Generácia,
ktorá sa zaujíma

Pápež František viedol katolícku cirkev od roku 2013 a svojím prístupom inšpiroval ale aj vyvolával diskusie. Ako bude vyzerať jeho pohreb a ako prebieha voľba nového pápeža? 

V pondelok 21. apríla 2025 zomrel 88-ročný pápež František. Svojím prístupom dokázal inšpirovať, ale zároveň niektorými svojimi vyjadreniami zranil niektoré skupiny ľudí. 

V texte sa dočítaš 👇

✝️ Ktoré témy boli pre pápeža Františka dôležité a čo mu veľmi nešlo;

✝️ Ktorá osoba zohráva po smrti pápeža najdôležitejšiu rolu;

✝️ Ako vyzerá pohreb pápeža;

✝️ Ako sa volí nový pápež (a ako je to s čiernym a bielym dymom);

Čo sa deje, keď zomrie pápež? 

Keď zomrie pápež, jeho smrť oficiálne potvrdí vatikánske ministerstvo zdravotníctva a kardinál s titulom kamerling.

👉 Kto je to kamerling? 

Kamerling (camerlengo, alebo anglicky chamberlain) je jeden z kardinálov, hovorí sa mu aj kardinál komorník. Vyberá si ho samotný pápež a má špeciálne funkcie ako oznamovanie smrti, alebo rezignácie pápeža. Aktuálnym kamerlingom je americký kardinál s írskym pôvodom Kevin Joseph Farrell. 

Zdroj: Tenor

Keď pápež zomrie, kamerling mu prekryje tvár závojom a dozerá na ďalšie prípravy jeho pohrebu. 

Čo sa deje ďalej?

Kamerling zapečatí dvere do pápežových izieb. Má na starosti aj zničenie pápežovho pečatného prsteňa a pápežskej buly, čo je okrúhla pečať. Nie je to len tradícia, ale ide aj o to, aby niekto nezneužil tieto symboly na falošné podpisy dokumentov. 

Pápežovo telo oblečú do bielej sutany a odnesú ho do jeho súkromnej kaplnky. Tu znovu prichádza kamerling s pápežovou rodinou a po obrade vypracuje dokument, ktorý potvrdzuje pápežovu smrť a pripojí k nej správu od lekára. Jeho smrť oznamuje aj verejnosti.  

Kým v minulosti telo pápeža zabalzamovali a umiestnili ho pred pohrebom na vyvýšený podstavec, pápež František požiadal, aby jeho telo zostalo v rakve a nebolo na vyvýšenom mieste

Ako prebieha pohreb pápeža? ⚰️

Pohreb sa uskutoční štyri až šesť dní po smrti pápeža. V minulosti pochovávali pápežov v troch rakvách. Pápež František si ale prial jednoduchší pohreb v drevenej rakve obloženej zinkom a aby bol pochovaný vo svojej obľúbenej Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme. 

Počas pohrebu je jeho tvár prekrytá hodvábnym závojom a do rakvy sa vkladajú mince z jeho pontifikátu a listina s informáciami o jeho živote. Tá sa číta nahlas a sú v nej podrobnosti o pápežovom živote. 

Konkláve: Ako sa volí nový pápež? 🗳️

Päťnásť až dvadsať dní po pápežovej smrti dekan Kardinálskeho kolégia zvolá kardinálov do Ríma na konkláve, aby si hlasovaním vybrali spomedzi seba pápeža. 

👉 Kto sú kardináli?

Kardinál je cirkevná hodnosť, ktorú udeľuje pápež. Nosia typický červený odev a zvyčajne volia pápeža len spomedzi seba. 

👉 Kardináli sa zhromaždia v Sixtínskej kaplnke a všetci musia zložiť prísahu mlčanlivosti. Hlasujú tajne a nemôžu opustiť priestory, až kým nezvolia nového pápeža. Je to preto, aby sa volebný proces zbytočne nenaťahoval. Samozrejme, nie sú celý čas zatvorení v kaplnke, ale majú k dispozícii aj ubytovanie a jedlo. 

Na zvolenie nového pápeža je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov. Počet kardinálov býva rôzny, keďže voliť môžu len kardináli mladší ako 80 rokov. Toto konkláve môže z 252 kardinálov voliť 138

Aj medzi kardinálmi sa nájdu liberálnejší, konzervatívnejší alebo ľavicovejší a podľa toho aj vyberajú a volia svojho favorita. Stále sa však bavíme o katolíckej cirkvi, takže echt liberála alebo socialistu asi medzi nimi nenájdeš. 

Kardináli hlasujú opakovane, až kým sa kandidáti na pápeža nevyfiltrujú a nezvolia niekoho dvojtretinovou väčšinou. 

Zdroj: Tenor

👉 Po každom kole hlasovania sa spália hlasovacie lístky spolu s prísadou na zafarbenie dymu. Ak je dym čierny ⚫, kardináli pápeža ešte nezvolili, ak je biely ⚪, kardináli si vybrali. Aký je zatiaľ stav vedia vďaka dymu aj veriaci a novinári/ky na Námestí svätého Petra. 

