do Moskvy.

Po búrlivých časoch sa Fico v roku 2019 snažil získať miesto ústavného sudcu, no nakoniec svoju kandidatúru stiahol. Dôvodom, prečo to spravil, mohli byť aj údajné vyjadrenia prezidenta, že by ho za ústavného sudcu nevymenoval.

Problémy s daňami a lietanie do Popradu vládnym špeciálom

Fico sa vraj prezidentovi mal vyhrážať, že ak ho za ústavného sudcu nevymenuje, bude mať problémy. Tie sa potom aj začali.

Už predtým boli vzťahy medzi prezidentom a vládnou koalíciou vyostrené. Kisku počas prezidentské obdobia sprevádzala kauza používania vládneho špeciálu na súkromné účely. Z Bratislavy do Popradu mal pravidelne týmto lietadlom cestovať domov za rodinou.

👉 Vládny špeciál je lietadlo vyhradené na pracovné cesty štátnych predstaviteľov či napríklad záchranu Slovákov z iných krajín v stave núdze.

Len od roku 2014 do roku 2017 sa náklady za lietanie medzi Popradom a Bratislavou mali podľa portálu Pravda vyšplhať na takmer milión eur.

Kiska sa bránil tým, že Úrad pre ochranu ústavných činiteľov mu oznámil, že neexistuje rozdiel medzi súkromnou a služobnou cestou prezidenta, keďže je prezidentom 24 hodín a odporučil mu, aby využíval namiesto súkromných liniek letku Ministerstva vnútra. „Minister vnútra ma osobne požiadal, aby som skutočne túto letku využíval,” tvrdil Kiska.

Andrej Kiska bol neskôr obvinený aj z daňového podvodu, kedy mala firma KTAG, v ktorej bol konateľom, zafinancovať istú časť jeho prezidentskej kampane. Exprezidentovi udelil súd za tento čin v roku 2023 peňažný trest vo výške 15-tisíc eur, dva roky odňatia slobody s podmienečným odkladom na tri roky, zákaz vykonávať funkciu konateľa a štatutárneho zástupcu obchodnej spoločnosti. 

Tento rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Práve v súvislosti s touto kauzou bývalý prezident hovorí, že prišla ako pomsta za nevymenovanie Roberta Fica do funkcie ústavného sudcu.

Koniec prezidentského obdobia Andreja Kisku

Mandát prezidentovi Kiskovi vypršal v roku 2019. V ďalších voľbách sa rozhodol nekandidovať. Namiesto toho si v tom istom roku založil politickú stranu Za ľudí. Kandidoval s ňou v parlamentných voľbách, v ktorých aj uspel. V roku 2020 sa však z politiky stiahol kvôli zdravotným problémom

Jeho podnikateľský duch ho však do dnešných dní neopustil a najnovšie sa venuje projektu s názvom Romade. Firma zamestnáva rómske ženy a mužov, ktorí si nevedia nájsť prácu. Šijú oblečenie, ktoré navrhuje 11 módnych slovenských návrhárov. Tí, ako uvádza web Romade: „..vychádzajú zo živosti rómskej kultúry. Ich modely vznikajú na základe spolupráce s Múzeom rómskej kultúry v Brne.“

Andrej Kiska získal za svoj život a prácu viacero ocenení. Dostal ocenenie Rad Andreja Hlinku I. triedy, Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, Kríž Milana Rastislava Štefánika I. triedy a Pribinov kríž I. triedy. V Monaku získal cenu International Prize of the Nationwide Program „Person of the Year“, V Poľsku zase New Europe 100 Challengers a vo Veľkej Británii The Freedom of the City of London.

Za svoju filantropickú činnosť dostal ocenenie Krištáľové krídlo. Stal sa aj laureátom Európskej ceny za ľudské práva Sintov a Rómov.

Reklama

Vyber si viac z Politika polopate