Generácia,
ktorá sa zaujíma

Rómka Timea Kóšová: My Rómovia sme národ, ktorý miluje drámu

Volám sa Timea Kóšová, mám 17 rokov, pochádzam z Pukanca a chodím na Obchodnú akadémiu v Leviciach. Takto sa začal náš rozhovor s talentovanou speváčkou Timeou, ktorá je už 6. rok súčasťou programu Divé maky. Ten pomáha talentovaným deťom z rómskych rodín vyštudovať a venovať sa tomu, čo ich baví.

Spievala som skôr, ako rozprávala

Timea má vášeň k hudbe v krvi. „Môj prastarký bol huslista a moja matka sa tiež venovala spevu,“ hovorí o svojich hudobníckych koreňoch. 

„Mama so mnou stále spieva, no inak od toho upustila, lebo ju v tom nemal kto motivovať a podporovať. Ja som vraj začala spievať sama od seba, keď som mala dva roky. Ešte som ani nevedela rozprávať, ale už som spievala,“ spomína s úsmevom. 

Žije s mamou, ktorá je samoživiteľka a s troma súrodencami. Timea má rada nielen spev, ale aj štúdium. Jej sny o budúcnosti nezastavila ani neľahká životná situácia.

„Keď som bola menšia, mojím snom bolo stať sa speváčkou. Posledné 3 či 4 roky je však pre mňa dôležitejšie štúdium. Chcem sa zamerať na niečo konkrétnejšie ako je napríklad právo,“ odpovedá na otázku, či by sa chcela v budúcnosti venovať spevu aj profesionálne. Jedným dychom však dodáva, že spev vždy bol a aj bude jej vášňou.

„Keď spievam, tak viem vyjadriť niekoľko emócií. Či už spievam, lebo mi je smutno, alebo spievam, lebo som šťastná,“ hovorí.

My Rómovia sme národ, ktorý miluje drámu

Rómske piesne a rytmy majú v sebe mnoho emócií. Vyjadrujú lásku, bolesť či smútok. Stačí sa do nich započúvať. „Nespievame veľa veselých vecí, ale skôr smutné ako napríklad o úmrtí v rodine alebo o tom, ako odíde otec od detí,“ opisuje Timea.

„Myslím si, že je to tým, že my Rómovia sme národ, ktorý miluje drámu. Jasne, sú aj veselé rómske pesničky, napríklad čardáše, ale je naozaj viac takých plačlivých a  pomalých piesní. Vtedy do toho vedia dať Rómovia celé srdce,“ hovorí o emóciách, ktoré sú veľkou súčasťou rómskej kultúry. 

„Rómska pesnička opisuje nejakú pravdu, ktorá zasiahla toho daného človeka, ktorý to spieva alebo ktorý ju napísal.“

Sama prežíva to, že prostredníctvom hudby dokáže vnímať a dať zo seba von svoje najhlbšie emócie.

Spev je vášeň, ktorú cítim. Cítim ju aj vtedy, keď mi je úplne zle a cítim ju, aj keď mi je úplne najlepšie.“ 

Keď sa stretneme na pódiu so všetkými Divými makmi, iskrí to

Timea sa pridala k organizácii Divé maky, ktorá podporuje mimoriadne nadané rómske deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, v roku 2017. 

„Dostala som sa do tejto organizácie cez môjho bývalého učiteľa spevu. Je tiež Róm a poznal Divé maky. Videl vo mne talent a potenciál,“ spomína si na svoje začiatky v Divých makoch. Prijali ju na základe dobrých študijných výsledkov a videí, kde ukázala svoj spevácky talent. V organizácii získala svojho podporovateľa a mentora, vďaka ktorým môže aj dnes študovať a vzdelávať sa.

„Najviac ma v Divých makoch baví, keď sa po roku stretneme v Bratislave na celý týždeň a zahráme si spolu. Na tento galaprogram cvičíme často od rána do večera,“ hovorí o spoločných nácvikoch.

Aj tento rok mali Divé maky galaprogram, na ktorom Timea vystúpila s niekoľkými hudobnými číslami. 

