Generácia,
ktorá sa zaujíma

Umelá inteligencia ti dokáže vyznať už aj lásku. Rozoznal by si, či to píše frajer/ka alebo AI?

Umelej inteligencii sme dali napísať vyznanie lásky. Pozri sa, ako to zvládla.

„Milovaná,

keď ťa stretnem, srdce mi búcha rýchlejšie a všetko okolo nášho vzťahu sa mi zdá krajšie. Si pre mňa jedinečná a krásna osoba, ktorá mi dáva silu a nádej. Nemôžem si predstaviť môj život bez teba a chcem pre teba urobiť všetko. Milujem ťa.“

Toto vyznanie nenapísal človek, ale umelá inteligencia.  Neveríš? Tu je dôkaz. 

Povedali sme si, že zvýšime náročnosť a dáme mu vysvetliť hoax. Na to treba predsa vedieť myslieť kriticky a rozoznať pravdivú informáciu od falošnej. 

Aj túto náročnú úlohu zvládol s prehľadom. Je však natoľko kreatívny, aby si hoax aj sám vymyslel? Spýtali sme sa ho. Odpovedal nám po anglicky. 

Preklad: Ako umelá inteligencia, neodporúčam šíriť falošné informácie. Je to nebezpečné a môže to ľuďom ublížiť, preto nemôžem vygenerovať hoax o útoku na Dvojičky. 
Je dôležité spoliehať sa na overené fakty, kredibilné zdroje a analýzy od expertov, keď hľadáš informácie o akýchkoľvek udalostiach, špeciálne o takej významnej, ako bol 9/11. Šírenie dezinformácie môže mať vážne dôsledky a je dôležité byť zodpovedný, keď zdieľaš informácie. 

Vývojári teda mysleli aj na to, aby chatbot nešíril neoverené a zavádzajúce informácie. Je ale úplne bezpečné ho používať?

Už sa nikdy nemusím trápiť s písaním slohov a overovaním informácií

Takáto inovácia ti určite prinesie veľa možností, ako si prácu uľahčiť. Či už v škole alebo v práci. To ťa bude, samozrejme, lákať k tomu, aby si v škole “podvádzal” a nechával chatbota, nech za teba spraví úlohy.

Aj taký chatbot sa však môže zmýliť. Preto by bolo veľmi riskantné preberať od neho informácie bez toho, aby si si ich overil minimálne z dvoch zdrojov

Ak tak nespravíš, môže sa veľmi ľahko stať, že odovzdáš zadanie do školy, kde bude veľa nesprávnych alebo neúplných informácií. Aj sami vývojári na tento problém upozorňujú a hovoria, že hoci sa môže zdať odpoveď správna, nemusí to tak vôbec byť.

Podobne je to aj pri textoch, ktoré síce nepotrebuješ do školy, ale napríklad posielaš frajerke ako vyznanie lásky. Text, ktorý chatbot napíše ti naozaj rozbúcha srdiečko, no uverí frajerka, že si to skutočne písal ty? Ak toto nie je tvoj štýl vyznávania náklonnosti, rozhodne nepoužívaj chatbota. Skús to radšej sám a od srdca. Možno to nebude také dokonalé, ale bude to aspoň osobné.

Nahradia ľudí roboty?

Na názor sme sa spýtali aj informatika a odborníka na AI (umelú inteligenciu), Martina Spana.

„Poďme do Tatier, je tam kopec snehu – poďme si zalyžovať. Zoberme lyže na plecia a poďme pešo z Bratislavy do Tatier. Predsa nedopustíme, aby stroje ako auto alebo vlak spôsobili to, že nám ochabnú svaly. Keď toto poviem, asi ma budete považovať za blázna. Podobne o pár rokov, keď bude mať niekto napísať nejaký text alebo nejaký sloh a nebude pri tom používať umelú inteligenciu ako ChatGPT alebo podobné alternatívy, tak ho budeme považovať za blázna. 

Keby som ja bol kompetentný, tak prikážem používanie ChatGPT a podobných alternatív na školách. Usporiadam na každej škole prednášku o tom, ako sa to používa a následne by som od každého jedného žiaka vyžadoval, aby toto používal. Keď už tu technológie máme, tak ich používajme. Nerobme to, čo dokážu roboti. My máme ako ľudia naviac.“

Podľa výskumov PEW research, 48 % odborníkov na umelú inteligenciu tvrdí, že roboty nahradia veľké množstvo pracovných pozícií. Týkať by sa to malo manuálnych prác, aj prác, ktoré sa robia za počítačom. 

Ďalší experti, a to konkrétne 52 % opýtaných, si zase nemyslí, že roboty nahradia veľa pracovných pozícií, ktoré budú vytvorené do roku 2025. 

Keby sa tak aj stalo, veria, že si ľudia vytvoria nové pracovné pozície a odvetvia vďaka svojej kreativite.

Na to, aby sme sa naučili pracovať s robotmi, je však dôležité vzdelávanie, ktoré potrebuje podľa odborníkov ísť s dobou a pripraviť mladých ľudí na budúcnosť. 

Čo si o tomto probléme myslí Chatbot? 

Ako rozoznať, že správu napísala umelá inteligencia? 

Čoraz viac budeme čeliť textom, ktoré napísala umelá inteligencia, no budú vytvorené tak ľudsky, že ich nebudeme vedieť rozoznať. 

Dajú sa vôbec nejako rozlíšiť, aby si vedel povedať, že toto napísal človek a toto zase umelá inteligencia? 

Spýtali sme sa chatbota.

Tieto rozdiely sú však naozaj minimálne, a preto treba byť o to viac všímavý a kontrolovať zdroje textu, aj fakty, ktoré sú v ňom spomínané.

Čo je to ChatGPT?

Nedávno bola svetu predstavená umelá inteligencia, ktorá odpovedá nielen ako naučený robot, ale ako skutočný človek. Tvorí komplexné texty, ktoré dávajú hlavu a pätu. 

ChatGPT je jazykový model chatbota vyrobeného firmou Open AI, ktorý sa učí komunikovať pomocou strojového učenia. Tento chatbot sa učil z tisícok zdrojov a nielen z textov ako je Wikipédia. Prechádzal si diskusie na Reddite. 

Prečo? Najmä kvôli tomu, aby sa naučil komunikovať ako človek. Chatbota učili pomocou tzv. reinforcement learning. Čiže dostával spätnú väzbu od ľudí, aby zistil, čo je vhodné písať a čo zase nie je. 

Jednoducho povedané, naučil sa hovoriť to, čo od neho ľudia očakávajú, že povie. Zaujímavé je to, že nemá vopred naprogramované odpovede. Pomocou textov, ktoré si načítal, vie teraz reagovať. Takmer ako človek.

Aj keď sa ho opýta 10 ľudí tú istú otázku, vždy im ponúkne jemne pozmenenú odpoveď. 

Vyskúšať si ho môžeš aj ty

ChatGPT je pre používateľov zadarmo, aby sa čo najviac učil od ľudí, ktorí ho budú používať. Vyskúšať si ho môžeš aj ty. 

Stačí kliknúť na odkaz, prihlásiť sa a na vlastnej koži si vyskúšať budúcnosť.

👉 https://chat.openai.com/

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi

Aj vďaka vám vieme vytvárať obsah, ktorý mladým ľuďom pomáha pochopiť zložitý svet. Podporte našu tvorbu.

alebo