Generácia,
ktorá sa zaujíma

Rok vojny na Ukrajine: Najdôležitejšie momenty

Dnes je to presne rok od začiatku vojny a správy o nej sa stali súčasťou nášho života. Prečítaj si najdôležitejšie z nich. 

FEBRUÁR 21.2.2022

Donecká ľudová republika a Luhanská ľudová republika sú oficiálne nezávislými štátmi!

Vyhlásil Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruska a poslal do nich tanky. Len tri dni po tom sa zobudili obyvatelia Ukrajiny do výbuchov po celej krajine. 

24.2.2022 Špeciálna vojenská operácia

Musíme denacifikovať a demilitarizovať Ukrajinu! 

V živom vysielaní o piatej ráno kyjevského času vystúpil ruský prezident a prakticky Ukrajine vyhlásil vojnu. Tomuto slovu sa však dodnes vyhýba a túto agresiu nazýva iba špeciálnou vojenskou operáciou, podobne ako na Donbase. 

Vo svojom prejave obvinil NATO z rozširovania svojej moci, čím ohrozilo podľa slov Putina suverenitu Ruska. Okrem toho pohrozil všetkým, ktorí by chceli zasiahnuť do vojny medzi Ruskom a Ukrajinou. 

Len niekoľko minút po Putinovom prejave padli prvé bomby a rakety na Kyjev, Mariupol, Charkov a ďalšie ukrajinské mestá. 

Celý prejav aj s titulkami si môžeš pozrieť tu:

Sankcia za sankciou

Európska únia sa rozhodla proti agresii Ruska zakročiť sankciami, ktoré mali zasiahnuť 70 % ruského bankového trhu. Dotkli sa aj aktív prezidenta Putina a ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. 

V ten deň obsadili ruské vojská aj černobyľskú jadrovú elektráreň.

Bojovnosť Ukrajiny stúpa, do boja vstupujú civilisti

Muži vo veku od 18 do 60 rokov kvôli stannému právu a zákazu vycestovať do zahraničia  zostávajú bojovať na Ukrajine. Jedným z nich je aj rockový spevák Andriy Khlyvnyuk. Jeho video, ako spieva na námestí ukrajinskú folklórnu pesničku Chervona Kalyna, sa stalo virálnym. 

Túto pesničku neskôr prespievali aj ďalší ukrajinskí speváci. Tento vokál použili aj Pink Floyd do svojej pesničky Hey, hey, rise up na podporu Ukrajiny.

MAREC

Snaha o mier (28.2. / 3.3. / 7.3. / 14.3. / 29.3.)

Rusko s Ukrajinou mali niekoľko kôl mierových rokovaní, no nedospeli k žiadnemu uspokojivému záveru. 

Mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou 28.2.2022. Zdroj: Foreign Ministry of Belarus / Handout/Anadolu Agency via Getty Images

Dovidenia Mekáč a Chanel

Z Ruska začali postupne odchádzať známe značky, ktoré nesúhlasili s vojnou, ako napríklad americký McDonald‚s alebo módna značka Chanel. 

McDonald’s  nahradili reštaurácie Vkusno a točka, čo v preklade znamená Chutne a bodka. Podľa vyjadrení ruských médií sú takmer identické s McDonald’s reštauráciami. 

Hnev na Chanel vyriešili ruské influencerky tak, že na videách strihali značkové kabelky s tvrdením, že takú značku nepotrebujú.

APRÍL 

Masaker v Buči

Všetky médiá upriamili na začiatku apríla pozornosť na jednu hroznú udalosť, ktorá sa odohrala v ukrajinskom meste Buča.

Po stiahnutí ruských vojsk sa našli telá civilistov a výpovede ľudí, ktorí videli, ako vojaci zabíjajú civilistov. Objavili sa fotky masových hrobov a telá zabitých ľudí na cestách mesta so zviazanými rukami za chrbtom. 

Dokopy bolo zavraždených podľa slov starostu mesta viac ako 300 ľudí. Niektorých ani nemohli pochovať, lebo boli pod mŕtvymi telami nastražené míny.

Von der Leyenová a Heger na Ukrajine

Mesto Buča navštívila delegácia na čele s predsedníčkou Európskej komisie, Ursulou von der Leyenovou. Bol v nej aj slovenský predseda vlády Eduard Heger.

Po tejto návšteve darovalo Slovensko Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300.

