Generácia,
ktorá sa zaujíma

Tieto Google nástroje ti uľahčia život. Koľko z nich používaš?

Keď sa povie Google, väčšina z nás si hneď predstaví vyhľadávanie. Hovorí sa, že nikomu nedôverujeme tak, ako práve tomuto vyhľadávaču. Veď ruku na srdce. Určite si mu už aj ty položil/a otázky, ktoré by si sa nespýtal/a ani najlepšieho kamaráta. 

Google ti však dokáže ponúknuť oveľa viac, ako len vyhľadávanie či mapy. A ako sa k týmto aplikáciám dostať? No predsa – stačí si ich vygoogliť! Poznámka: Toto nie je žiadna platená reklama. Len sme ti chceli trochu uľahčiť život.

Odhaľovanie hoaxov aj rozpoznávanie byliniek: Google Lens

Stačí si zapnúť Facebook alebo TikTok a tvoj mobil exploduje dezinformáciami. Klamstvá sa na nás hrnú z každej strany. Určite sa ti už stalo, že ti vyskočilo niečo extrémne zaujímavé, ale už na prvý pohľad sa ti to nezdalo. Napríklad bitka medveďov grizly v Šútove. Odkiaľ by sa tam vôbec vzali?

Do Google Lens môžeš nahrať obrázok medvedej bitky a počkáš si na verdikt. Nástroj prehľadá celý internet a porovná tvoju fotku so všetkými doteraz zverejnenými fotkami. Na základe podobnosti bude hľadať, či už táto fotka bola niekedy zverejnená. Takto za pár sekúnd zistíš, že strašiak, ktorý sa šíri Facebookom, je len hoax. Medvediu potýčku totiž odfotili v Kanade a zverejnili ju v novinách pred 3 rokmi.

Rovnakým spôsobom sa dopátraš aj k názvu kvetu či hríbu, ktorý nájdeš v prírode. V podstate k čomukoľvek. Princípom tejto aplikácie je hľadať vizuálne podobné veci a internetovým stalkerom poriadne uľahčuje prácu.

Zdroj: giphy.com

Kam lacno cez víkend? Google Flights

Porovnávače cien leteniek, ktoré ti vyhľadajú najlacnejší let na budúci víkend určite poznáš a používaš. Tieto stránky  spravia vyhľadávanie v mori ponúk za teba, avšak s leteckými spoločnosťami majú dohody. Z ceny každej predanej letenky si ukroja malý podiel. 

Google Flights je v tomto smere prelomová vec. Využíva všetky dostupné dáta, ktoré má k dispozícii aj vyhľadávač Google Search a porovná ti dokonca aj porovnávače. 

Vo výsledku máš niekoľko rôznych kombinácii, ako sa dostať do svojej vysnívanej destinácie a za bezkonkurenčne najlepšie ceny na trhu.

Zdroj: Google Flights

Kto ťa ohovára? Google Alerts

Máš štikútku, ale zase nevieš, kto ťa spomína. Pokiaľ to je len tvoja babka s kamarátkami, tak sa to pravdepodobne ani nedozvieš. Niekedy sa však stáva, že nás niekto spomenie aj na internete.

Vyhral/a si olympiádu, zapojil/a si sa do nejakej súťaže, alebo sa o tebe šíria hoaxy. Na všetky prípady, kde niekto na akejkoľvek webovej stránke spomenie tvoje meno, ťa upozorní Google Alerts.

Tento nástroj je užitočný aj vtedy, keď napríklad píšeš do školy nejakú prácu o konkrétnej téme a dlho na ňu zbieraš všetky možné materiály. Google Alerts ťa cez e-mail upozorní na akékoľvek kľúčové slová či tému, ktorú doň zadáš.

Jedinou nevýhodou tohto nástroja je zatiaľ to, že nedokáže prehľadávať aj sociálne siete. Ak ťa teda niekto spomenie na Instagrame, zatiaľ žiadnu notifikáciu od Googlu nedostaneš.

Zdroj: giphy.com

Nevieš, čo skôr? Google Keep

S organizáciou bežného dňa ti pomôže napríklad aj Google Keep. Aplikácia zadarmo ponúka priestor na poznámky, zoznamy či TO DO listy, kde si môžeš odfajknúť, čo si už spravil/a. Je na tebe, ako ju budeš využívať. Buď ňou môžeš zvýšiť svoju produktivitu alebo ju využiješ ako kreatívne prostredie na rozvíjanie svojich myšlienok a nápadov.

Skvelé na všetkých aplikáciách od Googlu je to, že sú medzi sebou navzájom prepojené. Konkrétne v tomto nástroji si môžeš vytvárať aj pripomienky a dokonca aj s časovým ohraničením. Tie sa automaticky prenesú do tvojho Google kalendára a na žiadnu povinnosť tak nezabudneš.

Zdroj: PC mag

Brainstormuješ nad skupinovým projektom? Google Jamboard

Google Jamboard využiješ najmä pri skupinových projektoch. Funguje to asi tak: jedným klikom si vytvoríš tabuľu, teda holú plochu, kde môžeš všetko. Kresliť, lepiť poznámky z Google Keep, prilepiť dokumenty z Google Docs, vkladať obrázky a čokoľvek, čo ti len napadne. 

Ku každej tabuli môžeš prizvať až do 50 spolupracovníkov, napríklad tvojich spolužiakov, a editovať ju v reálnom čase. Vytvoríte si nejaký myšlienkový strom a každý bude pracovať na svojej vetve a pridávať tam to, čo by sa k danej téme mohlo hodiť. Je to skvelý nástroj na kreatívnu spoluprácu, aj keď v danom okamihu nie ste na jednom mieste. 

Zdroj: giphy.com

Potrebuješ vlastnú webstránku? Google Sites

Nemusíš byť programátor/ka na to, aby si si vytvoril/a vlastný web. Google Sites spraví všetku IT prácu za teba. Tvojou úlohou bude akurát tak naplniť stránku obsahom. Tento nástroj funguje veľmi intiutívne a ponúka ti na výber z niekoľkých šablón, ktoré si vieš prispôsobiť presne podľa seba.

Na svojej novej webovej stránke si nastavíš titulný obrázok a vyplníš textové políčka. Všetky prvky, ako sú text či obrázky, si presunieš presne tam, kde sa ti to najviac hodí. Už len klikneš na zverejniť a vymyslíš si názov webstránky. Základná verzia tejto služby neponúka vlastné domény, ale tvoj web vznikne ako podstránka Googlu. 

Pokiaľ je to len stránka pre tvoj menší porojekt, asi ti to bude stačiť. Ak s ňou však máš väčšie plány, Google ti ponúka možnosť zaregistrovať si aj vlastnú doménu typu www.tvojnapadnastranku.sk. Za to si už ale budeš musieť priplatiť.

V nastaveniach si tiež môžeš zvoliť, či chceš, aby sa tvoja stránka zobrazovala vo vyhľadávaniach na internete, alebo či bude slúžiť len ako nejaký skupinový projekt do školy, a teda vidieť ju budú len tí, s ktorými ju zazdieľaš. Voľba súkromia je na tebe.

Odkiaľ čerpať spoľahlivé informácie? Google Scholar

Učiteľ/ka v škole asi nie je trikrát nadšený/á, keď si v eseji využil/a ako zdroj Wikipediu. Tá je na nejaký všeobecný prehľad síce fajn, ale nie je úplne spoľahlivá. Každú podstránku Wikipedie môže totiž editovať ktokoľvek, teda aj ty. Často tieto texty nikto neoveruje, preto sa môže stať, že tam natrafíš na mnoho klamstiev a neodborných či neaktuálnych informácií.

Základom dobrej vedeckej práce sú však kvalitné zdroje. A práve s tými ti môže pomôcť Google Scholar. Na tejto stránke sú zverejnené státisíce článkov od odborníkov z rôznych oblastí. Ak hľadáš zdroje ku geografii či psychológii, môžeš sa spoľahnúť na to, že texty, ktoré tam nájdeš, písali profesionáli.

Zdroj: giphy.com

Takéto zdroje preto označujeme ako spoľahlivé a sú základom aj pre ďalšie štúdium na vysokej škole. Preto je super, ak pri svojich textoch či prezentáciách začneš využívať Google Scholar čím skôr. Naučíš sa, ako v ňom vyhľadávať kvalitné texty, odborne sa posunieš na úplne iný level a uľahčíš si tým celé štúdium.

Väčšina kvalitných odborných článkov je však v angličtine, preto by si tomu mal/a prispôsobiť aj svoje vyhľadávanie. Neznamená to, že nič v slovenčine nenájdeš, ale je pravda, že tých zdrojov je tam menej. Ak by si mal/a nejaké ťažkosti s jazykom, nič ti nebráni, aby si si ten text skopíroval/a a preložil/a si ho v Google Translate.

Čo dnes letí? Google Trends

Ak ťa bavia čísla a grafy, tu si na správnom mieste. Google Trends využiješ prakticky v každom odvetví, či už ťa zaujíma, ako sa darí konkurencii, čo ľudia vyhľadávajú, či o aké témy sa zaujímajú. Tento nástroj je užitočný najmä pre novinárov či marketérov.

V Google Trends si vieš vybrať krajinu a sledovať v reálnom čase, aké témy ľudia vyhľadávajú. Ak ťa baví písať články alebo tvoriť obsah na sociálne siete, podľa toho presne vieš, akým témam má zmysel venovať sa. 

Zdroj: giphy.com

Okrem toho tam môžeš skúmať aj vlastnú tému. Dokážeš si vyhľadať štatistiky v čase a vidíš, počas akých mesiacov je dopyt napríklad po letenkách do Sydney. Ak chceš niečo predávať, tieto informácie môžu byť pre teba doslova na nezaplatenie, pretože ti pomôžu nastaviť cielenú reklamu presne vtedy, keď je najúčinnejšia. 

Google Trends je výborným zdrojom, ak chceš dokázať, či o niečo je alebo nie je reálny záujem. Pokojne si tam môžeš označiť aj viacero slov a porovnávať si ich vývoj navzájom.

Zdroj titulnej fotky: Canva

Reklama

Vyber si viac z Toto takto