„Osobne mi veľmi vadí, keď niečo hovorím a ľudia sa mi nepozerajú do očí alebo odvracajú pohľad. Je to pre mňa nekomfortné, ako keby ich nezaujímalo, čo chcem povedať,“ hovorí stredoškolák Samuel.
Ako často si sa pristihol pri tom, že chytáš do ruky mobil počas rozhovoru s mamou, otcom či babkou? Niekedy je ťažké ignorovať telefón, keď nám na ňom naskakuje jedno upozornenie za druhým.
Túžba chytiť mobil do ruky a rýchlo skontrolovať, či si nezmeškal alebo nezmeškala niečo dôležité, je veľká. Podľa štatistík chytíme v priemere za deň mobil do ruky približne 150 x. To je zhruba každých 6 minút.
Ako vnímajú mladí ľudia, keď sú ich rodičia na telefóne?
Rozptýlenie mobilom nie je problém, ktorý sa týka iba mladých ľudí, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. S rozbitou pozornosťou pri technológiách bojuje aj staršia generácia.
Vo výskume, ktorý urobila profesorka zo zdravotníckej univerzity vo Filadelfii Susan Solecki v roku 2021 zistila, že takmer 70 % rodičov má pozornosť pri deťoch rozbitú práve v dôsledku prítomnosti telefónov. My sme sa pýtali troch stredoškolákov, ktorí nám povedali, ako prežívajú prítomnosť technológií vo svojich rodinách.
„Takmer každý večer, keď otec príde domov z roboty, sadne si na gauč, pustí telku, vezme mobil do ruky a nikto nemôže prepínať programy, aj keď nič nesleduje,“ opisuje situáciu doma stredoškoláčka Emília. Nielen otec, ale aj matka trávi na telefóne veľa času. Snaží sa však popri tom tiež venovať deťom a tráviť čas inými aktivitami.
„Niekedy prídem domov a nikto mi nevenuje pozornosť lebo si všetci scrollujú sociálne siete,“ hovorí.
Rodičia mladých ľudí používajú telefón nielen na odreagovanie, ale aj na prácu. Z roboty im volajú niekedy aj po pracovnej dobe.
„Keď sú moji rodičia na telefóne, tak riešia niečo pracovné alebo dôležité. Tomu rozumiem a čakám, kým to doriešia,“ opisuje Samuel, ako sa vyrovnáva s tým, keď mu rodičia nevenujú pozornosť. Vanessa zvykne svojej mame povedať, že ju nepočúva, aby jej dala najavo, že sa s ňou chce baviť.
„Mamina je zdravotná sestra a často jej volajú z práce, aby im poradila, kde majú nájsť rôzne veci v ambulancii. Je to otravné aj pre ňu, keď ju vyrušujú vo voľnom čase,“ dodáva Vanessa.
Ako si získať pozornosť rodiča, keď je na telefóne? Radí odborníčka
V mobile máme často zálohovaný celý svoj život. Rodičia si tam zapisujú treba ísť k zubárovi, kedy má dieťa krúžok, o koľkej je rodičovské združenie. Mobil má v ich veľmi rýchlom a vyťaženom živote funkciu asistenta.
Na to, ako by mali reagovať mladí ľudia, pokiaľ ich rodičia trávia veľa času na telefónoch a majú pocit, že nedostávajú dostatok pozornosti, sme sa spýtali rodičovskej poradkyne Martiny Vagačovej.
„Rodičia nemajú zameranú pozornosť, keď im ju neustále priťahuje mobil. Častokrát povedia svojim deťom, ktoré sa dožadujú ich pozornosti, aby počkali, pokiaľ sa práve venujú telefónu. Výsledkom je často to, že dieťa si získa pozornosť negatívnym spôsobom a rodič potom nerieši problém, ktorý s ním chcelo dieťa prebrať, ale iba jeho zlé správanie,“ opisuje častú situáciu, s ktorou sa potýkajú rodičia a mladí ľudia v každodennom živote.
