Generácia,
ktorá sa zaujíma

Zažívaš syndróm vyhorenia? Symptómy, štádiá a liečba

syndróm vyhorenia

Netešíš sa z ničoho, čo robíš? Si neustále unavený? Nechce sa ti na prácu ani len pozrieť? Nemusí to znamenať, že si lenivý. Môže to byť znakom vyhorenia.

Čo je to syndróm vyhorenia?

Vyhorenie alebo po anglicky burnout je úplne fyzické a emocionálne vyčerpanie. Predstav si, že si pomaranč. Teraz ten pomaranč niekto chytí a vyšťaví, až z neho zostane len šupka. 

Tak nejako funguje aj vyhorenie. Tak dlho siahaš na dno svojich možností, až z toho jednoducho vyhoríš.

Ako zistím, že zažívam vyhorenie?

Vyhorenie sprevádzajú viaceré symptómy ako napríklad:

🤯 neustále sa cítiš unavený

🤯 máš pocit bezmocnosti, akoby si sa chytil do pasce

🤯 svet a bežný život sa ti zdá vzdialený

🤯 na všetko, čo sa ti stane, nazeráš negatívne

🤯 pochybuješ o sebe a svojich schopnostiach

🤯 prokrastinuješ, nechávaš si úlohy na poslednú chvíľu

🤯 cítiš sa všetkým zahltený

🤯 máš oslabenú imunitu a častejšie si chorý

🤯 nepociťuješ z ničoho radosť

🤯 nevieš spávať 

🤯 nemáš chuť do jedla alebo sa prejedáš

🤯 častejšie ťa bolí hlava, môže sa objaviť aj bolesť svalov

🤯 úzkosť

🤯 strata kreativity a motivácie

🤯 pitie alkoholu alebo užívanie drog, aby ti pomohli vyrovnať sa s týmito pocitmi

🤯 človek môže byť konfliktnejší, podráždenejší voči svojmu okoliu 

🤯 burn out negatívne ovplyvňuje vzťahy s inými ľuďmi, lebo človek už nemá kapacitu riešiť niečo iné

Vyhorenie hrozí aj v škole

Hoci sa často pojem vyhorenia spája s prácou, vyhorenie hrozí aj každému študentovi. Ak študuješ ťažkú strednú alebo vysokú školu, je niekedy náročné venovať sa niečomu inému okrem štúdia. 

žena zažívajúca syndróm vyhorenia

Aj keď máš pocit, že nemáš nárok ani na minútku oddychu, nie je to tak. Pusti si seriál alebo si choď zacvičiť. Rob čokoľvek, čo odpúta tvoje myšlienky na moment od učenia. 

Pomôže ti aj osvojiť si správne techniky učenia sa

12 štádií vyhorenia

Snaha dokázať, že sme najlepší

Toto prvotné nadšenie a snaha preukázať sa, že sme najlepší, vedie k dlhým pracovným dňom bez oddychu. Napríklad, ak si vo firme nový a chceš ukázať svojim šéfom, aký si vo svojej práci dobrý, nebudeš dbať na seba. Na žiadnu zadanú úlohu nepovieš nie. Nevieš si stanoviť hranice toho, čo už je veľa a nezvládneš to.

multitasking

Potreba robiť dlhšie a tvrdšie

Klasikou dnešných dní je siahať na dno svojich možností. Nielenže pracuješ cez týždeň do večera, robíš aj víkendy, neustále si kontroluješ pracovný mail či ponocuješ. Tvoj život sa točí len okolo práce a odmietaš si oddýchnuť či vziať voľno. 

Takto neoddýchnutý človek nie je, samozrejme, produktívnejší. Problémom je to, že si myslí opak. 

Zanedbávanie svojich potrieb

Ľudia, ktorí sa vybrali cestou vyhorenia zvyčajne zabúdajú jesť, spať, cvičiť alebo vykonávať ďalšie aktivity, ktoré im pomôžu oddýchnuť si a načerpať energiu. Odopierajú si stretnutia s kamarátmi či s rodinou. Hovoria si, že je nutné niečo obetovať práci.

Odmietanie svojich problémov

Začína prituhovať. Človek začína pociťovať problémy, či už fyzické alebo psychické, no nechce si ich priznať a vyhýba sa im, aby neovplyvnili jeho pracovný život.

Prehodnocovanie hodnôt

Keď už je človek v piatom štádiu vyhorenia, jediné, čo pred sebou vidí, je práca. Rozhodne sa preto izolovať od svojej rodiny, priateľov a aktivít.

Popieranie problémov a hľadanie chýb u druhých

Osoba v šiestom štádiu je čoraz viac agresívnejšia, nadáva druhým, že sú leniví a nedisciplinovaní. Akýkoľvek kontakt s vonkajším svetom je iba vyrušením od povinností – práce.

Hľadanie pomoci v alkohole a drogách

Po tom, čo sa človek sám vylúči zo spoločnosti, práca sa mu stále kopí a on nevidí východisko, môže hľadať útechu v alkohole alebo dokonca v drogách.

Zmena správania

Človek zmení svoje správanie voči rodine a kamarátom.

Depersonalizácia

Osoba už nevníma hodnotu samého seba ani iných. Hoci vykonáva bežné denné povinnosti a rutinu, funguje viac-menej na autopilota.

Vnútorná prázdnota

Štádium, kedy vnútri necítiš žiadne emócie – radosť, hnev, stres – vôbec nič. Stávaš sa emocionálne prázdny. Takúto prázdnotu sa snažíš vykompenzovať alkoholom, aktívnejším sexuálnym životom a inými vecami, ktoré by ti obvykle priniesli silné emócie.

Depresia

Predposledné štádium vyhorenia je prirodzene depresia. Osoba sa cíti nesvoja, stratená, vyčerpaná, bez radosti a motivácie robiť čokoľvek.

Syndróm vyhorenia

V poslednom štádiu prichádza úplný kolaps – vyhorenie. Človek často hľadá východiskové riešenie, ktorým môžu byť myšlienky na samovraždu. V tomto štádiu je mimoriadne dôležité vyhľadať odbornú pomoc.

Ako sa lieči syndróm vyhorenia?

V prvom rade je vždy potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Či už si v druhom alebo v desiatom štádiu vyhorenia, je dôležité to riešiť. 

Okrem toho sa: 

  1. Vyhýbaj sa multitaskingu a radšej rob jednu vec, sústreď sa na ňu a rob ju poriadne.
  2. Tvoj to-do list by mal obsahovať iba tie najurgentnejšie veci, ktoré treba spraviť v jeden deň. 
  3. Rieš svoje problémy. Bojíš sa šéfovi povedať, že nezvládaš toľko úloh? Cítiš sa podceňovaný? Všetky problémy treba včas riešiť. 
  4. Nauč sa oddychovať. Všetci máme iné spôsoby ako “vypnúť”. Pre niekoho môže byť oslobodzujúca joga, pre iného prechádzka v lese. Rob veci, ktoré ti pomôžu zrelaxovať a zbaviť sa stresu či úzkosti. 
  5. Nenechaj sa pri práci rušiť. Vypni si notifikácie v aplikáciách a všetko sústredenie venuj robote. V práci tak budeš efektívny a doma budeš oddychovať.
  6. Open space je v dnešnej dobe veľmi populárny, no niekedy je skôr na škodu. V open space sa deje veľa rušivých elementov, ktoré ťa môžu vyrušovať od práce a zameškané úlohy musíš doháňať doma.
  7. Nájdi si čas na seba aj na svojich blízkych. Pomôžu ti odpútať sa od povinností a načerpať nové sily.

Je jednoduchšie povedať občas NIE, ako vyhorieť

Vždy, keď sa budeš rozhodovať, či zrušiť obed s kamarátkou alebo vymeniť víkend s rodičmi za víkend s učením, zamysli sa. 

Niekedy sa úlohy jednoducho odsunúť nedajú, no správne určené priority ti pomôžu zistiť, čo je skutočne neodkladné a čo hodinku, dve či víkend vydrží.

✍️ Článok odborne skontrolovala Mgr. et Mgr. Natália Szeligová, Mental Care s.r.o.

Zdroje: 

https://www.webmd.com/mental-health/burnout-symptoms-signs

https://www.instagram.com/nevyhoreni/

mindpath.com

helpguide.com

graceandlightness.com

Reklama

Vyber si viac z Self-Care

Aj vďaka vám vieme vytvárať obsah, ktorý mladým ľuďom pomáha pochopiť zložitý svet. Podporte našu tvorbu.

alebo