Generácia,
ktorá sa zaujíma

Putin pripojil k Rusku časti Ukrajiny

putin anexia ukrajiny

Ak nestíhaš sledovať, čo sa okolo teba deje, v tomto článku dobehneš všetko podstatné z posledného týždňa.

1. Výbuchy poškodili plynovody 💥

Plynovody Nord Stream 1 aj 2 poškodili silné výbuchy v mori pri Dánsku a Švédsku. Zrejme sú poškodené tak veľmi, že už nebudú môcť viac fungovať. Keďže vôbec nie je jednoduché dostať sa k plynovodom, vinník sa ešte len bude hľadať, je však jasné, že to bola sabotáž.

Plyn unikajúci do mora
Foto: Handout/Anadolu Agency via Getty Images

Rúry plynovodov majú totiž silné oceľové steny a sú v hrubom betónovom obale, výbuchy tak museli byť veľmi silné. Druhou možnosťou je, že výbuchy nastali vnútri plynovodov. V tom prípade by bol vinník jasný. Na začiatku plynovodov je ruský vývozca plynu, Gazprom.

2. Vysoké školy tvrdia, že prestanú učiť úplne

Slovenské vysoké školy 17. novembra prestanú učiť úplne, ak ich vláda finančne nepodporí kvôli vysokým cenám energií. Nebude fungovať ani len dištančné vyučovanie, školám by to vraj nepomohlo. Nemali by totiž ani na internet alebo fungovanie internátov.

3. Slovenskí poslanci odhlasovali, že súhlasia so vstupom Švédska a Fínska do NATO 🇸🇪 🇫🇮

Schváliť to ešte musí prezidentka Zuzana Čaputová.

4. Putin pripojil k Rusku časti Ukrajiny… po falošných referendách

Foto: Getty Images

Rusko v piatok na ceremónii ohlásilo pripojenie štyroch čiastočne okupovaných oblastí Ukrajiny ku nim, teda k Rusku. Tento týždeň v týchto oblastiach urobili falošné “referendá”, ktoré ale so skutočným hlasovaním ľudí nemali nič spoločné.

Referendum v Mariupole
Foto: Stringer/Anadolu Agency cez Getty Images

Boli v rozpore s ukrajinskými zákonmi, medzinárodným právom a nezúčastnili sa ich nezávislí pozorovatelia. Po internete sa šíria zábery, ako miestnych obyvateľov volebné komisie navštevujú priamo doma – a sprevádzajú ich vojaci so samopalmi.

Vyber si viac z News