Generácia,
ktorá sa zaujíma

Svet ovládaný Židmi a QAnon – čomu veril strelec z Teplárne?

V bratislavskom LGBT bare Tepláreň útočník zastrelil dvoch ľudí. K činu sa prihlásil na Twitteri a fóre 4chan Juraj K. Jeho profil a vyjadrenia nám dávajú obraz o tom, ktorým konšpiračným teóriám podľahol a aké skupiny ľudí obdivoval.

Konšpiračná teória o svete ovládanom Židmi

Juraj K. zverejnil manifest, ktorého hlavnou témou je „biely“ svet ohrozený LGBT ľuďmi a ovládaný Židmi. Táto konšpiračná teória je jednou z najstarších a najrozšírenejších.

Údajným dôkazom toho, že Židia plánujú ovládnuť svet, je dielo Protokoly sionských mudrcov (The Protocols of the Learned Elders of Zion) z roku 1903. V knihe sú popísané údajné tajné plány židovských lídrov, ktorí sa snažia dosiahnuť svetovládu.

Ako predloha pre Protokoly slúžilo dielo Biarritz z roku 1868 od Sira Johna Retcliffa. Autor v ňom opisuje nočné stretnutie, počas ktorého trinásť Židov vstúpi jeden po druhom na cintorín, odriekne modlitbu a kľakne si k hrobu. Z hrobu sa ozve hlas diabla, s ktorým Židia komunikujú. Má ísť o sprisahanie s cieľom ovládnuť svet, pričom každý z vodcov postupne podáva správy a hovorí o ďalších plánoch.

Samozrejme, nepravdivosť obsahu protokolov niekoľkokrát vyvrátili odborníci. Už v roku 1936 ich učiteľ histórie Hugo Valentin charakterizoval ako „najväčší podvrh storočia“. Ich obsah v roku 1942 zavrhlo aj niekoľko prominentných historikov, ktorí sa zhodli, že ide o škodlivé klamstvá.

Podľa analýzy Globsecu z roku 2020 približne 51 % Slovákov v prieskume súhlasilo s tvrdením, že „Židia majú príliš veľkú moc a tajne kontrolujú vlády a inštitúcie po celom svete“.

Aj keď sa údajné medzinárodné židovské sprisahanie nikdy nepotvrdilo, mnohí ľudia stále veria v pravosť Protokolov. Vplyv diela je v súčasnosti udržiavaný apokalyptickými scenármi, napojenými na vplyv známych Židov ako George Soros alebo rodina Rothschildovcov.

Čo je Hnutie QAnon?

Juraj K. uvádzal, že sa zradikalizoval na stránkach a fórach, kde sa združujú prívrženci Hnutia QAnon.

Hnutie QAnon existuje od roku 2017, keď sa na známej stránke 4chan (tú do poslednej chvíle využíval aj Juraj K.) objavil príspevok z anonymného účtu „Q Clearance Patriot“, ktorý sa stal známym ako Q.

Anonymný prispievateľ tvrdil, že je vysokopostaveným členom vlády s prístupom k tajným informáciám o vojne Trumpa proti globálnemu tajnému spolku. Údajne totiž absolvoval bezpečnostnú previerku známu ako Q clearance.

Názov hnutia je teda odvodený od spomínaného používateľa, ktorý pridáva príspevky na fóre. Nasledovatelia QAnonu majú tri teórie, o koho môže ísť, pričom jedna z nich hovorí, že touto osobou je bývalý prezident Donald Trump.

Konšpiračné teórie sa postupne šírili najmä vďaka tomu, že hnutie má veľmi aktívnu účasť členov. Tí sa zhromažďujú online, aby dekódovali príspevky od Q, na fórach aktívne diskutujú o teóriách a spájajú sa s inými konšpirátormi. Veria aj mnohým ďalším konšpiračným teóriám – o atentáte na J. F. Kennedyho či existencii UFO.

Americká FBI zaradila hnutie QAnon medzi potenciálne domáce teroristické organizácie. Zároveň varovala, že konšpiračné teórie podnecujú hrozbu extrémistického násilia.

Skupina konšpirátorov veriacich v QAnon zahŕňa v USA najmä prívržencov krajnej pravice. Boli účastníkmi útoku na Kapitol, kde zomrelo 5 ľudí a viacerí členovia tohto hnutia boli obvinení z násilných trestných činov vrátane únosov, úkladných atentátov alebo prípravy bômb.

Protestujúci po vtrhnutí do Kapitolu. Foto: Win McNamee/Getty Images

Prečo ľudia veria konšpiračným teóriám?

Súčasťou príbehu Juraja K., ktorý sám prezentoval, je to, že bol na škole šikanovaný.

Pri prívržencoch podobných teórií ide často o túžbu patriť do istej skupiny, zdieľať spoločnú identitu. Práve na identite stavajú niektoré nové konšpiračné teórie ako napríklad QAnon.

Teórie môžu byť pre prijímateľov informácií aj uveriteľné, prípadne sú podávané zaujímavým spôsobom. Napríklad Protokoly sionských mudrcov prežili dlhé obdobie aj kvôli ich pútavému čítaniu. 

Dôležitým aspektom je práve to, že konšpiračné teórie sú zrozumiteľné a jednoduché príbehy o tom, „ako svet funguje“, vysvetľujú teda komplexné javy značne zjednodušeným spôsobom, čo môže ľudí oslovovať. Zároveň prinášajú falošný pocit kontroly a konania, resp. zapojenia sa do riešenia komplexného problému.

Keďže ľudí oddávna lákajú klasické príbehy o boji dobra a zla, sú pre nich často príťažlivé aj konšpiračné teórie založené na tomto konflikte: na jednej strane stojí skupina zlých ľudí, ktorí nás chcú ovládať, ale my vieme, čo nám hrozí a budeme sa voči nadvláde brániť. To, že stojíme na strane dobra a pravdy, nás zároveň núti aktivizovať sa.

Ich verzia pravdy je častokrát apokalyptická, čo v tých, ktorí konšpiračnej teórii uveria, vyvoláva strach a úzkosť. Ide o jeden z ďalších znakov: konšpiračné teórie útočia na naše emócie tým, že vyvolávajú negatívne pocity.

Jedno je isté. Tentokrát nás pomätenie internetovými diskusiami a klamstvami o zničení bielej rasy stálo príliš vysokú cenu.

Odborný garant obsahu

Zdroje: https://www.adl.org/resources/backgrounders/a-hoax-of-hate-the-protocols-of-the-learned-elders-of-zion
https://www.globsec.org/wp-content/uploads/2020/09/Voices-of-Central-and-Eastern-Europe_Slovensko.pdf
https://www.nytimes.com/article/what-is-qanon.html
https://www.goethe.de/prj/jad/cs/the/cor/21898184.html

https://news.yahoo.com/fbi-documents-conspiracy-theories-terrorism-160000507.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cudGhlZ3VhcmRpYW4uY29tL3VzLW5ld3MvMjAyMC9vY3QvMTUvcWFub24tdmlvbGVuY2UtY3JpbWVzLXRpbWVsaW5l&guce_referrer_sig=AQAAADqY_yGXqQc25X8tDSk6Ej6ZIG3vRybjXDehjYYKNCvVkiioIHeabEzSXIz67vtwCZQnIkgIQU6ArmD33F9QVNWswmfZRxQoedyglrUjyKDTny9elYrGezAIwWmAMo6_6dUw6AxqhzGd1H600oQ6M2YjviFK1TNLdl37MwmUyWfD

Reklama

Vyber si viac z Hoaxy&Konšpirácie