Generácia,
ktorá sa zaujíma

Povinná literatúra, ktorá stojí za prečítanie (1. časť)

zmudri-g

Povinná literatúra znie ako množstvo nudy. Nebudeme ti klamať, niektoré knihy sú písané jazykom, ktorý ťa už teraz asi baviť nebude. Mnohé knihy však naozaj stoja za prečítanie. Preto sme sa rozhodli priniesť ti výber kníh od redakcie Zmudri G, ktoré by si rozhodne nemal preskočiť. 

Prečo čítať povinnú literatúru? 

Aj my sme raz boli žiakmi a tak veľmi dobre vieme ako funguje čítanie povinnej literatúry. Stačí k tomu Wikipédia, základne zručnosti na PC a zhrnutý obsah knihy

Jasné, je to rýchle, efektívne a pravdepodobne ti na to nikto nepríde. Niekedy je však také cheatovanie na škodu. 

Aj v Simse si vieš nacheatovať čo len chceš, no potom ťa hra prestane baviť. Preto na chvíľu vypni Wikipédiu a prečítaj si naše tipy, ktoré ti prezradia, prečo by si si mal knihu prečítať.

Nezáleží na tom, či si ešte študent alebo ti už toto obdobie skončilo, v povinnej literatúre si vie každý nájsť to svoje.

Maťa radí: Klasiky, ktoré nastavujú zrkadlo spoločnosti

Hoci sú tieto knihy staré, ich myšlienky sú natoľko nadčasové, že odzrkadľujú aj súčasnú spoločnosť. Maťa pre teba vybrala tieto tri knihy, ktoré by si si mal rozhodne zapísať do svojho zoznamu.

  1. Božena Slančíková-Timrava: Ťapákovci
kniha Ťapákovci od Timravy
Zdroj: staroknih.sk

Satirististické dielo Ťapákovci od Timravy je písané jednoducho a zábavne. Nie sú to žiadne ťažké verše ani Krvavé sonety od Hviezdoslava. Je dosť pravdepodobné, že v tejto knihe nájdeš mnoho svojich známych, ktorí sa správajú rovnako ako hrdinovia v diele Ťapákovci

“Táto kniha aj dnes veľmi presne nastavuje zrkadlo nám, Slovákom. Pri čítaní zistíš, že ľudia sa ani za desiatky rokov nezmenili.”

Celé dielo si vieš stiahnuť v online podobe zo stránky zlatyfond.sme.sk.

  1. Ladislav Mňačko: Ako chutí moc

Kniha Ako chutí moc od Mňačka
Zdroj: antikvariatzrkadlo.sk

Ak máš rád čítanie úvah nad mocou, ale napríklad aj nad takým šťastím, hodnotami a politickým režimom, táto kniha by určite mala byť jednou z tých, ktoré si z povinnej literatúry prečítaš. 

Hlbokých myšlienok je tam naozaj veľa, takže si k čítaniu priprav aj ceruzku alebo farebné záložky pre prípad, že si rád zapisuješ zmysluplné výroky z kníh.

“Podobne ako pri Timrave sa prichytíš, že aj keď čítaš 50-ročnú knihu, akoby si čítal o dnešných politikoch. Výborná výstraha pre každého, kto nezvládne moc vo vlastných rukách.”

  1. Jerome David Salinger: Kto chytá v žite

Kniha to chytá v žite od Salingera
Zdroj: staroknih.sk

Dospievanie nie je ľahkým obdobím. Všetko sa mení a budúcnosť je prinajmenšom desivá. Salinger zachytáva všetky obavy, nálady a postrehy mladého 16 ročného chalana, ktorý rozhodne nevedie bezproblémový život.

“Pre každého tínedžera, ktorý sa nevyzná sám v sebe a ani vo svete. Zaujímavý príbeh, v ktorom sa spozná každý mladý človek.”

