Generácia,
ktorá sa zaujíma

Rokovania o mieri s Ukrajinou? Skôr ďalšia hra Putina

Niektoré médiá a politici po tlačovke Vladimira Putina opakovali, že Putin je ochotný rokovať o mieri s Ukrajinou. Ako to ale v skutočnosti je? 

Možno si zachytil/a nadpisy a vyjadrenia politikov o tom, že Rusko chce rokovať s Ukrajinou o mieri. Iba žeby to tak úplne nebolo. Takéto správy prišli krátko po tom, čo na 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny do Moskvy prišiel Robert Fico ako jediný líder zo štátov Európskej únie. 

Paradoxne, jeden z najväčších súčasných konfliktov vedie Rusko, ktoré práve odmietlo ponuku na prímerie.

Ako to v skutočnosti s tým „mierom“ je? A kde je ten mier s Ruskom do 24 hodín, ktorý sľuboval Donald Trump?

Ultimátum z Európy, odmietnutie z Moskvy

Po stretnutí s ukrajinským prezidentom Zelenským prišli lídri Poľska, Nemecka, Francúzska a Británie s jasným odkazom: Buď 30-dňové bezpodmienečné prímerie, alebo ďalšie sankcie a väčšia vojenská pomoc Ukrajine. Toto ich rozhodnutie podporili aj USA, keďže lídri krátko po stretnutí volali aj americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. 

Britský premiér Keir Starmer, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Friedrich Merz a poľský premiér Donald Tusk v Kyjive. Zdroj: Getty Images

👉 Takéto prímerie alebo „pokoj zbraní” by znamenalo, že na dohodnutý čas sa všetky boje pozastavia, aby mohli v pokoji prebiehať rokovania o trvalom mieri. Lenže potom prišiel Putin so svojim návrhom, ktorý niektoré médiá paradoxne označili ako jeho ochotu „rokovať o mieri.“ Putin však v skutočnosti odmietol prímerie, zároveň s tým však vyzval na priame rokovania s Kyjevom.

„Nevylučujeme, že počas týchto rokovaní sa dokážeme dohodnúť na nových prímeriach,” povedal na tlačovej konferencii Putin. Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa ruský prezident týmto krokom stále iba pokúša „získať čas”, pretože Rusku sa na bojisku relatívne darí a preto v skutočnosti teraz nechce boje ukončiť.

Istanbul 2

V reakcii na Putinove slová ukrajinský prezident Zelenskyj navrhol priame rokovanie s Ruskom 15. mája v Tureckom Istanbule. Naposledy obidve krajiny rokovali na jar 2022, no Ukrajina stretnutie prerušila kvôli správam o masakri v Buči, kde ruskí vojaci mučili a zavraždili civilistov. 

Putin chcel vtedy od Ukrajiny výrazné obmedzenie počtu vojakov, tankov, rakiet a delostreleckých systémov a fakticky koniec jej suverenity. A nič nenasvedčuje tomu, že by teraz chcel menej. Takže keď dnes Moskva hovorí „rokovania“, skôr tým myslí: „Sadnite si s nami a podpíšte, že ste prehrali“.

Zdroj: Tenor

Napriek tomu, ak má prísť akýkoľvek mier, rokovania sa musia aspoň začať. Putin tvrdí, že chce mier, no odmietol aj prímerie a povedal, že chce najskôr rokovať. Zelenskyj ho teraz vyzýva, že nech teda príde osobne do Istanbulu. Putin zatiaľ mlčí. 

Trump chce byť mierotvorca, ale zatiaľ len tweetuje a telefonuje

Keď Putin odmietol prímerie a vyzval na priame rokovania, Trump odkázal Zelenskému nech ich prijme. V pondelok sa dokonca ponúkol, že na rokovania príde osobne aj on sám.

Trumpova vláda sa snaží, aspoň navonok, vyzerať, že sa snaží dosiahnuť ukončenie vojny na Ukrajine. Avšak v porovnaní s veľkými sľubmi amerického prezidenta z predvolebnej kampane zatiaľ nedosiahla veľa. Najprv Trump vyhlasoval, že vojnu ukončí do 24 hodín, potom tlačil na Zelenského, aby ustúpil Putinovi, hovoril že verí Putinovi že chce mier, a teraz zas podporil ďalšie sankcie voči Rusku. Ale konkrétne výsledky? 

Zdroj: Tenor

Americký viceprezident J.D. Vance sám povedal, že ruské požiadavky sú „absurdné“. Rusko chce aj územia, ktoré momentálne neovláda. 

Taurus ako game changer a nové karty pre Európu

Zdá sa, že Európa opäť pritvrdzuje. Hoci Putin odmietol ultimátum európskych lídrov týkajúce sa prímeria, ide o rozhodnejší postoj než v minulosti – taký, že sa im podarilo presvedčiť dokonca aj Trumpa. Okrem vyhlásení sú na stole aj reálne dodávky zbraní.

Dynamiku vojny by mohli zmeniť rakety Taurus s doletom 500 kilometrov. Nemecko rokovalo so Zelenským o tom, že je ochotné ich Ukrajine poslať. 

Ukrajine by umožnili útočiť na ruské jednotky a zásobovacie a logistické uzly na okupovaných územiach a v ruskom pohraničí. A to je pre Rusko už dosť nepríjemné. Takže sa vyhráža Nemecku tým, že sa z neho stane úhlavný nepriateľ a na jeho občanov to bude mať „strašné dopady.“ 

Zdroj: Tenor

Aj takéto dodávky zbraní by však Putina mohli dotlačiť k tomu, aby začal reálne vyjednávať. Namieto toho v noci z pondelka na utorok opäť útočil dronmi. 

👉 Tak čo teraz?

Keďže Putin odmietol ultimátum, majú prísť aj nové sankcie. Tie by tiež mali vytvárať na Rusko tlak, aby prijalo prímerie a rokovalo. Zatiaľ ale nikto nevie, ako presne by tie nové „tvrdé sankcie“ mali vyzerať. Ukrajinský prezident Zelenskyj hovoril o posilnení sankcií v energetike a bankovom sektore. A kým sa rozhodne, Rusko pokračuje v útokoch.

Slovensko? Sediac v hľadisku.

Putin síce pred novinármi hovoril o rokovaní, ale zatiaľ je nejasné, či iba opäť neblufoval a či sa v Istanbule ukáže. A kým požaduje, aby Ukrajina zmenila politické vedenie, vzdala sa vstupu do NATO a darovala mu územia, nikto tomu nemôže hovoriť mier. 

A zatiaľ čo svet hľadá spôsob, ako vojnu ukončiť tak, aby Ukrajina neprišla o svoju suverenitu a zatiaľ čo európski lídri z EÚ a NATO spoločne cestujú do Kyjeva, slovenského premiéra na spoločné rokovania prestali pozývať. Namiesto toho oslavuje v Moskve a opakuje, že on sankcie odmieta a že Putin je ochotný „rokovať o mieri.“  

Zdroje titulnej koláže: Canva, Getty Images

Reklama

Vyber si viac z News