Myslí si, že smartfóny sú skvelým pomocníkom na to, aby sme si napríklad vedeli rýchlo dohľadať vlaky alebo sa spojiť s blízkymi, ktorí bývajú ďaleko a nevieme ich každý deň navštíviť. Mali by sme si však dávať pozor, aký má ich používanie dopad na naše vzťahy. Technológiám sa úplne vyhnúť nedokážeme, a preto odborníčka odporúča mladým ľuďom komunikovať, pokiaľ majú pocit, že ich niekto v rodine nepočúva.
„Mladí ľudia by mali vystihnúť moment, kedy je rodič bez technológii a poprosiť ho, aby si našiel čas na rozhovor bez rozptýlení,“ radí.
Takisto si myslí, že je vždy dobré komunikovať deťom, prečo práve rodič mobil používa – napríklad píše babke alebo si hľadá recept na varenie. Pomôcť môžu v domácnosti aj spoločne nastavené pravidlá. Napríklad si vyhradiť v dome zóny, kde sú technológie zakázané alebo v akých situáciách ich nebude nikto v rodine používať, napríklad pri spoločnom obede či pred spaním.
Ako často sú počas dňa v našich životoch prítomné technológie?
Telefóny sú s nami od momentu, kedy ráno otvoríme oči a s miernou agresiou po nich pobúchame, aby sme vypli otravný budík až po moment, kedy si nastavujeme budík na ďalší deň. Stali sa pevnou súčasťou aj rodín a spoločne stráveného času doma.
My sme poprosili študentku strednej školy Nikoletu, aby doma pozorovala seba aj svoju rodinu počas dňa a všímala si, ako často sú v ich bežnom dni prítomné technológie.
„Ráno prvýkrát chytím do ruky telefón po tom, čo mi na ňom zazvoní budík. Väčšinou sa pripojím na internet, napíšem mame na messengeri dobré ráno a pozerám si Instagram,“ opisuje svoje ranné rituály.
Najviac používajú počas dňa technológie jej súrodenci, ktorí si krátia čas hraním videohier alebo pozeraním YouTube videí.
„Mamina väčšinou trávi čas na Facebooku. Môj nevlastný otec má malú Nokiu na telefonovanie lebo on je proti takýmto novým technológiám,“ hovorí.
Spýtali sme sa jej, či toto používanie technológií u nich doma niekedy vyústi do toho, že sa navzájom nepočúvajú a ignorujú.
„Hej, stáva sa mi to, ale rodičia mi väčšinou povedia, čo na mobile robia a nech počkám. Mladší súrodenci však často predstierajú, že ma počúvajú a potom, keď sa ich na to spýtam, tak mi nevedia odpovedať. Tvária sa,že som im nič také nepovedala. Pritom viem, že som im to povedala, ale boli na telefóne,“ hovorí.
Telefóny sa v ich domácnosti odkladajú najmä pri špeciálnych príležitostiach. „Keď máme slávnostný obed, tak moja mama zakazuje používať telefóny pri stole. Kto ich chytí do ruky, musí ísť preč.“
Deň ukončujú spoločným časom pri sledovaní filmov. „Keď pozeráme film, tak rodičia si ho väčšinou užívajú a my ostatní sme viac na telefóne,“ priznáva.
Ako by sme mali s technológiami žiť tak, aby nám pomáhali, no neničili vzťahy?
Trávenie času na mobiloch nám výrazne uľahčuje život, no zároveň čiastočne naštrbuje vzťahy. Preto je dôležité nájsť spôsob ako vyvážiť čas strávený s technológiami a bez nich.
Ako by sme mali podľa mladých ľudí fungovať s technológiami tak, aby negatívne neovplyvňovali naše vzťahy?
„Mali by sme obmedzovať čas, ktorý strávime na technológiách a využívať ich iba na potrebné veci ako vybavovanie telefonátov alebo emailov. Viac tráviť voľný čas v reálnom živote ako vo virtuálnom,“ myslí si Vanessa.
Samuel vidí zase cestu v používaní technológii s mierou.
„Mali by sme mať vyhradený screentime. A ten naozaj dodrživať,“ uzatvára Nikoleta.
Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.
Titulná fotografia: Koláž Zmudri G
Videoeditor: Matúš Ďurana