„Moja úplne prvá obľúbená rómska pesnička, ktorú som spievala na prvom galaprograme s Divými makmi, je Me tut užarav. V poslednej dobe mám však rada pesničku Miri dajori. Spieva sa tam o mame. Keďže žijem len s matkou, znamená pre mňa táto pieseň veľa.“ Po dospievaní piesne Miri Dajori, s ktorou vystúpila na Galaprograme v roku 2022 zožala Timea aj s kapelou na námestí v Bratislave veľký potlesk. Inak tomu nebolo ani tento rok.

„Keď sa stretneme na pódiu všetci, tak ani neviem, ako rýchlo ubieha čas. Doslova to tam iskrí,“ opisuje atmosféru galakoncertov.

Tá keď bude mať 15 rokov, tak už bude tehotná!

Timea sa ako trinásťročná dostala do televíznej relácie V siedmom nebi, kde si zaspievala so slovenskou speváčkou Kristínou. Okrem pekných slov však dostala aj veľa nenávistných komentárov na Facebooku.

„Predsudky si už tak neberiem k srdcu. Narodila som sa s tým, že som Rómka a taktiež som sa narodila s tým, že budem celý život niekým odsudzovaná.

Šikanu som zažila najmä na Facebooku. Ľudia písali komentáre typu: “Tá keď bude mať 15 rokov, tak už bude tehotná! Nepôjde ani na strednú školu.” Boli to naozaj hnusné komentáre. Najhoršie na tom bolo to, že to nepísali deti, ale dospelí ľudia, ktorí mali tiež svoje rodiny,“ hovorí s vážnou tvárou.

Napriek všetkým predsudkom, ktoré sú na Slovensku silno zakorené, mnoho rómskych detí hľadá cestu ako sa v živote presadiť. Občianske združenie Divé maky má viac ako 200 absolventov a mladým Rómom pomáha už 18 rokov.

„Ľudia majú predsudky, pretože väčšinou vnímajú len negatívne skúsenosti s Rómami. Často však v týchto negatívnych prípadoch nezáleží na tom, či je človek Róm alebo neróm, súvisia skôr s chudobou. Navyše, málokto z majority sa osobne dobre pozná s Rómami a vidí, ako reálne žijú,“ hovorí koordinátorka štipendijného programu Divé maky Sidónia Ševčíková

Zdroj: youtube

Mnoho štipendistov v Divých makoch pochádza z osád alebo z veľmi zlých životných podmienok. 

„Nemajú vlastnú izbu, stôl na učenie, nemá im kto pomôcť s učením, pretože ani ich rodičia často nemajú vzdelanie. Úspechy a pokroky „našich detí“ vidíme takmer denne, či už ide o ich prijatie na stredné školy, výborný prospech, pochvaly a úspechy na rôznych súťažiach a vystúpeniach. Naši štipendisti sa aj s podporou Divých makov dostávajú na rôzne zahraničné pobyty alebo na prestížne školy. Rómske deti majú potenciál, stačí iba, ak im niekto dodá motiváciu, dôveru a pomocnú ruku,“ dodáva.

Kultúra, o ktorú nechceme prísť

Divé maky dávajú mladým Rómom možnosť ukázať, že byť Rómom nie je žiadna nadávka ani hanba. Dostávajú príležitosť hrdo sa hlásiť k svojej kultúre a ukazovať jej bohatstvo.

Rómsku kultúru chce svojmu okoliu približovať aj Timea. „Snažím sa o to aj teraz. Či už je to medzi kamarátmi, spolužiakmi alebo medzi úplne novými ľuďmi, ktorých stretnem. Snažím sa hovoriť o rómskej kultúre a najmä o rómskej hudbe,“ uzatvára.

Osveta a vzdelávanie, ktorým sa venuje aj organizácia Divé maky, sú cestou ako prijať odlišnú kultúru, tradície a zastaviť xenofóbne prejavy, ktoré sú žiaľ bežnou súčasťou našej spoločnosti. 

Zdroj fotografií: Divé maky

Reklama

Vyber si viac z Arts&Kultúra