Generácia,
ktorá sa zaujíma

Zomrel najznámejší kritik Putina, Alexej Navaľnyj. Kto to bol?

V jednej z najprísnejšie strážených ruských väzníc dnes zomrel Alexej Navaľnyj. Bol právnikom, politikom a najznámejším kritikom vlády ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Kto to bol Alexej Navaľnyj? 

Rusa Alexeja Navaľného pozná svet najmä ako jedného z najväčších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho strany Jednotné Rusko. V roku 2010 založil webstránku s názvom RosPil, kde odhaľoval korupciu vo verejnom obstarávaní. 

👉 Verejné obstarávanie zabezpečuje nakupovanie tovarov a služieb. Malo by fungovať spravodlivo, efektívne a transparentne. To znamená, že pokiaľ chce štát postaviť diaľnicu, musí vyhlásiť súťaž pre firmy, ktoré by ju mohli stavať. Na základe tejto súťaže sa vyberie firma, ktorá ponúkne najkvalitnejšie a nepredražené služby. Pokiaľ sa vyberie iná napríklad preto, že majiteľ je bratranec ministra, ide o nezodpovedné nakladanie s verejnými financiami a o korupciu.

Táto stránka sa v krajine, kde investigatívna žurnalistika inak chýba a médiá sú pod silným tlakom cenzúry, rýchlo preslávila. Iba pol roka po vzniku mala každý mesiac viac ako milión návštev.

Stránka RosPil, Zdroj: sunlightfoundation.com

O rok neskôr založil Navaľnyj protikorupčnú nadáciu s názvom Fond boja proti korupcii. Na svojom blogu informoval verejnosť o korupčných škandáloch týkajúcich sa vysoko postavených ruských politikov či podnikateľov. V tom istom roku sa konal jeden z najväčších protestov od pádu Sovietskeho zväzu. Vyprovokovali ho zjavne zmanipulované voľby.

Podľa britského denníku The Guardian sa ho zúčastnilo viac ako 80 000 ľudí. V mraze na moskovských námestiach a uliciach protestovali proti Putinovi a jeho režimu. Opozičný líder Navaľnyj ľudí podporoval a Putinovu stranu Jednotné Rusko nazval podvodníkmi a zlodejmi. 

V roku 2013 sa pokúšal stať starostom Moskvy. V deň, keď oznámil kandidatúru, ho však zatkli, vzali do väzby a nakoniec mu vymerali 5 ročný pobyt vo väzení. Proti tomuto rozhodnutiu protestovali v uliciach tisícky ľudí, a tak Navaľného na druhý deň prepustili. Trest mu zmenili na podmienečný, vo voľbách však nakoniec neuspel, skončil druhý. 

Alexej Navaľnyj v roku 2019. Zdroj: Getty Images

Táto kandidatúra však ukázala, že za ním stojí množstvo ľudí. Získal až 27 % hlasov, na kampaň od ľudí vyzbieral rekordných 97,3 milióna rubľov (vyše 2,2 milióna eur podľa vtedajšieho kurzu). Navaľnyj následne počas svojho života čelil pre svoju činnosť mnohým trestným stíhaniam, zatknutiam, policajným raziám, či domovým prehliadkam. 

V roku 2020 ho otrávili 

Počas jeho letu zo Sibíru do Moskvy v roku 2020 pocítil nevoľnosť a náhle upadol do kómy. Lietadlo muselo núdzovo pristáť v meste Omsk, aby Navaľného hospitalizovali. V nemocnici však nevedeli prísť na to, čo mu je. 

O dva dni neskôr ho previezli do Berlína, kde sa ho doktorom podarilo zachrániť. Odborný tím lekárov prišiel aj na príčinu jeho náhleho kolapsu. Bol otrávený novičkom, nervovo-paralytickým jedom. 

👉 Neurotoxín Novičok je neslávne známou obľúbenou zbraňou ruských tajných služieb. Vyvinuli ho ešte počas studenej vojny v Sovietskom zväze, od jeho rozpadu ho ruskí agenti viackrát použili na likvidáciu politických súperov či inak novej ruskej elite nepohodlných ľudí.