6.4.2022 – Rusi sa stiahli z Kyjeva

Rusi sa stiahli z hlavného mesta Ukrajiny – Kyjeva a z Černihivu. Ukrajinci tak odrazili hlavný útok, ktorý trval vyše mesiaca.

MÁJ

Rusi “oslobodili” Mariupol

Víťazstvo Rusov nad Mariupolom poznačila krv civilistov. V marci zbombardovali pôrodnicu a následne aj divadlo, kde sa ukrývali stovky civilistov. 

Pred aj za divadlom bol veľký nápis ‚Deti‘, aby na objekt nestrieľali. To však “osloboditeľov” nezastavilo pred tým, aby zaútočili. Podľa Amnesty International išlo jednoznačne o vojnový zločin.

Prezidentka SR sa stretáva s prezidentom UA Zelenskym

Na stretnutí hovorila pred poslancami ukrajinského parlamentu a navšívila zbombardované mestá Boroďanku a Irpiň

JÚN

Pomoc od NATO = 3. svetová vojna

Dmitrij Medvedev, bývalý ruský prezident a podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady vyhlásil, že zásah NATO na územie polostrova Krym by mohol viesť až k tretej svetovej vojne

Takúto vyhrážku sme pritom nepočuli prvýkrát. Povedal ju už Putin tesne pred začatím vojny vo svojom prejave, kde vysvetľoval, prečo bola podľa neho ruská invázia nevyhnutná. 

JÚL

46 krajín odsúdilo Rusko za šírenie dezinformácií

Slovensko sa pridalo ku krajinám, ktoré odsúdili šírenie dezinformácií Ruska o vojne na Ukrajine, na neformálnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN.

O tom, aké dezinformácie kolujú od začiatku vojny, si môžeš prečítať aj v tomto článku.

AUGUST

24.8. – Vojna na Ukrajine trvá už pol roka

29.8.2022 – Začiatok veľkej ukrajinskej protiofenzívy. 

SEPTEMBER

21.9.2022 – Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu

Prezident Ruska podpísal v septembri minulého roku dekrét, ktorým vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. To znamená, že zo zálohy povolal 300-tisíc ruských občanov s vojenskými skúsenosťami.

Rusi utekajú z krajiny – v autách aj na bicykloch

Po tom čo Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu v Rusku, mnoho Rusov sa rozhodlo opustiť svoju rodnú krajinu a odísť do postsovietskych krajín. Cez hranicu nemohli prejsť pešo, tak odchádzali autami, ale aj bicyklami len aby sa dostali preč z krajiny.

30.9.2022 Putin anektuje štyri okupované oblasti Ukrajiny

Putin si prisvojil štyri oblasti Ukrajiny, a to Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Záporožskú oblasť. Anektácia znamená, že ich pripojil k územiu Ruska. Už teda nehovorí o samostatných republikách, ktoré “uznal” 21.2. ako “nezávislé štáty”, ale o nových častiach Ruska.  To odsúdil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Tento krok označil ako protizákonný a protiprávny.

Putin navyše celé tieto územia anektoval napriek tomu, že ich celé ani v tom čase ruská armáda nekontrolovala. Útoky ukrajincov, ktorí sa iba snažia získať naspäť časti svojej krajiny, ktoré sa Rusko snaží zabrať, však odteraz Putin môže interpretovať ako útok na samotné územie Ruska

OKTÓBER

Putin vyhlásil, že chce desatanizovať Ukrajinu

Vojnu začal s tým, že chce denacifikovať Ukrajinu, rétoriku po čase zmenil. V októbri vyhlásil, že je treba Ukrajinu desatanizovať – teda zbaviť satana.

NOVEMBER

12.11.2022 Oslobodenie Chersonu

Len dva mesiace po tom, čo sa rozhodol Putin anektovať Cherson a vyhlásil ho za súčasť Ruska sa stala táto oblasť opäť ukrajinská. Oslobodenie Chersonu bolo zároveň vyvrcholením ukrajinskej protiofenzívy.

Zablúdené rakety v Poľsku

V polovici novembra sa začala šíriť správa, že do Poľska dopadli rakety a zabili dvoch ľudí

Urobili to Rusi? Môže byť v hre tretia svetová vojna? Tieto otázky sme sa asi pýtali všetci.