👉 Keď kardináli zvolia pápeža, dekan Kolégia kardinálov sa ho spýta, či funkciu prijíma. Predpokadá sa, že odpovie áno. Potom sa ho dekan spýta na meno, aké si vyberá. Nového pápeža oblečú do bielej sutany a po pozdrave kardinálov vyjde na balkón Baziliky svätého Petra, kde starší kardinál latinsky vyhlási: „Habemus papam,“ čo znamená: „Máme pápeža.“

Väčšinu z týchto krokov – od smrti pápeža až po jeho zvolenie – môžeš vidieť vo filme Konkláve z roku 2024. 

Kto bol pápež František? 

Pápež František sa narodil ako Jorge Maria Bergoglio v Buenos Aires v Argentíne. Jeho rodičia boli talianski prisťahovalci. Do Argentíny sa vtedy ľudia sťahovali vo veľkom v nádeji, že v nej budú mať lepší život. 

Vyučil sa za chemického technika, no neskôr sa rozhodol pre štúdium teológie a stal sa kňazom. 

V roku 1998 bol vymenovaný za arcibiskupa v Buenos Aires a v roku 2001 sa stal kardinálom. Bol známy podporou chudobných ľudí a skromným životom. 

Ako sa stal pápežom? 

Kardináli zvolili Františka po tom, čo v roku 2013 pápež Benedikt XVI. predčasne odstúpil, čo sa predtým v katolíckej cirkvi stalo len raz. 

Meno si vybral podľa svätého Františka z Assisi, ktorý bol známy svojou láskou k prírode a snahou žiť v chudobe.

Zdroj: Wikimedia Commons

Čomu sa venoval ako pápež? ✝️

Počas svojho pontifikátu sa zaoberal viacerými dôležitými témami:

  • Klimatická kríza 🌱 – v encyklike (pápežskom dokumente určenom širokej verejnosti) Laudato si‘ (2015) zdôraznil, že ničenie prírody nie je v súlade s kresťanskou vierou.
  • Ochrana slabších – často sa zastával chudobných a utláčaných, napríklad palestínskeho obyvateľstva a vyzýval na medzinárodné prešetrenie toho, či Izrael pácha na ňom genocídu. 
  • Ospravedlnenia sa za chyby cirkvi – ospravedlnil sa napríklad pôvodným obyvateľom Kanady za úlohu cirkvi v internátnych školách, kam odviedli ich deti a kde zažívali násilie a stratu identity
  • Ospravedlnenie sa za zneužívania v cirkvi – verejne sa ospravedlnil obetiam sexuálneho zneužívania v cirkvi a vyzval na prísnejšie riešenie týchto prípadov.
  • Dialóg medzi náboženstvami 🤝 – podporoval spoluprácu a stretnutia medzi kresťanskými cirkvami a inými náboženstvami.
  • Snaha o väčšie zapojenie žien do cirkvi – hoci ženy v cirkvi stále nemajú veľké právomoci, podporoval diskusiu o ich úlohách. Napríklad na synodu o budúcnosti cirkvi boli historicky prvýkrát prizvané ženy (no z 368 ľudí ich bolo len 60). 

Tento proces je však nadlho a ani pápežovi sa nepodarilo urobiť revolučné zmeny, takže v cirkvi majú stále hlavné slovo muži. 

Zdroj: Tenor

Pápež síce vysielal nádejné signály, že sa cirkev viac otvorí LGBTI+ ľuďom – za určitých podmienok povolil požehnanie párov rovnakého pohlavia a vo Vatikáne počas jeho funkcie žili aj transrodové osoby v núdzi. 

Dvakrát bol však obvinený z toho, že v súkromí nazval hanlivo gayov s tým, že ich je podľa neho „veľa“ v kňazských seminároch. 

Ani pre ženy sa toho veľa v cirkvi nezmenilo. Síce ženy prizval na spomínanú synodu o budúcnosti cirkvi, no aj tak tam tvorili menšinu. To, či vôbec môžu byť vysvätené za diakonky, nechal na synodálnu študijnú skupinu, ktorá sa bude otázkou zaoberať tento rok.

👉 Kto je diakon/ka?

Podobne ako kňazi vedú krsty, sobáše a pohreby, ale nemôžu slúžiť omšu

Viackrát sa veľmi nevhodne vyjadril aj na adresu Ukrajiny, v ktorej Rusko rozpútalo v roku 2022 totálnu vojnu. Napríklad dva roky od jej začiatku povedal, že Ukrajina by mala mať odvahu vyvesiť bielu vlajku a rokovať o ukončení vojny s Ruskom. 

👉 „Vyvesenie bielej vlajky“ by ale pre Ukrajinu znamenalo, že by sa musela vzdať území, ktorej jej právom patria. Navyše by to podporilo ruský imperializmus a ukázalo, že môže len tak napadnúť cudzie územie a dostať ho. 

Uvidíme aké témy a hodnoty bude zastávať nový pápež. Prípravy na konkláve sa začnú deväť dní od úmrtia pápeža, čiže koncom apríla. Konkláve sa musí zísť do 15 dní od smrti pápeža, táto lehota sa však dá predĺžiť na 20 dní. 

Zdroj titulnej fotky: Getty Images

Reklama

Vyber si viac z NewsToto takto