Novičok je zbraň, akú nemá vo svojom arzenáli len tak hocikto. Ak ho teda niekto použije, páchateľom bude vysoko pravdepodobne práve niekto z prostredia ruských tajných služieb. Investigatívny portál Bellingcat dospel k zisteniu, že za otravou Navaľného stála konkrétne ruská tajná služba FSB, ktorá ho predtým dlhodobo sledovala. Putin sa priznal k jeho sledovaniu, no pokus o zabitie dodnes popiera.

Vladimir Putin. Zdroj: Getty Images

V roku 2021 ho zavreli do väzenia s najprísnejším stupňom stráženia

Po tom, čo sa vyliečil z otravy, sa vrátil z Nemecka späť do Moskvy. Urobil tak napriek tomu, že presne vedel, čo ho čaká. Ruské úrady cez médiá vopred posielali Navaľnému odkazy, že v Rusku ho okamžite zatknú.

Na Navaľného tak na letisku nečakali iba ľudia, ktorí ho chceli privítať, ale aj ruské štátne orgány. Priaznivcov na letisku pozatýkali a jeho lietadlo presmerovali na iné letisko, kde zatkli aj jeho.

Po návrate do Ruska Navaľnyj zverejnil svoju najznámejšiu reportáž o Putinovom paláci na brehu Čierneho mora. V tej odhalil, že práve pre Putina mala byť postavená gigantická vila za viac než 100 miliárd rubľov (viac než 1 miliarda eur podľa vtedajšieho kurzu). Video o tejto vile na YouTube má takmer 130 miliónov zhliadnutí.

Reportáž o Putinovom paláci od Alexeja Navaľného. Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty

Obvinili ho zo šírenia extrémizmu a v roku 2021 mu vymerali trest na 9 rokov. V roku 2023 k tomu pridali ďalších 10 rokov. 

Vo svojej záverečnej reči Alexej Navaľnyj predniesol: „Chcem, aby Rusko bolo také bohaté, ako má potenciál byť. Chcem, aby sa toto bohatstvo rozdeľovalo spravodlivejšie. Chcem, aby sme mali normálnu zdravotnú starostlivosť. Chcem vidieť mužov žiť dostatočne dlho na to, aby mohli odísť do dôchodku: v dnešnej dobe to polovica nestihne. Chcem, aby sme mali normálny vzdelávací systém a chcem, aby sa ľudia mohli vzdelávať. Chcem, aby ľudia zarábali toľko peňazí, koľko by zarobili za porovnateľnú prácu v európskej krajine.”

Alexeja Navaľného najskôr väznili v trestaneckej kolónii asi 150 kilometrov východne od Moskvy. Jeho situácia sa zhoršila po tom, čo režim Vladimíra Putina rozpútal vojnu proti Ukrajine. V roku 2023 sa dokonca Navaľnyj na niekoľko týždňov „stratil”, rodina a právnici až potom zistili, že ho presunuli do inej trestaneckej kolónie Poljarnyj volk na Sibíri, 60 kilometrov za polárnym kruhom, kde ho držali na samotke. 

„Chladnejšie ako 32 stupňov pod nulou tu nebolo, zatiaľ,” napísal o tejto väznici Navaľnyj v januári. „Ale aj v tejto teplote sa môžeš poprechádzať viac ako pol hodiny, iba ak si vieš nechať znova narásť nos, uši a prsty.”

Väzenská služba v piatok 16. februára 2024 oznámila, že práve po takejto prechádzke mu prišlo zle a upadol do bezvedomia. Alexej Navaľnyj zomrel vo veku 47 rokov.

Ruský šachový veľmajster a ďalší Putinov kritik o Garry Kasparov o Navaľného smrti napísal na sociálnej sieti X: „Putin sa pokúsil zavraždiť Navaľného rýchlo a tajne jedom, no nepodarilo sa mu to, a teraz ho zavraždil pomaly a verejne vo väzení. Bol zabitý za to, že odhalil Putina a jeho mafiu ako podvodníkov a zlodejov. Moje myšlienky sú s manželkou a deťmi tohto odvážneho muža.”

Vladimir Putin opäť kandiduje za prezidenta. Voľby sa uskutočnia v marci tohto roka. Navaľnyj ešte minulý rok upozorňoval, že výsledky budú podľa neho znovu sfalšované.

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.

Reklama

Vyber si viac z News