Generácia,
ktorá sa zaujíma

Prezidentské voľby ČR: Babiš cestoval v obytňáku, Nerudová valcuje TikTok

Už tento piatok a v sobotu si budú naši bratia Česi vyberať prezidenta. Ako každé voľby, ani tieto neobišli kauzy kandidátov či odstúpenia. Zisti o českých voľbách všetko, čo potrebuješ vedieť.

Kto kandiduje na českého prezidenta? 

Momentálne zastupuje v Českej republike túto pozíciu Miloš Zeman, o ktorom si už určite počul. 

Stoličku po ňom preberie jeden z ôsmich kandidátov a to buď Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel alebo Tomáš Zima.

Josef Středula len tento týždeň oznámil, že odstupuje v prospech profesorky Danuši Nerudovej. 

Tipujem, že si minimálne počul o kandidatúre Andreja Babiša, Slováka žijúceho v Česku, ktorý túži po prezidentskej stoličke. Čo však ostatní kandidáti? 

Generál Petr Pavel chce vládnuť bez vášne

Jedným z horúcich kandidátov, ktorý by mohol podľa prieskumov postúpiť do druhého kola prezidentských volieb, je Petr Pavel

Kto je Petr Pavel? 

Petr Pavel je vojak, bývalý armádny generál a bývalý predseda Vojenského výboru NATO. Po tom, čo skončil kariéru na najvyššom vojenskom poste NATO, založil iniciatívu Spolu silnejší, ktorá počas pandémie pomáhala ľuďom v prvej línii.

Svoju kampaň zameral na riešenie problémov. Vo videách hovorí o tom, ako ho kariéra vojaka a generála pripravila na riešenie kríz s chladnou hlavou. Jeho najväčšie priority sú zahraničná politika, ekonomika, životné prostredie, vzdelanie a nezávislá energetika.

Slogan kampane Petra Pavla znie takto: 

„Vraťme Česku řád a klid.“

Aké kauzy sa s ním spájajú? 

Otázky vyvoláva najmä to, že pred rokom 1989 vstúpil do komunistickej strany a podporoval aj vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa z roku 1968. Za svoje chyby sa ospravedlnil a uviedol, že na kariéru v komunistickej strane nie je pyšný. Dnes pôsobí ako prozápadný a proatlantický kandidát. 

Podľa volebných prieskumov agentúry Kantar a Data Collect získal v posledných prieskumoch 27,5 %, ktoré ho posunuli na prvé miesto.

Bývalý premiér Andrej Babiš stavil na kampaň v obytňáku

O post prezidenta sa pokúša aj štvrtý najbohatší Čech so slovenským pôvodom, Andrej Babiš.

Kto je Andrej Babiš? 

Andrej Babiš je politik a podnikateľ. Je zakladateľom agrochemického holdingu Agrofert, skúpil aj niekoľko známych českých médií. Založil hnutie ANO a počas svojej politickej kariéry pôsobil ako premiér a ako minister financií.

Už v minulosti vyhlásil, že chce viesť štát ako firmu.

Slogan, ktorý použil Babiš v politickom boji o prezidentské kreslo znie: 

„Pomáhá lidem – proto Babiš.“

Andrej Babiš zvolil neobvyklú stratégiu, ako sa stretávať s ľuďmi počas svojej predvolebnej kampane. Kúpil si luxusný obytňák, v ktorom jazdil za ľuďmi. Babiš spravil na Twitteri video, kde predstavil svoj obytňák aj jeho plány s ním.

Určite si ho pozri. 

Aké kauzy sa spájajú s Andrejom Babišom? 

Pri jeho mene sa objavujú hneď dve kauzy. Prvou je Farma Čapí hnízdo. V tejto kauze mal Babiš vyviesť Farmu Čapí hnízdo zo svojej spoločnosti Agrofert a akcie predať svojim deťom a partnerke, aby mohol na farmu získať dotácie. Dotácie mu boli vyplatené a tak vznikla škoda okolo 50 miliónov českých korún.

Iba 4 dni pred voľbami bol Babiš zbavený obvinení v tejto kauze. 

Pri druhej kauze sa zastavíme v rokoch, kedy bol Andrej Babiš súčasťou komunistickej strany. V týchto rokoch sa podľa dokumentov Ústavu pamäti národa stal dôverníkom Štátnej bezpečnosti, známej aj pod skratkou ŠtB. Komunistická tajná polícia ho mala neskôr obsadiť aj do role agenta s krycím menom “Bureš”

Tieto obvinenia Andrej Babiš odmieta a dokonca podal na Úrad pamäti národa v roku 2012 žalobu. Súdny spor sa ťahá už vyše desať rokov napriek tomu, že v ňom Babiš opakovane prehral – naposledy jeho žalobu zamietol Krajský súd v Bratislave v júni 2022, Babiš ale opäť podáva ďalšie dovolanie na Najvyšší súd.

Podľa volebných prieskumov agentúry Kantar a Data Collect získal v posledných prieskumoch 26,5 %, ktoré ho posunuli na druhé miesto.

Danuše Nerudová chce byť prvá ženská prezidentka Česka

Keby vyhrala prezidentské voľby Danuše Nerudová, stala by sa prvou ženskou a zároveň najmladšou prezidentkou Česka. 

Kto je Danuše Nerudová?

Danuše je ekonómka. V minulosti bola rektorkou Mendelovej univerzity v Brne. Je taktiež spoluzakladateľkou iniciatívy KoroNERV-20, kde sa združujú osobnosti, ktoré sa snažia pomôcť zmenšiť ekonomické dopady pandémie.

Má jednu z najtransparentnejších kampaní. Podporu jej prejavili ľudia aj prostredníctvom darovacieho portálu podobného Patreonu, Donia, kde za finančnú podporu mohli získať ľudia jej merch v podobe ponožiek Danušiek alebo fľašku Danušovice.

Medzi hlavné priority počas jej vládnutia by patrilo najmä riešenie ekonomickej krízy, klimatická zmena a vrátenie dôstojnosti ľuďom. Chce byť tiež hlasom mladej generácie, čo dokazuje aj počas svojej politickej kampane na TikToku.

Slogan, s ktorým Nerudová vstúpila do boja o prezidentskú stoličku znie: 

„Změna, která nastartuje Česko.“

Aké kauzy sa s ňou spájajú?

Hlavná kauza, s ktorou Nerudovú konfrontujú, sa týka jej čias na poste rektorky. Počas jej šéfovania mali niektorí zahraniční študenti získať titul neobvykle rýchlo, čo naznačuje, že na univerzite sa pod Nerudovej vedením mohli dať diplomy kúpiť.

Objavili sa aj problémy s plagiátorstvom, pričom Nerudovej kritici tvrdia, že proti týmto problémom nezasiahla dostatočne. Danuše Nerudová hovorí, že akonáhle sa o problémoch ako rektorka dozvedela, zostavila komisiu na prešetrenie problému

Podľa volebných prieskumov agentúry Kantar a Data Collect získala v posledných prieskumoch 22 %, ktoré ju posunuli na tretie miesto.

Kto zasadne na hrad? 

Kandidátov je osem, no Danuše Nerudová, Andrej Babiš a Petr Pavel sa v prieskumoch objavujú najvyššie, a preto sa predpokladá, že dvaja z nich postúpia do druhého kola.

Češi pristúpia k volebným urnám už tento piatok a pokračovať budú aj v sobotu. 

Druhé kolo prezidentských volieb sa musí konať najneskôr 30 dní pred uplynutím volebného obdobia súčasného prezidenta. Naplánované je teda na koniec januára.

Reklama

Vyber si viac z News