Vieš, prečo máš dnes v škole voľno? Európa v tento deň zvíťazila nad fašizmom a ukončila tak druhú svetovú vojnu. Otestuj v kvíze svoje vedomosti z tohto obdobia.
#1. Čo je to fašizmus?
Fašizmus je ideológia, ktorá je založená na tom, že odmieta demokraciu a rovnosť ľudí. Vo svete sa fašizmus uchytil v rôznych podobách. Jednou z podôb fašizmu bol aj nacizmus, ktorý vznikol v Nemecku.
#2. Ako sa líši fašizmus od nacizmu?
Nacizmus vznikol z fašizmu a bol jeho najbrutálnejšou formou. Počas tohto režimu zomreli milióny ľudí vo vyhladzovacích táboroch či v boji.
#3. Kedy začala druhá svetová vojna?
Druhá svetová vojna začala 1. septembra 1939.
#4. Kto bol na Slovensku označovaný počas obdobia druhej svetovej vojny za nepriateľov štátu?
Najviac prenasledovaní a vyvražďovaní boli počas druhej svetovej vojny Židia. Podľa dostupných údajov zomrelo počas druhej svetovej vojny viac ako 70-tisíc slovenských Židov.
#5. Kto bol obeťou holokaustu?
Označ všetky správne:
#6. Kedy vznikol Slovenský štát?
#7. Čo obsahoval Židovský kódex?
Židovský kódex bol protižidovský zákon, ktorý vydala vláda Slovenského štátu. Kódex obmedzoval osobné, občianske, náboženské a spoločenské práva Židov. Zbavil ich taktiež majetkov. Od šiestich rokov museli byť podľa tohto kódexu Židia označovaní žltou šesťcípou hviezdou.
#8. Kto bol Jozef Tiso?
Jozef Tiso bol prezidentom Slovenského štátu, veliteľom Hlinkovej gardy, ktorá bola zodpovedná za deportáciu Židov zo Slovenska a bol aj rímskokatolíckym kňazom. Spolupracoval s nacistickým Nemeckom, dokonca sa osobne stretol s nacistickým vodcom Adolfom Hitlerom.
#9. Ako zomrel Jozef Tiso?
Jozef Tiso bol popravený obesením na dvore bratislavského Justičného paláca.
#10. Koľko slovenských Židov približne zomrelo počas druhej svetovej vojny?
Počas druhej svetovej vojny zomrelo viac ako 70-tisíc slovenských Židov.
#11. Kedy skončila druhá svetová vojna?
Druhá svetová vojna skončila 8. mája 1945 kapitulovaním nemeckých vojsk.
#12. Ako skončila druhá svetová vojna?
Podpísanie aktu o kapitulácii nemeckých vojsk prebehlo 7. mája v Remeši. Túto dohodu však nazvali Sovieti jednostrannou, pretože neboli prítomní žiadni vysokí predstavitelia Sovietskeho zväzu, ktorí boli súčasťou protihitlerovskej koalície. Akt sa preto opätovne podpísal v Berlíne. 8. mája 1945 o 23:01 skončila vojna v Európe.
V Moskve bolo kvôli časovému posunu už 9. mája. Preto Rusi aj ďalšie krajiny bývalého Sovietskeho zväzu oslavujú túto udalosť až deviateho mája.