Po vyšetrení tohto incidentu zistili, že rakety dopadli na územie Poľska náhodou, a preto nerobili po tomto incidente Poľsko, Európska únia ani NATO žiadne ďalšie kroky. 

DECEMBER

Zmena ruskej taktiky

Rusku sa prestalo dariť zaberať ďalšie územia. Preto sa rozhodli zmeniť taktiku. Vo veľkom začali ostreľovať ukrajinské mestá, civilistov a hlavne infraštruktúru v snahe zničiť morálku Ukrajincov. 

Chcú, aby zostali bez vody, tepla a elektriny.

Ukrajina bez elektriny

V mestách, kde nie je elektrina, používajú ukrajinci generátory, vďaka ktorým môžu aspoň provizórne fungovať. 

Pomoc zabezpečujú dobrovoľníci, neziskové organizácie aj EÚ.

JANUÁR

Boje pokračujú aj napriek stratám

Boje stále pokračujú. Rusko neprestáva útočiť aj po veľkých stratách vo svojich vlastných radoch. Opäť prebralo iniciatívu, najväčšie boje prebiehajú o mestá Bachmut a Soledar, ktoré bolo úplne zničené. Aj za cenu obrovských strát ho dobyli najmä jednotky tzv. Wagnerovcov, súkromnej armády, ktorá verbuje napríklad aj kriminálnikov z ruských väzníc, ktorých používajú ako “potravu pre kanóny”.

Podľa Institute for the Study of War sa chystá Rusko na ďalší veľký útok na Ukrajine. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj sa preto snaží získať od spriatelených štátov ďalšiu pomoc v podobe zbraní, aby sa mohli na tento útok pripraviť.

Západ podáva Ukrajine pomocnú ruku v podobe tankov

Západné krajiny sa rozhodli pomôcť Ukrajine darovaním moderných tankov Leopard či Abrams. Tieto zbrane sú omnoho pokročilejšie a modernejšie ako tie, ktoré vo vojne používali doposiaľ. 

Kremeľ ponúkol svojim vojakom za zničenie týchto tankov peňažné prémie.

FEBRUÁR

Prezident Ukrajiny Zelenskyj navštívil Britániu

Zelenskyj navštívil prvýkrát od začiatku vojny Britániu, kde vystúpil pred britským parlamentom a požiadal o západné stíhačky, či inú vojenskú pomoc. Navštívil aj Paríž a osobne sa zúčastnil na samite EÚ v Bruseli.

Prezident Ukrajiny požiadal Slovensko o stíhačky

V parlamente sa rozbehli diskusie ohľadom stíhačiek Mig-29, ktoré by sa mohli poslať ako pomoc na Ukrajinu.

Rusko aj Ukrajina sa pripravujú na jarné bitky

Ukrajine dochádzajú postupne zbrane. Stále však prebieha boj o Bachmut a obe krajiny sa chystajú na jarnú protiofenzívu.

K výročiu vojny dostáva Rusko darček od EÚ v podobe ďalších sankcií

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstavila v poradí už desiaty balík sankcií, ktoré chce zaviesť do 24.2.2023, čiže presne do roku od začiatku vojny.

Čo sa snažia dosiahnuť sankciami? Napríklad zákaz vývozu takých kompotentov do Ruska, ktoré by pomohli Rusom vyrábať nové zbrane a používať ich na bojisku. Sankcie taktiež zasahujú v oblasti ruskej propagandy a tí, ktorí ju šíria, by mali byť pripísaní na sankčný zoznam.

Biden tajne navštívil Kijev

Americký prezident nečakane navštívil 4 dni pred výročím vojny na Ukrajine hlavné mesto Kyjev. Stretol sa s prezidentom Zelenským, ktorému prisľúbil pomoc v podobe vojenského vybavenia, protitankových raketových systémov či húfnic.

Rusko pozastavuje kontrolu jadrových zbraní

V rámci svojho prejavu o stave krajiny, ruský prezident Putin vyhlásil, že kontrola jadrových zbraní medzi Ruskom a USA je pozastavená. O predĺžení dohody sa dohodol Biden s Putinom v roku 2021 po svojom nástupe na prezidentský post.

Pôvodne bola dohoda vytvorená na 10 rokov medzi bývalým prezidentom USA Barackom Obamom a bývalým prezidentom Ruska Dmitrij Medvedevom.

24.2.2023 – Rok od začiatku vojny

Reklama

Vyber si viac z News