Ako vyzerá dokonalá žena podľa priemerného muža? Chat GPT v tom má jasno – dlhé nohy a hnedé vlasy. Podľa tohto stereotypného popisu vznikla aj virtuálna modelka Emily Pellegrini.
Ako sa zrodila Emily Pellegrini?
Ľudia veria, že je skutočná. Žije však iba vo virtuálnej realite. Emily Pellegrini je výtvorom neznámeho človeka, ktorý sa rozhodol pomocou umelej inteligencie vymodelovať vysnenú ženu podľa predstáv priemerného muža. Zadal túto úlohu Chatu GPT, ktorý mu odporučil, ako by mala vyzerať.
Práca na novej hviezde internetu trvala veľmi dlho a cieľom tvorcu bolo vytvoriť ženu, ktorá nepôsobí príliš umelo. Zo začiatku trávil pri modelovaní a detailoch budúcej influencerky každý deň aj 16 hodín.
Vo väčšine reelsiek alebo na fotkách, ktoré neskôr rozšíril na Instagrame, vystupuje Emily v plavkách, kraťasoch či crop topoch. Z tohto je zrejmé, že autor jej profil založil, aby zaujal nejmä sexuálnou príťažlivosťou virtuálnej modelky, na čom mohol aj dobre zarobiť. To potvrdzuje aj to, že jej neskôr vytvoril aj profil na stránke, kde si môžu ľudia platiť mesačné predplatné, aby Emily mohli vidieť aj bez oblečenia.
Emily zožala na sociálnych sieťach úspech, a tak sa jej tvorca rozhodol, že vznikne aj jej virtuálna sestra Fiona, ktorá bude mať zase blond vlasy.
Influencerka, ktorá neexistuje
Emily pobláznila hlavy mužom po celom svete. Na jej nevinný úsmev sa namotali aj známe osobnosti, ktoré jej začali ponúkať nemalé peniaze, pokiaľ s nimi pôjde na rande. Háčik je v tom, že s nimi ísť nemôže, keďže je iba vymyslená.
Tvorca Emily občas odpisuje ľuďom na komentáre, aby profil nabral na skutočnosti.
„Krásna!“
🔥🔥🔥🔥👏👏❤️
„Perfektná harmónia medzi eleganciou a krásou.“
Takéto komentáre má pod každým príspevkom alebo reelskom na Instagrame aj na TikToku. Emily nie je prvou AI modelkou, ktorá figuruje na sociálnych sieťach. Napríklad aj Aitana Lopez, ktorú nájdeš na IG pod menom Fit Aitana, zarába 10-tisíc dolárov mesačne. Aitana je však trochu iný prípad, keďže bola vytvorená spoločnosťou The Clueless, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou a vytvára virtuálne influencerky, ktoré potom používa na propagáciu produktov rôznych firiem.
Aitana je aj na Instagrame priznaná ako influencerka vytvorená AI, zatiaľ čo Emily a najnovšie aj jej sestra Fiona, nie sú.
Real či fake?
Umelá inteligencia dostáva konkrétne mená a tváre. Keď sa pozrieš na Emily, jej virtuálnu sestru Fionu, ale napríklad aj na Aitanu, ich vzhľad je natoľko reálny, že klasické rady ako pozri si fotku do detailu, zameraj sa na to, ako sa osoba na videu pohybuje a podobne, sa tu príliš uplatniť nedajú. Tieto pravidlá sa využívajú, keď ide najmä o deepfejkové videá a fotky, no Emily je celá výtvorom umelej inteligencie.
Aj keď si ľudia prečítali, že ide o výtvor AI, vznikajú pochybnosti, či nie je skutočnou osobou.
Na túto otázku sa pozreli aj v show Pop culture crisis moderátori Brett Dasovic a Mary Morgan. Ich odhadom bolo, že telo Emily Pellegrini je skutočné, no tvár je vygenerovaná umelou inteligenciou, keďže zakaždým vyzerá trochu inak.
Na svete zatiaľ reguluje umelú inteligenciu len Európska únia, ktorá nedávno schválila Akt o AI. V ňom povinne nariaďuje označovanie diel vytvorených umelou inteligenciou, aby nedochádzalo k takýmto situáciám. Emily nie je influencerka, ktorá by sa snažila nejako manipulovať, či ovplyvňovať ľudí v ich konaní a názoroch, no ak by niekto vytvoril fejkový profil na sociálnych sieťach s takýmto zámerom, mohlo by to mať oveľa horšie dôsledky na spoločnosť.
Emilin profil na Instagrame má momentálne 283-tisíc followerov, no zíva prázdnotou. Iba v popise profilu je napísané, že influencerku vytvorila AI a v druhom riadku je uvedené Soon, čiže čoskoro. To, prečo všetky jej fotky a reelska zmizli alebo boli vymazané, nevieme.
Na Instagrame má však ďalší backup profil s 13-tisíc followermi, kde naďalej pridáva krátke videá a profil jej virtuálnej sestry Fiony Pellegrini má momentálne 105-tisíc sledovateľov. Rovnako pridáva videá aj na TikTok, kde má takmer 10-tisíc sledovateľov. Pri profiloch autor neuvádza, že ženy vytvoril pomocou umelej inteligencie.
Influenceri z dielne AI pribúdajú na sociálnych sieťach každý deň. Pokiaľ ich tvorcovia neoznačia, že nie sú skutoční, pomôcť nám pri ich odhalení môže iba mediálna gramotnosť a kritické myslenie.
Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.