Generácia,
ktorá sa zaujíma

Vieme odkloniť asteroid, ak by sa rútil k zemi? 

meteorit narážajúci do zeme

Čo by sa stalo, keby na Zem dopadol meteorit alebo asteroid? Ak si videl filmy ako napríklad Don’t look up, asi máš predstavu. Alebo sa stačí pozrieť, ako dopadli také dinosaury. Vieme však zabrániť takejto katastrofe? Odpoveďou je DART. 

Prvýkrát v histórii sa podarilo naraziť do asteroidu

Nie je to žiadne sci-fi. NASA sa tento týždeň úspešne podarilo naraziť do asteroidu.

Cieľ projektu bol veľmi jednoduchý: Odkloniť nebeské teleso zo svojej dráhy pomocou kinetického impaktu.

Čo to je? 

Ľudia pošlú do vesmíru vysokorýchlostnú kozmickú loď do cesty objektu, ktorý sa približuje k zemi. Tým, že doňho táto loď narazí, vychýli ho z dráhy, čo eliminuje riziko zrazenia so Zemou. 

Hoci znie misia jednoducho, stála až 330 miliónov dolárov.

Kozmická loď DART to dokázala

Vo vesmíre sa táto loď pohybovala celých 10 mesiacov a musela prejsť 11 miliónov kilometrov pred tým, než dorazila k svojmu cieľu. 

No a potom si to nasmerovala rovno do stredu terču. Nie nadarmo ju nazvali DART, teda šípka. DART je zároveň skratkou pre anglický názov Double Asteroid Redirection Test.

šípka vhodená do stredu terča

DART zacielila na mesiac, ktorý sa volá Dimorphos a v priemere má 160 metrov. Obieha okolo asteroidu (planétky) Didymos, ktorý má až 780 metrov.

Zrážka bola úspešná, no výskumníkov z NASA stále čakajú týždne práce, aby mohli potvrdiť alebo vyvrátiť zmenu trajektórie asteroidu. Ak sa potvrdí úspech, znamená to pre nás, že sa môžeme o čosi menej obávať vesmírnych objektov, ktoré by mohli zničiť našu planétu.

Ako vyzerala zrážka asteroidu s kozmickou loďou?

Ak si nestihol živé vysielanie od NASA, pozrieť si to môžeš aj v tomto krátkom videu. 

Zdroje: 

https://solarsystem.nasa.gov/missions/dart/in-depth/

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-s-dart-mission-hits-asteroid-in-first-ever-planetary-defense-test

https://www.forbes.com/sites/joewalsh/2022/09/26/dart-mission-nasa-successfully-crashes-spacecraft-into-asteroid-to-practice-protecting-earth/

Reklama

Vyber si viac z News