Generácia,
ktorá sa zaujíma

Voľby v Poľsku zrejme vyhrá PiS, no nezostaví vládu. Pochop, kto je kto

volby v polsku

Poľsko má za sebou parlamentné voľby, v ktorých si chcela vládna strana Právo a spravodlivosť obhájiť svoju silnú pozíciu vo vedení krajiny. Sčítanie hlasov ide pomaly a po vyhodnotení asi polovice z nich to vyzerá tak, že PiS tieto voľby vyhral. Väčšinu v parlamente však zrejme získali opozičné strany, ktoré môžu zložiť novú vládu na čele s Občianskou platformou.

Právo a spravodlivosť (PiS)

Jaroslaw Kaczyński, líder PiS. Zdroj: Getty Images

Právo a spravodlivosť, ktoré vedie Jaroslaw Kaczyński, vládlne v Poľsku už od roku 2015. Sú známi politizovaním súdnictva, médií, aj zlými vzťahmi s Európskou úniou či Nemeckom. Napríklad minulý rok si od Nemecka poľská vláda pýtala 1,3 bilióna eur ako vojnové reparácie za škody z druhej svetovej vojny.

Kvôli reforme súdnictva sa Poľsko dostalo do sporu s Európskou komisiou, ktorá teraz Poliakom zadržiava vyše 35 miliárd eur z eurofondov. PiS je tiež stranou, ktorá podnecovala homofóbiu či takmer úplne zakázala interrupcie.

Podporovatelia PiS v Krakowe, Zdroj: Getty Images

Kritici sa zhodujú na tom, že ďalšie roky vlády PiS by ohrozili poľskú demokraciu a právny štát. V uliciach Varšavy preto protestovalo proti tejto vláde pred dvoma týždňami asi milión ľudí.

Protest organizovaný opozíciou vo Varšave, Zdroj: Getty Images

Občianska platforma (PO)

Hodnotovo liberálnejšia (no stále sme v konzervatívnom Poľsku) strana, ktorú vedie bývalý šéf Európskej rady Donald Tusk. Ich vláda by mohla znamenať zlepšenie vzťahov s EÚ. Je to hlavná opozícia PiSu.

Donald Tusk v Otwocku, Zdroj: Getty Images

Chcú zrušiť zmeny v súdnictve a médiách, ktoré zaviedlo PiS a zabezpečiť ich nezávislosť od politiky. Taktiež chcú zadefinovať  interrupcie a antikoncepciu ako základné právo, aby ho ženám opäť niekto nemohol tak ľahko vziať, či rozšíriť definíciu znásilnenia. 

Polarizovaná kampaň

Záverečný míting PiS v Krakowe, Zdroj: Getty Images

Predvolebná kampaň bola mimoriadne zlomyseľná a plná osobných útokov a vyhrážok z oboch strán. Opozícia posielala PiS do väzenia, PiS posielal Tuska do vyhnanstva v Berlíne. Médiá sú v Poľsku tiež veľmi polarizované a je jasné, komu fandia, a to na oboch brehoch. Verejnoprávne médiá, ktoré by mali byť objektívne, stoja jednoznačne za vládnym PiS.

A čo ďalej?

Donald Tusk, zrejme budúci líder poľskej vlády, Zdroj: Getty Images

Výsledok volieb v Poľsku je dôležitý pre budúcnosť nielen poľskej demokracie, ale aj právneho štátu vo V4 a stability celej EÚ. Berlín, Brusel, ale aj my budeme s napätím sledovať ako dopadne celkové sčítanie hlasov a ako sa bude vyvýjať skladanie novej poľskej vlády.

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.

Reklama

Vyber si viac z News