Generácia,
ktorá sa zaujíma

Si v zdravom vzťahu? Polož si tieto otázky + HRACIE KARTY

Niekedy máš pocit, že niečo jednoducho nie je v tvojom vzťahu v poriadku. Nevieš však, či je chyba na tvojej strane alebo nie. Či si v zdravom vzťahu alebo nie, ti pomôžu zodpovedať tieto otázky.

Ako mám vedieť, či som v zdravom vzťahu? 

Vzťahy môžu byť poriadne komplikované – nielen pre deti a mladých ľudí, ale aj pre dospelých. Celý život sa učíme, spoznávame, vyvíjame sa a meníme sa.

Vo vzťahoch nám môže veľmi pomôcť občas sa zastaviť a položiť si otázky o tom, ako sa cítime a ako niektoré situácie v našom vzťahu vidíme. 

Aktivita pre dvoch: Som v zdravom vzťahu?

Pozri sa na otázky nižšie a zameraj sa na jednu osobu, pri ktorej chceš premýšľať nad tým, či s ňou/ním máš zdravý vzťah. Ak chceš, odpovede si zapisuj.

Keď si to utriediš v sebe, môžete sa o odpovediach porozprávať spolu. Aktivitu nemusíš vykonávať len so svojim partnerom, ale aj s inými ľuďmi, ako napríklad s rodinou či s kamarátmi.

💭 Je hrdý/á na moje úspechy?

💭 Podporuje moje záľuby? 

💭 Počúva ma?

💭 Rešpektuje to, čo hovorím? 

💭 Hovorí veci, ktoré ma zraňujú?

💭 Som k nemu/nej úprimná/ý?

💭 Špehuje mi telefón a/alebo počítač? Robím to jemu/jej ja?

💭 Rešpektuje moje hodnoty?

💭 Rešpektuje to, že sú medzi vami dvoma nejaké rozdiely? (akékoľvek)

💭 Aké pocity mám, keď som s ňou/s ním?

💭 Baví ma tráviť s ním/ňou čas? Prečo?

💭 Koľko času spolu trávime? Vyhovuje mi to?

💭 Cítil/a som niekedy diskomfort v jeho/jej prítomnosti? Ak áno – pri akej situácii?

💭 Ako sa cítim, keď jej/jemu mám povedať niečo, čo sa mi na jeho/jej správaní nepáči?

💭 Ako reaguje, keď jej/jemu poviem niečo, čo sa mi na jeho/jej správaní nepáči?

💭 Môžem slobodne povedať “nie”?

💭 Obviňuje ma z vecí, ktoré som neurobil/a?

💭 Sľubuje stále zmenu správania, ale mám pocit, že sa nič nemení?

💭 Môžem sa s ním/s ňou slobodne porozprávať o tom, čo by chcel/a skúsiť?

💭 Môžem sa s ním/s ňou slobodne rozprávať o tom, kedy sa cítim v bezpečí?

Ak si chceš spraviť z tejto aktivity hru, pripravili sme pre teba kartičky, ktoré obsahujú všetkých 20 otázok. Pokojne si ich vytlač a zahraj si hru s kýmkoľvek uznáš za vhodné.

Ak potrebuješ napríklad pomôcť kamarátke, ktorá sa trápi vo vzťahu, vytlačte si tieto kartičky a zajtra si hru, kde ti na ne úprimne odpovie. Pomôžu jej pochopiť, čo jej vo vzťahu chýba alebo vadí.

Vzťahy ovplyvňujú celý náš život

Ak nie si šťastný vo vzťahu, odzrkadlí sa to v aj v ostatných aspektoch tvojho života. To, čo si zaslúžime všetci, je pocit šťastia, spokojnosti a taktiež bezpečia. 

Nie je dobré pred problémami zatvárať oči a hovoriť si, že iní sa majú horšie. Práve takéto zotrvávanie bez komunikovania problémov, situáciu môže ešte zhoršiť a niekomu naozaj ublížiť

Ak máš pocit, že problémy nedokážete vyriešiť sami, je dobré vyhľadať pomoc odborníka, ktorý ti pomôže navigovať tvoj vzťah.

Interaktívne workshopy vzťahovej a sexuálnej výchovy chodí do škôl robiť organizácia inTYMYta. Počas týchto vekovo vhodných workshopov sa nebudeš nudiť, o sexualite sa budete baviť narovinu a úprimne. Všetky informácie, ktoré sa dozvieš, sú podložené aktuálnymi dátami a výskumom. Máš právo na kvalitné vzdelávanie, ktoré ti pomôže na tvojej ceste k zdravým, bezpečným a rešpektujúcim vzťahom – workshop je možné získať na www.intymyta.sk.

Reklama

Vyber si viac z Vzťahy&SexEd