Džanka radí: Láska a priateľstvo, ktoré prekoná aj ťažké chvíle

Možno by si povedal, že tematika lásky a priateľstva je už prevarená. No v skutočnosti táto téma nikdy neomrzí. Džanka pre teba vybrala tri knihy, ktoré sú práve skutočnej lásky a priateľstva plné. 

Ak máš zlý deň alebo potrebuješ čítanie na dlhé zimné večery, rozhodne siahni po týchto klenotoch z povinnej literatúry.

  1. Erich Maria Remarque: Traja kamaráti
Kniha Traja kamaráti od Remarquea
Zdroj: staroknih.sk

Práve pri tejto knihe čítanie prestáva byť povinným, lebo ťa dej a silné myšlienky pohltia. Kniha je najmä o sile priateľstva, ktoré pretrváva až do samého konca. 

“Hoci kniha podľa názvu evokuje príbeh troch kamarátov, rozvíja sa aj príbeh partnerskej lásky, ktorý je plný hlbokých myšlienok. Pritom to nie je nejaká sladká lovestory.”

Ak máš ťažšie obdobie, kniha ti ukáže ako hľadať svetlo aj v náročných časoch.

  1. Romain Rolland: Peter a Lucia

Kniha Peter a Lucia od Rollanda
Zdroj: staroknih.sk

Tento román určite poznáš, minimálne podľa názvu. Kniha sa odohráva na pozadí prvej svetovej vojny. Láska sa prelína s udalosťami vojny, a preto je silná, realistická, plná bezmocnosti aj smútku. 

“Ak si chceš prečítať lovestory, pri ktorej ti na chvíľu prestane biť srdce, siahni po tejto knihe. Tým, ako blízko je nám v dnešnej dobe vojna, ju budeš možno prežívať o to viac.”

  1. Margita Figuli: Tri gaštanové kone 
Kniha Tri gaštanové kone od Figuli
Zdroj: staroknih.sk

Nielen zahraničná, ale aj slovenská povinná literatúra má čo ponúknuť. Tri gaštanové kone sú príbehom, ktorý ťa prenesie do rozprávky, ale zároveň vráti aj drsne do reality. Ako je to možné? Margita Figuli sa s dielom naozaj pohrala a výsledok stojí za prečítanie.

„Jednoduché a rýchle čítanie, ktoré nie je nezáživné a veľmi pútavo opisuje príbeh lásky dvoch mladých ľudí, silu vernosti a sľubu.”

Lukáš radí: Metafory, v ktorých sa nájdeš

Niekedy v literatúre hľadáš útechu, pochopenie či súcit. Nepotrebuješ čítať romány s 500 stranami, aj útla knižka ti dokáže priniesť jedinečné metafory k životu. 

  1. Antoine De Saint-Exupéry: Malý princ

Malý princ od Exupéryho

Príbeh o malom princovi z inej planéty ťa chytí za srdce. Hoci sú jeho príbehy z putovania veľmi jednoduché, obsahujú mnoho hlbokých myšlienok. 

Aj toto je jedna z kníh, ku ktorým odporúčam vziať ceruzku alebo farebné záložky.


„Knižka prináša iný pohľad na svet. Malý princ sa pýta nespočetné množstvo otázok stroskotaného pilota, s ktorým sa stretáva na púšti. Hoci je knižka písaná pre deti, vnímam ju ako medzigeneračnú.”

Pusti sa do čítania ešte dnes

Knihy majú čarovnú moc zobrať ťa na miesta, kde by si nikdy nezablúdil, pričom môžeš byť v pohodlí svojej postele, zabalený v deke a s teplým čajom v ruke.

V zásobe máme pre teba ešte ďalšie odporúčania a tipy, tak si neváhaj prečítať aj nadväzujúci článok. Objavíš v ňom knihy povinnej literatúry, ktoré rozhodne stoja za prečítanie.

Reklama

Vyber si viac z Arts&Kultúra