Generácia,
ktorá sa zaujíma

Umelá inteligencia vyzlieka ženy z oblečenia. Čo robiť, ak sa staneš obeťou kyberšikany?

„Zo začiatku som z toho bola v šoku. Nemyslela som si, že sa to môže stať aj mne. Môže sa to stať však hocikomu,“ hovorí v rozhovore pre The Daily štrnásťročná žiačka Francesca Mani z Westfieldu. Jej fotografiu spolu s ďalšími fotkami jej kamarátok zneužili spolužiaci na vytvorenie ich nahých fotiek. Čo sú to deepfake nudes a čo robiť, ak sa to stane aj tebe?

Čo sú to deepfake nudes?

Pravdepodobne má každý z nás na sociálnych sieťach aspoň jednu svoju fotku, na ktorej pózujeme pri mori v Chorvátsku alebo v Čičmanoch pri chalupách s folklórnymi vzormi. 

Možno máš verejne dostupný účet, alebo máš tieto fotky pokojne skryté iba pre priateľov. Ale ak máš fotografiu zverejnenú na internete, môže sa k nej niekto dostať a zneužiť ju. 

Zdroj: Canva

To sa stalo aj Franceske, ktorej obyčajnú fotku v oblečení nahrali jej spolužiaci do programu a pomocou umelej inteligencie vytvorili falošnú fotku, na ktorej Franceska pózovala nahá. Aplikácie, ktoré tvoria deepfejkové fotky nahých dievčat a žien, sú voľne dostupné na internete. Človek, ktorý sa rozhodne spraviť takúto nemorálnu vec tak nepotrebuje žiadne skilly napríklad s prácou vo Photoshope. Jediné, čo ho delí od toho, aby niekomu ublížil, je svedomie. 

Obeťou sa stala aj Taylor Swift a ďalšie celebrity

Obeťami fejkových nahých fotiek sú často dievčatá a ženy. V januári tohto roku sa na sociálnej sieti X objavili aj deepfejkové fotografie Taylor Swift. Predtým, než fotografiu z tejto sociálnej siete stiahli, dosiahla za 19 hodín 27 miliónov zhliadnutí a 260-tisíc lajkov.

Umelá inteligencia vyzlieka dievčatá z oblečenia. Pred takouto formou kyberšikany je ťažké utiecť, no vieš sa proti nej brániť.

Po vyšetrovaní sa zistilo, že fotografia bola pôvodne uverejnená na sociálnej sieti 4chan, ktorá je známa extrémistickým obsahom, šírením nenávisti či konšpiračných teórií. Táto sieť je aj rodiskom konšpiračnej teórie Qanon, o ktorej sme robili aj podcast.

Zdroj: gettyimages.com

Nielen Taylor Swift, ale aj mnohé ďalšie celebrity sa stali obeťami neznámych páchateľov, ktorí sa rozhodli im týmto spôsobom poškodiť meno alebo ich vystaviť kyberšikane. 

Takéto správanie sa k ženám je jedným z mnohých prejavov mizogýnie.

❌Mizogýnia je postoj hlbokej nenávisti, pohŕdania alebo predsudkov voči ženám. Môže byť vyjadrený rôznymi spôsobmi, od urážok a diskriminácie až po násilie. 

„Je to nová forma, ako kontrolovať ženy. Zoberú si niekoho ako je Swift, mimoriadne úspešnú a silnú ženu, a toto je ich cesta ako ju chcú vrátiť späť na svoje miesto. Vyjadrujú tak hocijakej žene, že nezáleží na tom, kto je a akú má moc. Stále môže byť zredukovaná len na sexuálny objekt a nemá s tým čo spraviť,“ hovorí o probléme pre The Guardian feministka a spisovateľka Laura Bates, ktorá sa sama stala obeťou deepfake nudes.

Sociálne siete sú často neefektívne a pomalé v sťahovaní falošných fotografií. Situácia preto vyzerá niekedy zúfalo a neriešiteľne, no pokiaľ sa ti niečo takéto stane, stále sa vieš brániť.

Čo robiť, ak sa to stane práve tebe?

