Generácia,
ktorá sa zaujíma

Sú mental health aplikácie užitočné? Spýtali sme sa študentov aj psychológa

Študentov Strednej zdravotníckej školy sme sa spýtali, čo ich najviac stresuje. Najčastejšie opakovali stres z učenia, skúšania a veľkého množstva povinností. Mohli by im v týchto situáciách pomôcť mental health appky? 

„Najviac vystresovaná som asi pred väčšou písomkou alebo keď idem k nejakému lekárovi.“

„Stres mám vtedy, keď mi povinnosti zo života úplne zoberú voľný čas a nemôžem robiť veci, ktoré ma napĺňajú.“

„Stres mám vtedy, keď sa snažím robiť veľa vecí naraz a nestíham.“

Ich výpovede sa zhodujú s tým, čo zistili aj výskumníci v Medzinárodnej štúdii o zdraví a so zdravím súvisiacom správaní u 11, 13 a 15-ročných školákov.dve pätiny dievčat vo veku od 13 do 15 rokov sa cítia v škole pod tlakom. Tínedžeri spávajú menej ako osem hodín lebo majú veľa povinností. 

Od spánku ich vzďaľuje aj to, že dlho do noci pozerajú do mobilov, telky či počítača. No práve trávenie času na počítači či mobiloch uvádzajú dievčatá a chlapci v prieskume o duševnom zdraví ako miesta, kde sa odreagujú od svojich problémov.

V článku sa dozvieš: 

  • Čo pomáha mladým ľuďom pri strese najčastejšie?
  • Čo sú to mental health aplikácie?
  • Čo hovorí na mental health aplikácie psychológ?
  • Sú mental health aplikácie užitočné pre mladých ľudí? 
  • Môžu pomôcť pri duševných chorobách?
  • Odporučili by mladí ľudia mental health aplikácie svojim kamošom?

Čo pomáha mladým ľuďom pri strese?

„Keď nie som v škole, tak si dám väčšinou slúchadlá a počúvam hudbu. To ma zvyčajne upokojí,“ hovorí študent strednej školy Samuel. 

Študentku Vanessu v takýchto situáciách upokojuje, keď má pri sebe niekoho blízkeho – kamarátov alebo maminu, ktorá jej vždy dobre poradí.

Tomáš sa zase snaží mobil v stresových situáciách odložiť, pretože je zo sociálnych sietí ešte viac napätý. „Top možnosť, keď pociťujem stres, je pre mňa spánok,“ zamýšľa sa. 

Zdroj: giphy.com

Okrem spánku a hudby si však mladí ľudia hľadajú pomoc aj na internete, napríklad medzi rôznymi mental health aplikáciami. „Mala som obdobie, kedy som sa po citovej stránke necítila najlepšie. Nepomohlo mi dať si sladkosť. Skúšala som aj nejaké dychové cvičenia a hľadala som si rady na internete,“ rozpráva Nikoleta o svojich skúsenostiach.

Čo sú to mental health aplikácie?

Mental health appky sú aj na Slovensku čoraz populárnejšie. Naučia ľudí ako meditovať, správne dýchať, pomôžu im upokojiť svoju myseľ alebo ich hrou odpútajú od stresu a problémov

Aplikácia Nepanikár, ktorá sa radí medzi mental health aplikácie, pomáha mladým ľuďom trpiacim práve týmito problémami. Vyvinuli ju v Česku a dnes je dostupná v 11 jazykoch. Používatelia si ju vedia stiahnuť zadarmo v App Store, Google Play aj v App Gallery.

„Cieľom aplikácie je zvýšiť dostupnosť psychologickej pomoci. Aplikácia nie je odborník a ani ho nenahrádza, ale vzhľadom k tomu, že čakacie doby na odborné sedenia sú relatívne dlhé a kapacita je malá, tak sme sa snažili vyvinúť nástroj, ktorý môže slúžiť ako prvá psychická pomoc vo vrecku,“ opisuje zakladateľka aplikácie Nepanikár Veronika Kamenská

Zdroj: Canva

Aplikácia má byť akýmsi záchranným lanom v momente, kedy sa človek cíti mentálne zle. Okrem toho, že v nej nájde návody na prvú pomoc v rôznych problémových situáciách, obsahuje aj odkazy na chatovú a mailovú poradňu, ktorá funguje anonymne a bezplatne. Ak používateľ preferuje osobnejší kontakt, nájde v nej aj telefónne čísla na linky dôvery.

