No fuj, to je hnusná pizza! A tá herečka má otrasný účes! Čo si mám ešte vylepšovať na kritickom myslení? Veď som v tom jednotka. Kritické myslenie nie je o kritizovaní, ale o tom, prečo si myslím, čo si myslím, prečo mám také názory, aké mám a prečo sa rozhodujem tak, ako sa rozhodujem. Máme pre teba tri rýchle tipy ako si kritické myslenie vylepšiť.
Prečo potrebujeme vedieť myslieť kriticky?
V súčasnej dobe patrí kritické myslenie k jednej z najžiadanejších vlastností na trhu práce. Malo by byť však žiadané ako základná schopnosť u každého z nás. Prečo?
Ak ho máš vyvinuté, tak vieš:
- Lepšie rozoznávať pravdivosť a dôveryhodnosť informácií. A potom ťa len tak hocikto nenachytá.
- Robiť lepšie rozhodnutia, pretože máš schopnosť narábať racionálne s informáciami.
- Vieš sa na vec pozerať objektívne a podať vysvetlenia, ktoré máš podložené pravdivými dôkazmi.
Zmýšľať kriticky znamená byť pripravený svoje názory upraviť, či dokonca úplne zmeniť, ak zistíš, že ich nemáš dobre podložené. Tak čo, si ready?
Tieto 3 jednoduché tipy ti pomôžu vylepšovať kritické myslenie každý deň bez veľkej námahy.
3 tipy na zlepšenie kritického myslenia
5 x Prečo
Niekedy sa stane, že sa s druhými nezhodneme, aj keď máme pocit, že náš názor je správny. Ak sa stane to, že tvoj názor bude spochybnený, spýtaj sa sám seba, prečo si myslíš to, čo si myslíš. Potom si túto otázku polož ešte aspoň 5 x a pokús sa prísť na jadro tvojho názoru.
Výmena názorov so sebou samým
Ako mám mať viac protichodných názorov? Samozrejme, že máš jeden názor, ktorý prevažuje, napríklad: “Interrupcie by mali byť zakázané, lebo ich vnímam ako zabitie.”
Toto je tvoj názor. A teraz prichádza na rad vnútorná prestrelka so sebou samým, ktorá rozhodne príde vhod na posilňovanie kritického myslenia.
Ako na to?
Každý večer sa zamysli na niečím, čo si v priebehu dňa tvrdil, napríklad spomínaný názor o interrupciách.
Na toto tvrdenie vymysli niekoľko argumentov, s ktorými nemusíš vnútorne súhlasiť, no pomôžu ti pozerať sa na tému z viacerých uhlov.
Keď tak spravíš, skús zhodnotiť všetky tvrdenia. Možno zistíš, že argumenty, ktoré si použil ako protiargument voči svojmu, sú nakoniec silnejšie ako tvoj pôvodný názor.
Kritické myslenie je totiž založené na prehodnocovaní už vytvorených názorov a ich spochybňovaní.
Vypočuj si aj druhých
Niekedy je najľahšie vytvoriť si názor, potom zavrieť bránu a vyvesiť na ňu ceduľku: Trvalo zatvorené. Takto by však naše názory vyzerať nemali.
Vždy môžu vyjsť najavo nové informácie, ktoré náš argument ovplyvnia či úplne zmenia. Aj keď máme pocit, že náš názor je jediný správny, najlepšie, čo môžeme spraviť, je vypočuť si aj druhú stranu.
Ako?
Vyber si niečo, s čím nesúhlasíš – napr. LGBT manželstvá.
Aj napriek tvojmu presvedčeniu choď na stránku, ktorá presadzuje protichodný názor (napr. Pride) a prečítaj si o ich postojoch.
Nehovoríme, že máš na základe toho zmeniť svoj názor, to vôbec nie. No tým, že budeš poznať argumenty viacerých strán, budeš vedieť lepšie zdôvodniť svoj názor, prehodnocovať, ale aj chápavejšie prijímať názor druhých.
Bonusový tip – Diskusný klub
Weee, bonus!
Ak sa ti nechce argumentovať so sebou samým, väčšia zábava to bude v diskusnom klube. A nemyslíme tým dohadovať sa o tom, či je lepší rezeň so zemiakmi alebo rezeň s ryžou. I keď, to je snáď hádam všetkým jasné.
V diskusnom klube sa preberajú otázky typu: Mala by byť eutanázia pre ľudí legálna alebo nie?
Môžete sa rozdeliť na dva tímy, kde bude jedna strana za a druhá proti. Zábavou často je, že počas debaty musíš niekedy zastávať názor, s ktorým vnútorne nesúhlasíš a hľadať argumenty a dôkazy, prečo je správny.
Nezabúdaj, že vždy treba mať názor podložený zdrojmi, o ktoré sa budeš vedieť oprieť. Tento krátky ťahák v podobe pomocných otázok by ti mal pomôcť rozlíšiť pravdivé informácie od tých menej relevantných:
- Vyvoláva nadpis článku alebo sprievodný obrázok silné emócie?
- Kto je autor?
- Sú uvedené nejaké zdroje?
Ak si nie si istý, či je zdroj relevantný, určite si ho ešte očekuj napríklad na tejto stránke od Google alebo na slovenskej stránke konspiratori.sk.
Ak narazíš na nejakú konšpiračnú správu, spravíš dobrý skutok pre spoločnosť, keď ju nahlásiš na spomínanom webe konspiratori.sk alebo blbec.online.
No a ešte dobrá rada na záver. Ak s hocikým diskutuješ, aj so sebou, drž sa týchto zásad:
- Pýtaj sa človeka, prečo si myslí, čo si myslí.
- Snaž sa hľadať niečo, na čom sa v spore zhodnete a čo máte spoločné.
- Určite nevracaj útoky, nevysmievaj sa a drž emócie na uzde.
- Nenávistné útoky a trollov nahlasuj a ignoruj.