Nie je to prvýkrát, čo turecká vláda zablokovala ľuďom prístup k nejakej aplikácii alebo webu. Čo za tým bolo tentokrát, prečo ho niektoré vlády potrebujú vypínať, a ako niektorých stojí peniaze?
Ak by si sa v piatok 2. augusta ráno zobudil/a v Turecku a chcel/a si skontrolovať svoj Instagram, čakalo by ťa nemilé prekvapenie. Turecká vláda, presnejšie jej úrad pre komunikáciu, totiž jeho mobilnú aplikáciu úplne zablokoval.
Nie je to prvýkrát, čo turecká vláda niečo také spravila.
Prečo blokli Instagram?
Hoci sa turecká vláda najprv oficiálne nevyjadrila, prečo zablokovala Instagram, noviny Yeni Safak, ktoré sú blízke vláde, priniesli možné vysvetlenie. Americká spoločnosť Meta údajne odstraňovala, alebo znižovala dosah postov tureckých používateľov/iek, ktorí oslavovali, alebo vyjadrovali súcit so zabitým vodcom teroristickej skupiny Hamas Ismailom Haníjom.
Haníja zomrel v stredu 31. júla pri izraelskom útoku v Iráne. Do Teheránu pricestoval kvôli inaugurácii nového prezidenta Massúda Pezeškijána.
Hamas a Hizballáh. Čo sa skrýva za týmito názvami? – Zmudri G
Prečo tureckej vláde vadí blokovanie príspevkov o lídrovi Hamasu?
Turecko, na rozdiel od EÚ alebo USA, oficiálne nepovažuje Hamas za teroristickú organizáciu. V piatok tu boli dokonca na pamiatku Haníja vlajky stiahnuté na pol žrde. Prezident Erdogan označuje Hamas za bojovníkov za slobodu, čím myslí ich cieľ dosiahnuť nezávislosť palestínskych území od Izraela. O nezávislosť Palestíny sa však mierovou cestou usilujú aj iné hnutia a politické strany.
Zabitie lídra Hamasu a následne mazanie príspevkov, ktoré ho oslavujú ako hrdinu, mohlo preto popudiť vládu k tomu, aby Instagram zablokovala.
Oficiálne však vláda tvrdí, že Instagram zablokovala z iného dôvodu – Instagram údajne neodstraňoval príspevky, ktoré urážali zakladateľa moderného Turecka Atatürka a zobrazovali užívanie drog a pedofíliu.
Siete nevypli prvýkrát
Nie je to prvýkrát, čo Turecko obmedzilo sociálne siete, alebo webové stránky. Minulý rok po tragickom zemetrasení vláda na 12 hodín vypla Twitter. Ľudia tak nemohli zdieľať informácie o nezvestných a preživší, ktorí zostali zakliesnení, nemohli cez aplikáciu zdieľať svoju polohu, aby ich záchranári lepšie našli.
Politici vtedy tvrdili, že Twitter vypli kvôli podvodným zbierkam a šíreniu nepravdivých informácií o zemetrasení.
Sankcie voči sociálnym sieťam podniká turecká vláda aj v rámci zákona o dezinformáciách z roku 2022. Podľa neho môžu byť novinári/ky a aj používatelia sociálnych médií uväznení až na tri roky za šírenie „dezinformácií.“
Tento zákon je veľmi kontroverzný, pretože poriadne nedefinuje, čo je to dezinformácia. Existujú vážne podozrenia, že ako dezinformácie môžu byť označované hlavne správy a posty, ktoré kritizujú súčasnú vládu.
V krajine bol v minulosti zablokovaný aj Facebook a niekoľko rokov aj online encyklopédia Wikipedia.
Vypnutie Instagramu stojí ľudí peniaze
Až 50 z takmer 85 miliónov obyvateľov má v Turecku instagramový účet. Pre niektorých nie je Instagram len sociálna sieť, ale aj práca. Nepracujú s ním len influenceri, ale aj organizácie, podniky a firmy, ktoré cezeň propagujú svoje aktivity a produkty.
Ak im úrad siete vypne bez varovania a na neurčitú dobu, môže to ohroziť ich fungovanie. Podľa portálu Turkey Today firmy bez Instagramu denne stratia približne 1,9 miliardy tureckých lír, čo je v prepočte približne 5 miliónov eur.
Dá sa blokáda niektorých webov a aplikácií obísť? V prípade blokády niektorých stránok alebo aplikácii využívajú ľudia vitruálnu privátnu sieť – VPN. Pomocou nej sa pripoja na sieť inej krajiny, kde stránka, alebo aplikácia nie je zakázaná. Nie každý je však technicky zdatný a certifikované VPN-ky môžu byť pre niektorých príliš drahé.
Internet nedávno vypol aj Bangladéš
Nielen Instagram, ale rovno celý internet a mobilnú sieť vypla nedávno aj vláda v Bangladéši. Posledné týždne tu ľudia protestovali proti skorumpovanej vláde, čo viedlo až k úteku premiérky z krajiny. K demonštráciám ich podnietil zákon, podľa ktorého až tretina pracovných miest v štátnej správe patrí vojnovým veteránom a ich deťom. Vojnoví veteráni a ich potomkovia boli tradične podporovateľmi vlády. Vojna o nezávislosť proti Pakistanu sa však skončila už v roku 1971 a na dobré pracovné mesta sa nemohli dostať mladí ľudia, ktorí investovali do štúdia veľké peniaze.
Prečo niektoré vlády vypínajú internet a aplikácie?
Internetové fóra, sociálne siete a chatovacie aplikácie sú prostredie, kde môžu ľudia šíriť svoje myšlienky a názory a zdieľať ich s druhými. Vďaka internetu sa môžu organizovať do skupín a dohodnúť sa cez ne napríklad na protesty proti zákonu, politickej a spoločenskej situácii, alebo vláde, s ktorou sú nespokojní.
Slobodné premýšľanie je preto niečo, čo sa nepáči autoritárskym politikom a političkám. Potrebujú čo najviac oddaných občanov, ktorí nevyjadrujú svoj nesúhlas s nimi a ich krokmi. Aj preto je Turecko spolu s Čínou, Ruskom, Líbyou, alebo Bangladéšom jednou z krajín, ktoré obmedzujú prístup k internetu a aplikáciám.
Zdroje titulného obrázka: Canva, Wikimedia Commons
Autorka koláže: Bianka Verešová