Ako uvádza Kamenská, aplikáciu má stiahnutú zhruba 680-tisíc ľudí z približne 200 krajín. Ľudia vyhľadávajú prvú pomoc v mobile veľmi často, čo aj dokazujú ich štatistiky: „Čo sa týka využitia, tak každý deň aplikáciu využije zhruba 4 000 ľudí s rôznymi problémami.“  Používatelia aplikácie Nepanikár najčastejšie vyhľadávaj úrady pri zvládaní úzkostí. Hneď za tým nasleduje pomoc pri depresii, sebapoškodzovaní a myšlienkach na samovraždu.

„Občas nám niekto napíše napríklad do mailu alebo na sociálne siete poďakovanie,“ hovorí Kamenská, pre ktorú bolo impulzom vytvoriť takúto aplikáciu aj vlastné duševné ochorenie. Najviac ich tešia poďakovania od ľudí, ktorým aplikácia zachránila život: „Nech už to bolo dievča, ktoré sedelo v okne a po otvorení aplikácie vyhľadalo odbornú pomoc alebo sú to ľudia, ktorí majú dlhodobo nejaké problémy a aplikácia je impulz, ktorý ich sprevádza na  ceste k odbornej pomoci,“ hovorí. 

Čo si myslí o mental health aplikáciách psychológ?

Používanie technológií v spojení s duševným zdravím nie je žiadna novinka. Aj v App store, Google Play či App Gallery ich nájdeš veľa. Stačí zadať kľúčové slová ako duševné zdravie, meditácia či dýchanie a môžeš si vyberať. Mental health aplikácie používajú v praxi aj psychológovia, ktorým pomáhajú pri práci s pacientmi.

„Žijeme v digitálnej dobe, v 21. storočí. Prečo by sme nemohli aplikácie využívať v oblasti zdravia vo všeobecnosti? “ kladie rétorickú otázku psychológ z Ligy za duševné zdravie Michal Bača. Myslí si, že aplikácie môžu byť dobrým a užitočným pomocníkom pri práci s  duševným zdravím. Upozorňuje však na to, že nie všetky aplikácie sú vyvinuté dobre a môžu viac uškodiť ako pomôcť.

Zdroj: video Zmudri G

„Základné odporúčanie ako odlíšiť dobrú aplikáciu od zlej je pozrieť sa na autora a na zdroj. Je za vývojom tím odborníkov alebo centrum, ktoré sa zaoberá duševným zdravím? Odborní garanti sú prizývaní práve preto, aby bola aplikácia vytvorená správne. Keď sa neviem dopátrať autorov, tak by som bol veľmi opatrný, “ hovorí Bača.

Pokiaľ je aplikácia dobre nadizajnovaná, tak psychológ nevidí problém v tom, aby ju využívali aj tínedžeri. Myslí si však, že odbornú psychologickú pomoc a ľudský kontakt nahradiť zatiaľ nevie.„Nehovorím, že aplikácia ma spasí a vyrieši všetky moje problémy. V nejakom okamihu mi však informácie v nej, ako napríklad kontakty na linku dôvery, môžu zachrániť život,“ uzatvára.

Sú mental health appky užitočné pre mladých ľudí?

V ambulancii u psychológa sú aplikácie vítané aj vďaka tomu, že slúžia ako denníček pocitov, ktoré si do nich ľudia zapisujú. Sú však skutočne užitočné aj pre mladých ľudí a pomáhajú im pri problémoch, ktoré ich trápia?

„ O týchto aplikáciách je malé povedomie. Našla som však jednu, kde som si vedela vybrať z možností, či mám depresie alebo nejaké myšlienky na samovraždu. Podľa toho som tam mala tipy, čo robiť v týchto prípadoch. Nemala som od toho veľké očakávania, ale aplikácia bola veľmi dobrá,“ opisuje Nikoleta svoju prvú skúsenosť s mental health aplikáciou.

Zdroj: video Zmudri G

Zo začiatku bola voči nej skeptická, no o jej užitočnosti ju presvedčili najmä dychové cvičenia. „Začalo mi odrátavať ako mám dýchať. Hovorila som si: No toto mi „určite pomôže!“ Ono mi to však v skutočnosti naozaj pomohlo.“ 

Podobne sa na to pozerá aj Viktória, ktorá ocenila najmä aplikáciu Nepanikár a jej zameranie na rôzne problémy, ktoré trápia mladých ľudí.

Nie pre každého sú však aplikácie užitočným nástrojom pri odbúraní stresu. Študentka Emília vyskúšala viaceré aplikácie zamerané na duševné zdravie, no ani jedna pre ňu nebola dostatočne užitočná natoľko, aby ju používala dlhodobo. Študent Samuel si radšej pustí do slúchadiel hudbu, ako by si mal do mobilu inštalovať aplikácie. Podobne vníma tento problém aj Tomáš, avšak zároveň dodáva, že má kamarátov, ktorým práve aplikácie pomáhajú.

„Určite verím, že to ľuďom dokáže pomôcť, lebo mám veľa kamarátov, ktorí keď sú v strese, tak v prvom rade siahnu po mobile. Absolútne im to nevyčítam. Sme generácia, ktorá sa s mobilmi v ruke narodila, sme na tom závislí,“ hovorí Tomáš.

Môžu byť užitočné mental health appky aj pri psychických ochoreniach?

Jediným cieľom mental health aplikácií nie je iba pomoc pri strese. V Česku vyvinuli hru s názvom Limoterapie, ktorá pomáha ľuďom zistiť, či trpia duševným ochorením, ktoré sa často vyvíja práve v tínedžerskom veku. 

✨ Obsedantno-kompulzívna porucha (OCD) je chronické, duševné ochorenie, ktoré vyvoláva v človeku vtieravé nežiadúce myšlienky, či potrebu opakovane vykonávať tú istú činnosť.

Limetarapia je hra, ktorej účelom je sprostredkovať hráčom prežívanie ľudí s obsedantno-kompulzívnou chorobou. Spoluautor aplikácie Marek Háša ju vytvoril aj preto, že sám týmto psychickým ochorením v pubertálnom veku trpel.

„Keď som bol v pubertálnych rokoch, tak som tiež trpel OCD, ale ani som netušil, že mám OCD. Mal som o tom nulové povedomie. Práve v tomto veku sa však ochorenie najčastejšie spúšťa. Chceli sme vytvoriť niečo, čo by bolo atraktívne pre ľudí od 12 do 18 rokov,“ opisuje.

So svojím bratom a tímom odborníkov vytvorili hru, v ktorej musí používateľ urobiť čo najviac limonády. Pri tvorbe hry využili takzvanú expozičnú terapiu. 

✨ Expozičná terapia pomáha ľuďom prekonávať strach, fóbie a nutkavé konanie.

„Postavili sme to tak, že si vytvárate vlastnú limitovanú edíciu alebo si kupujete hotové recepty na limonády. Kupujete si vlastné stroje, ktoré ju vyrábajú a maximalizujete produkciu,“ opisuje Háša princíp hry. Počas procesu hrania však môžu nastať situácie, ktoré sa nazývajú expozičné scenáre.

„Pre hráča sú to bežné situácie. Môže sa vám napríklad stať, že dôjde k poruche stroja a tečie z neho smradľavý výtok, ktorý sa postupne rozširuje, viac zapácha, mení farbu a tak ďalej,“ vysvetľuje. Týmto spôsobom vystavujú hráča nekomfortným situáciám, s ktorými sa však musí vysporiadať, pokiaľ chce hrať ďalej.

„Keď sme hru vytvorili a dokončili pilotnú štúdiu, tak sme ju prezentovali pre odbornú komunitu v rámci konferencie psychológov a psychoterapeutov, ktorá sa konala v Národnom ústave duševného zdravia. Testovali ju v rámci workshopov a povedal by som, že sedem z desiatich ju hodnotilo pozitívne,“ hovorí. Hru by psychológovia odporučili aj svojím pacientom, no videli ju skôr ako príjemné spestrenie liečby a nie ako niečo, čo výrazne pomôže procesu liečby.

Odporučili by mental health aplikácie mladí ľudia svojim kamošom?

Aplikácie vyvinuté pre zlepšovanie duševného zdravia ti môžu pomôcť v kritických situáciách. Napríklad keď ťa prepadne úzkosť cestou domov vo vlaku alebo v momente, keď ti idú hlavou depresívne myšlienky.

Pomoc psychológa či psychiatra však nahradiť zatiaľ nevedia. Hoci sa názory na mental health aplikácie u mladých ľudí líšia, všetci opýtaní by ich odporučili svojim kamošom. „Nemyslím si, že môžu nahradiť psychologickú pomoc. Ak si však človek nemôže dovoliť po finančnej ani po časovej stránke psychologičku, tak môže byť aj toto pomocou,“ hovorí Nikoleta. 

Zdroj: Canva

Študenti Viktória, Samuel a Tomáš sa zhodli, že aplikácie nemusia každému pomôcť, no stoja za vyskúšanie. Tomáš však zároveň dodáva: „Odporučil by som appku človeku, o ktorom si myslím, že by mu mohla pomôcť. Ak odporučíte takéto niečo nesprávnemu človeku, tak to dokáže urobiť presný opak. Možno sa sám začne v hlave dehonestovať, že mu už nepomáha nič a začne sa v týchto myšlienkach utápať namiesto toho, aby vyhľadal pomoc,“ uzatvára.

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Zdroj titulnej fotografie: koláž Zmudri G

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi