Generácia,
ktorá sa zaujíma

Chcem sa zapájať do diania na škole. Aké sú moje možnosti?

Chcel či chcela by si meniť to, ako to v tvojej škole, či dokonca v tvojom meste, vyzerá? Môžeš. Stačí len vedieť, kde hľadať možnosti a ako ich využiť. Spoznaj ich ešte pred začiatkom školského roku.

Možno si to už zažil či zažila v škole aj ty. Po telesnej si sa chcel/a osprchovať, no z kohútika tiekla iba studená a žltá voda. Spýtal/a si sa triednej prečo s tým nikto nič nespraví a ona iba mykla plecom. 

V takejto situácii je človek často bezmocný. No čo ak predsa len existuje spôsob ako to zmeniť a dokonca sa o ňom píše v zákone?

V tomto článku ti opíšeme, ako fungujú školské a mládežnícke parlamenty a ako sa do nich zapojiť.

Zapoj sa do školského parlamentu

Možno už v tvojej škole aktívne funguje školský parlament, no ak nie, môžeš sa pokúsiť založiť ho. Je to tvoje právo, ktoré dokonca vychádza zo zákona. Ten umožňuje jeho vznik na stredných alebo základných školách.

Školský parlament má viacero právomocí. Môže sa  napríklad vyjadrovať k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy či vzdelávania. Čo to znamená? Napríklad, keby chcelo vedenie školy zaviesť povinné nosenie uniforiem, mohol či mohla by si ovplyvniť, aby bol tento návrh prijatý alebo zamietnutý.

Zdroj: Canva

Okrem toho sa priamo podieľaš na tom, čo bude v školskom poriadku a na zabezepečení toho, aby ho tvoji spolužiaci aj dodržiavali. Môžeš zastupovať svojich spolužiakov a predkladať ich návrhy a pripomienky riaditeľovi či školskej rade. 

V školskom parlamente si volíte aj študenta, ktorý by mal byť súčasťou rady školy. Tento žiak bude spolu s učiteľmi, rodičmi, zástupcom obce alebo zástupcom samosprávneho kraja, či napríklad s vychovávateľmi rozhodovať o zásadných veciach, ktoré sa týkajú školy, ako je napríklad voľba riaditeľa.

Školský parlament môže komunikovať nielen so žiakmi školy a učiteľmi, ale napríklad s obecným či mestským mládežníckym parlamentom, odporúčať tam svojich členov, či pracovať s ďalšími školskými parlamentami.

So spolužiakmi zo školského parlamentu máte tiež možnosť organizovať a pripravovať rôzne podujatia a neformálne aktivity pre svojich rovesníkov.

Máš teda v rukách moc meniť tvoju školu k lepšiemu a prinášať tam nové nápady, ktoré nezostanú iba na papieri, ale môžu byť zrealizované.

Ako na založenie školského parlamentu? 

Ak na škole parlament nemáte, môžeš ho pomôcť založiť. V prvom rade ho musí chcieť aspoň 30 % žiakov tvojej základnej alebo strednej školy. Ak sa vás toľko nazbiera, predložíte návrh na vznik riaditeľovi školy alebo rade školy. 

Ďalší proces tvorby parlamentu už potom pripomína voľby ako v komunálnych, parlamentných či prezidentských voľbách, takže si ako bonus vyskúšate, ako to celé funguje.

Zdroj: Canva

Rada školy vyhlási voľby najneskôr 30 dní od predloženia žiadosti. Potom sa uskutočnia tajné voľby, v ktorých si študenti vyberú svojich zástupcov. Tí ich budú reprezentovať a zastupovať ich hlas. Vyhlásenie volieb, ako aj výsledky a zápisnice, musia byť zverejnené na webe školy aj na úradnej tabuli. 

Najmenej môže mať školský parlament 5 a maximálne 17 členov. Právoplatne zvolení študenti si potom medzi sebou volia predsedu. 

Ak chcete niečo spoločne odhlasovať, musí byť na stretnutí parlamentu nadpolovičná väčšina členov. 

V školskom parlamente môžeš pôsobiť maximálne 18 mesiacov.

Staň sa súčasťou školských médií

Chcel by si písať, hovoriť do rádia, či dokonca do telky? Viaceré základné a stredné školy ponúkajú aj tieto možnosti. Môžeš si tak už počas školy vyskúšať, aké je to informovať iných o tom, čo škola robí – dobre aj zle – a publikovať to pre svojich spolužiakov či učiteľov. 

Zdroj: Canva

Na vlastnej koži tiež zistíš, aké je to niesť zodpovednosť za zverejnené informácie či to, prečo by si si mal každú správu pred zverejnením overiť z najmenej dvoch od seba nezávislých zdrojov. 

Kontrolovať môžeš aj radu školy či školský parlament a pýtať sa ich kritické otázky k rozhodnutiam, ktoré spravia. 

Buď v mestskom mládežníckom parlamente

Nielen škola, ale aj obec či mesto má parlament zložený zo študentov. V takomto parlamente môžeš zastupovať hlas tvojej generácie a organizovať pre ňu rôzne podujatia, vyjadrovať sa a prezentovať problémy, ktoré trápia teba, tvojich kamošov a ďalších mladých ľudí. Parlament zároveň spolupracuje so školskými parlamentami, aby tak mladí ľudia dokázali spojiť sily pri riešení zložitých problémov.

Ako sa pridať do takéhoto parlamentu? ✨

Veľmi jednoducho. Keď máš túžbu niečo zmeniť a byť aktívnym občanom či občiankou, stačí vyplniť prihlášku. Mestský mládežnícky parlament má neobmedzený počet členov, a preto ním môže byť ktokoľvek vo veku od 14 do 30 rokov, kto žije alebo študuje v meste, kde je parlament zriadený – momentálne ich je na Slovensku okolo 40.

Ďalšie detaily si vieš pozrieť na ich webe. Stačí, ak si do Googlu zadáš mestský mládežnícky parlament a mesto, v ktorom bývaš.

Nenechaj sa odradiť

Všetky školské parlamenty či médiá musel niekto založiť – niekto musel byť ten prvý či prvá. Nenechaj sa preto odradiť a pokiaľ nič také na tvojej škole nie je, môžeš s tým začať práve ty. Škola si bude určite ceniť tvoju iniciatívu, spoznáš ľudí aj mimo svojej triedy, získaš nové kontakty aj cenné skúsenosti. 

Zdroj: Canva

Reklama

Vyber si viac z LifehackingToto takto