Stať sa obeťou akejkoľvek formy šikany je veľmi stresujúce a môžeš mať pocit, že sa ti zrútil celý svet. Je dôležité aj v takejto náročnej situácii o tom hovoriť a páchateľa, či už je to tvoj spolužiak alebo cudzí človek, nahlásiť.

Nahlás to

Neboj sa ísť za riaditeľom či riaditeľkou školy a nahlásiť, že si sa stal či stala obeťou kyberšikany. Riaditeľ alebo riaditeľka túto situáciu musí riešiť buď predvolaním rodičov študenta alebo jeho potrestaním. 

„Pokiaľ sa niekto dostane do takejto situácie, je potrebné oznámiť ju orgánom činným v trestnom konaní ako polícia či prokuratúra a priložiť dôkazy dokumentujúce dané konanie. Napríklad screenshoty obrazovky, výhražné správy a podobne,“ hovorí pre Zmudri G riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR Jozef Halčin

Páchateľom, ktorého nahlásiš polícii či prokuratúre, sa budú zaoberať a posúdia závažnosť problému. „Orgány činné v trestnom konaní budú posudzovať individuálne okolnosti daného konania, ktoré môže napĺňať a byť postihované pod rôznymi skutkovými podstatami trestného činu,“ uvádza Halčin. 

Zdroj: Canva

Tým, že budeš kontaktovať políciu, môžeš pomôcť aj iným ľuďom, ktorí sa stali obeťami kyberšikany. Okrem kontaktovania polície môžeš tiež podať žalobu na súd. 

„V tejto súvislosti však odporúčame obrátiť sa na advokáta, ktorý dotknutým pomôže so spísaním podania a inými procesnými úkonmi,“ uzatvára Halčin.

Obrátiť sa tiež môžeš na informačné kancelárie pre obete trestných činov, ktoré sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách na Slovensku, kde ti s podobným problémom pomôžu. 

Vyhľadaj pomoc

Je dôležité, aby si v takýchto chvíľach nebol sám či sama. Zver sa ľuďom, ktorým dôveruješ, napríklad rodičom, kamarátom alebo školskému psychológovi. Ak sa chceš zveriť niekomu anonymne, môžeš zavolať či napísať na linky dôvery.

Napríklad:

☎️ IPčko: 0800 500 333

☎️ Detská linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566

☎️ Linka detskej istoty: 116 111

Využi nástroje, ktoré ti pomôžu fotografie odstrániť z internetu

Už v roku 2015 vznikol nástroj, ktorý pomáha obetiam zverejnených intímnych fotografií odstrániť ich z rôznych sociálnych sietí. Fotografiu, ktorú chceš odstrániť, označíš v počítači a ona získa špeciálny znak. Keď program nájde zhodnú fotografiu na sociálnych sieťach, označí ju rovnakým znakom, ktorý signalizuje algoritmom, aby ju zmazali. 

Program na sťahovanie intímnych fotografií pre ľudí od 18 rokov: https://stopncii.org/

Pre deti a mladých ľudí do 18 rokov slúži na nahlasovanie táto stránka: https://tidstart.ncmec.org/case/create

Popros o pomoc kamarátky, kamošov a známych 

Fotografia Taylor Swift visela na sociálnej sieti X devätnásť hodín. Celosvetovo najpopulárnejšia speváčka tak bola vystavená kyberšikane, ktorú riešila nielen ona, ale aj médiá a cudzí ľudia. 

Všetky Swifties však využili silu komunity, aby zastavili šírenie falošných fotografií. Začali pridávať pozitívne posty o Swift s hashtagom „Protect Taylor Swift“. Vďaka masovému nahlasovaniu falošných fotiek nakoniec X zasiahlo a stiahlo fotografiu a dočasne pozastavilo možnosť vyhľadávania mena Taylor Swift. 

Zdroj: Canva

Hoci nikto z nás nemá toľko veľa fanúšikov ako Swift, šírením pravdy a nahlasovaním páchateľa môžeme na problém upriamiť pozornosť a urýchliť jeho riešenie.

Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G/Getty Images

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi