Generácia,
ktorá sa zaujíma

Musíš mať po rande sex, aj keď nechceš?

,,Musíš, inak uvidíš!“

Vedel/a si, že na Slovensku považuje až 47 % ľudí sex bez súhlasu za ospravedlniteľné konanie? Možno si aj ty predstavuješ útočníka ako neznámeho cudzinca s nožom v jednej ruke a formaldehydom v druhej. 

Výskumy však ukázali, že v mnohých prípadoch obeť násilníka poznala napríklad zo školy, z internetu, z rodiny či z práce. Napríklad až 88 % slovenských žien, ktoré zažili sexuálne násilie, poznali páchateľa.

Musíš mať teda sex len preto, že ideš s niekým na rande?

Je jedno, či hrá romantická hudba a okolo vás horia sviečky z nevypáleného adventného venca, ktoré vyradila mama na vyhodenie. Nezáleží ani na tom, že zaplatil večeru alebo kino. 

Nič nedáva právo druhej osobe nútiť ťa k sexu alebo očakávať, že na konci rande budete mať sex. Ak by si sa ocitol v podobnej situácii, pamätaj, že ty sám rozhoduješ o tom, čo chceš a čo nie a nikto ťa nemôže nútiť do vecí, na ktoré sa zatiaľ necítiš.

Existuje vôbec nejaká prevencia, aby sa predchádzalo sexuálnemu násiliu?

1. Vzdelávanie v sexuálnej výchove

Na prvom mieste je vždy vzdelávanie mladých ľudí a to nielen v matematike či geografii, ale aj emočne. Darmo bude Peťko vedieť, komu patrili obuvnícke závody v Partizánskom, keď mu nikto nevysvetlí, ako sa má správať k ženám. 

2. Bezpečné používanie sociálnych sietí

Nauč sa využívať sociálne siete tak, aby ti neublížili a aby si ty neubližoval/a iným. Ako na to? Napríklad neprijímaj žiadne žiadosti o priateľstvo od fejkových nigérijských princov.

3. Porozprávaj sa o svojich obavách

Neboj sa porozprávať s rodičmi alebo inými blízkymi osobami o sexuálnom násilí. Ak sa necítiš komfortne hovoriť o tom s rodinou alebo s priateľmi, je úplne v poriadku zájsť za psychológom.

4. Budovanie bezpečného priestoru

Škola by mala byť bezpečným priestorom, kde sa nemusíš báť žiadneho druhu násilia. Ak teba alebo tvojich spolužiakov niekto v škole obťažuje, neboj sa o tom hovoriť.

5. Vždy ide o súhlas

Pamätaj, že najdôležitejší je vždy súhlas so sexom. Za zdravé a plnohodnotné môžeme považovať len tie vzťahy, kde sa dvaja navzájom nevydierajú, netlačia do sexu alebo niektorých sexuálnych praktík, ale naopak sa navzájom počúvajú a rešpektujú jeden druhého. 

6. Búraj mýty o sexuálnom násilí alebo obťažovaní

Obetiam vieme pomôcť aj tým, že budeme búrať škodlivé mýty typu: ,,Nemohla ju sexuálne obťažovať vlastná rodina,“ alebo ,,Nebránila sa, tak sa jej to asi páčilo.” 

Týmto všetkým prispejeme k vzdelávaniu spoločnosti o sexuálnom násilí – a snáď aj k menšiemu počtu obetí.

Video: Michal Mazák

Reklama

Vyber si viac z Vzťahy&SexEd