Generácia,
ktorá sa zaujíma

Povinná literatúra, ktorá stojí za prečítanie (2. časť)

zmudri-g

Čoby si spravil, keby si sa z dňa na deň premenil na obrovského pavúka? Ako by si sa rozhodol, keby máš obetovať z desiatich ľudí jedného, ktorého zabijú? Aj toto je povinná literatúra, ktorá ťa bude držať od začiatku do konca príbehu v napätí.

Bianka radí: Premeny, z ktorých mrazí

Tak ako život, aj dej kníh sa vyvíja postupne. Nakonci však nemusí ísť vždy o happy end. Práve takáto literatúra ťa privedie k myšlienkam, aký dopad bude mať tvoje správanie v budúcnosti.

  1. Franz Kafka: Premena

kniha Franza Kafku Povídky
Zdroj: knihobot.sk

Jemne kuriózna poviedka hovorí o premene pracovitého mladíka na obrovského chrobáka. Je desivejšie čítať o premene človeka na odpudivý hmyz alebo o tom, ako ho po premene odvrhne celá rodina? 

“Na rozdiel od Zvieracej farmy (G.Orwell) sa z človeka stáva zviera. Neobľúbené a ohavné. Hoci sa to v realite stať nemôže, máme ako spoločnosť tendenciu odvrhnúť všetkých, ktorí sú niečím iní. Taktiež zabudnúť na ľudí, pokiaľ už pre nás nie sú užitoční. A o tom toto dielo hovorí.”

  1. George Orwell: Zvieracia farma

zvieracia farma od Georga Orwella
Zdroj: knihobot.sk

Ako rýchlo sa môže zmeniť demokracia na totalitný režim? Premena sa deje nenápadne, po častiach a prostredníctvom rôznych podvodov. No keď sa už raz stane, je ťažké ju zvrátiť. 

“Kniha Zvieracia farma pekne vykresľuje ako sa pri politike manipuluje s občanmi. Nie nadarmo sa nachádza v povinnej literatúre. Keby si ju prečítal každý, možno by sme sa rozumnejšie rozhodovali pri voľbách a nekonali impulzívne v súvislosti s mocou, ktorú zverujeme do rúk politikom.”

Ak si ju teda ešte nečítal, určite si po ňu zájdi do kníhkupectva a po prečítaní ju požičaj aj svojim kamarátom a rodine.

Nikol radí: Fyzická krása je pominuteľná

V dobe sociálnych sietí je ťažké nájsť prirodzenú krásu. Každá jedna fotografia, ktorá na nás vyskočí, je pokusom o dokonalosť. Túto umelú dokonalosť sa snažíme nasledovať, no častokrát dobehne ona nás.

  1. Oscar Wilde: Portrét Doriana Graya

kniha Obraz Doriána Greya
Zdroj: knihobot.sk

Aké by to bolo zostať navždy mladý? Večnou mladosťou sa zaoberajú experti, vyrábajú krémy na omladenie, no starnutie aj tak nezastavíme. Dorian Grey sa však v knihe rozhodol zostať navždy mladý. Čo to s ním spraví? 

obraz doriána greya

“Veľmi aktuálna téma v dnešnom svete honby za dokonalosťou, najmä na sociálnych sieťach. Ide o silné morálne posolstvo. Hlavnými témami románu sú pominuteľnosť fyzickej krásy a sila charakteru.”

Julián radí: O pešiakoch a mocných

Niektoré diela nie sú zábavným počinom, no ukazujú na realitu, ktorá sa deje aj v týchto dňoch. Manipulácia vo vojnách, propaganda, ktorá popletie hlavu – to sú všetko témy, ktoré rezonujú v spoločnosti aj teraz. Preto by si pred nimi nemal zatvárať oči.

  1. Erich Maria Remarque: Na západe nič nového

kniha Na západe nič nového
Zdroj: staroknih.sk

Ako veľmi vie človeka ovplyvniť propaganda? Každý by si najradšej povedal: “Mňa by neoklamali!”

Mnoho mladých chlapcov počas vojny išlo do boja dobrovoľne s ideálmi a romantickými predstavami o ich veľkom víťazstve. V realite však zistili, že vojna je o šikanovaní, vraždení a rýchlo zabúda aj na svojich najlepších. 

Vo vojne sú všetci iba číslami, nie ľuďmi s príbehom.

„Kniha Na západe nič nové pre mňa priniesla unikátny pohľad na hrôzy prvej svetovej vojny, ktoré častokrát ostávajú v tieni druhej svetovej vojny. Situácia na fronte bola vykreslená tak realisticky, že mi neraz prebehol mráz po chrbte. Príbeh sa venuje aj vzťahom v rodine mimo frontu, ktoré kvôli vojne ochladli. To bolo niekedy ešte smutnejšie ako vojna samotná. Priateľstvá medzi postavami (vojakmi) boli veľmi silné aj napriek tomu, že pochádzali z rôzneho prostredia a boli medzi nimi aj vekové rozdiely. Bola to zatiaľ prvá a posledná kniha, ktorá ma po prečítaní donútila k slzám. Knihy ako táto ma motivujú zamyslieť sa nad našimi životmi a uvedomiť si, že sa máme naozaj dobre.”

  1. Ivan Bukovčan: Kým kohút nezaspieva

Kým kohút nezaspieva

Priprav si nervy, lebo táto kniha ťa každú chvíľu postaví zo stoličky. Slovenský autor Ivan Bukovčan vo svojej knihe vytvoril nielen napätie, no preveril aj psychiku každej jednej z postáv. 

V pivnici je zavretých 10 ľudí, ktorí musia obetovať jedného. Ten bude zabitý na úteku. 

„Mám rád príbehy, ktoré sa odohrávajú na jednom mieste, s menej postavami a využívajú silu dialógov a hlbokých myšlienok. Preto som veľký fanúšik filmov ako napr. Telefónna búdka, ktorý sa celý čas odohráva v telefónnej búdke. Kým kohút nezaspieva je pre mňa niečím podobným. Opäť s vojnovou tematikou, tentokrát z druhej svetovej vojny. Napätie, skvelé rozhovory a nervy, ako to celé nakoniec dopadne. Mladým ľuďom by som to odporučil aj z praktických dôvodov, keďže príbeh je naozaj krátky a zvládne to aj nefanúšik povinného čítania.”

Zahoď predsudky voči povinnej literatúre

Vieme, je to nanič, keď ťa niekto niečo núti robiť. No to, že sa knihy nachádzajú v povinnej literatúre neznamená automaticky, že budú zlé. Preto si prečítaj aspoň zopár a možno ťa to chytí tak, že budeš čítať jednu knihu za druhou.

 Výrazne ti to pomôže aj pri učení na maturity. Horšie si zapamätáš mená postáv, ich charakteristiku a dej, pokiaľ si nespoznal ich príbeh.

Reklama

Vyber si viac z Arts&Kultúra