Určite si už aj ty objavil/a silu umelej inteligencie. Dokáže ti pri učení vynikajúco pomôcť, ale aj uškodiť. Poradíme ti, aké nástroje sú užitočné, na čo ich vieš použiť, ale aj to, čomu sa vyhýbať a na čo si dávať pri používaní AI pozor.
Disclaimer: Pri práci s umelou inteligenciou je vždy dôležité používať kritické myslenie, overovať si informácie z viacerých, od seba nezávislých zdrojov a nespoliehať sa len na výsledky z umelej inteligencie.
Aké nástroje sa oplatí mať v záložkách?
Medzi najznámejšie AI nástroje patrí ChatGPT, ktorý bol prvým priekopníkom medzi generatívnou umelou inteligenciou. Týždenne má 400 miliónov aktívnych používateľov po celom svete a okolo 10 miliónov ľudí si platí lepšiu verziu.
Od momentu, kedy vznikol ChatGPT sa však trh s AI rozrástol a hoci stále tento jazykový model dominuje, nie je jediný.
ChatGPT
Starý známy ChatGPT je ideálnym pomocníkom pri školských povinnostiach, ale poradí ti aj v bežnom živote. Na čo je najlepšie využívať ChatGPT?
Keď píšeš do školy prácu a máš pocit, že je akási kostrbatá a nevystihuje dobre to, čo chceš povedať, skús hodiť problematickú časť do GPT. Vždy mu k tomu, čo chceš, aby spravil, napíš presné zadanie.
Napríklad: „Uprav tento text tak, aby bol plynulejší, bol napísaný odborným jazykom, aký by použil vysokoškolák pri písaní seminárnej práce. Nemeň význam viet a nevynechaj žiadnu informáciu. Ak odo mňa potrebuješ ďalšie informácie, aby si text dokázal upraviť čo najlepšie, spýtaj sa ma.“
Toto je len jeden príklad promptu. Aj pri dôkladnejšom zadaní sa môže stať to, že s výsledkom nebudeš spokojný/á. Vtedy sa treba opäť zamyslieť nad tým, čo v prompte chýba a ako by si ho vedel/a opraviť. Neboj sa so zadaniami experimentovať a skúšať, čo bude fungovať najlepšie.
Medzi ďalšie užitočné vlastnosti ChatGPT patrí vysvetľovanie. Ak máš v učebnici alebo skriptách výraz, ktorému vôbec nerozumieš, nemusíš strácať čas googlením. Spýtaj sa na význam ChatuGPT. Podobným pomocníkom pri bežných taskoch je aj Claude.ai. Ak by si si chcel/a rozšíriť svoje obzory, môžeš si Claude vyskúšať v bezplatnej verzii podobne ako ChatGPT.
Pomôcť ti môžu aj:
- s kontrolou gramatiky a štylistiky, avšak ešte nie je natoľko dobrý v slovenčine, aby ti poskytol vždy 100 % správne odporúčanie,
- lepšie formulovať alebo rozšíriť text,
- tvoriť prehľady a výcuc z dlhých textov,
- pomôcť s logickými úlohami,
- s kódovaním,
- s cudzími jazykmi,
- precvičiť si konverzovanie v cudzom jazyku tak, že si s ním budeš v danom jazyku písať,
- s time managementom.
NotebookLM
Ak ťa čaká náročnejšia práca, ako napríklad bakalárka, diplomovka či seminárna práca, Chat GPT zatiaľ odlož bokom a otvor Notebook LM. Tento AI nástroj ti dokáže pomôcť prelúskať sa veľkým množstvom dát a informácií z rôznych štúdií, prezentácií, ale napríklad aj videí.
Ako to funguje?
Keď si otvoríš tento AI nástroj, vyskočí ti okno, kde budeš môcť pridať napríklad Google dokument, prezentáciu, webovú adresu, URL link na YouTube, skopírovaný text alebo si nahráš súbor priamo z počítaču. Oproti Chatu GPT má Notebook LM výhodu v tom, že dokáže „čítať“ aj videá. Po tom, čo vložíš do Notebook LM dokument, spraví ti z neho krátky súhrn a poskytne ti možnosť sa s dokumentom „rozprávať“. Napríklad, ak píšeš seminárnu prácu o kostiach v ľudskom tele a chceš čerpať informácie z inej štúdie, nahraj ju do Notebook LM.
Môžeš dokumentu klásť otázky ako napríklad: Koľko kostí má dieťa a koľko dospelý človek?
AI to vyhľadá v štúdii a napíše ti odpoveď aj so zdrojmi, z ktorej strany tieto informácie čerpala.
Táto umelá inteligencia teda neprehľadáva web ako to robí ChatGPT, ale pomáha ti efektívne pracovať so zdrojmi. Ušetrí ti čas s čítaním celých štúdií a vie ti pomôcť skombinovať odpovede z viacerých štúdií a videí naraz. Výhodou je práve to, že aj v bezplatnej verzii vieš do Notebook LM nahrať viacero dokumentov, pričom do Chat GPT či Claude vieš nahrať iba jeden.
Môže sa tak stať, že ti vnukne nápad na originálny a nový spôsob ako sa pozerať na tému, o ktorej píšeš a prispieť k objavu.
Elicit.com
Pri štúdiách a odborných materiáloch ešte zostaneme. Elicit pomáha najmä výskumníkom, študentom a akademikom. Použiť ho vieš na rýchlejšie hľadanie, rozbor a spájanie informácií, najmä z vedeckých článkov.
To znamená, že namiesto klasického Googlenia alebo prehľadávania databáz ti Elicit nájde vedecké články podľa tvojej výskumnej otázky.
Napríklad zadáš otázku: Prečo sa nám v noci sníva? Elicit ti nájde články, ktoré priamo odpovedajú alebo súvisia s touto témou.
Články ti dokáže zosumarizovať, vytvoriť tabuľky, formulovať výskumné otázky a spraví ti aj systematický prehľad literatúry. Ak ťa čaká písanie odbornej práce, Elicit je tvoj go to AI nástroj.
Perplexity.ai
Ďalšou umelou inteligenciou, ktorá ti vie efektívne pomôcť pri vyhľadávaní najmä aktuálnych udalostí, je Perplexity. ChatGPT veľakrát aktuálne udalosti naučené nemá, a preto je jeho schopnosť odpovedať na ne obmedzená. Perplexity dokáže prehľadávať web, odpovedať ti na otázky a vždy ti k nim poskytne aj zdroje, s ktorými pracovala.
Preto sa ju oplatí mať v záložkách.
Julius.ai – tvorba grafov
Pri rôznych školských prácach potrebuješ často vytvoriť aj rôzne grafy, aby si vizuálne zobrazil/a výsledky svojej práce. Môžeš samozrejme použiť nástroje ako je napríklad Canva, kde si vložíš do šablóny údaje ručne. Ak chceš však ušetriť čas, vyskúšaj napríklad nástroj Julius.ai, ktorý vytvorí grafy za teba.
Pomôže ti taktiež s interpretáciou veľkého množstva dát. Ak napríklad píšeš bakalárku a v praktickej časti robíš prieskum, tieto dáta môžeš nahrať do Juliusa, ktorý ti vysvetlí, čo je výsledkom celého prieskumu.
Aj táto AI má však svoje „muchy“, a preto nenechávaj vyhodnocovanie výsledkov a tvorbu grafov iba na nej. Po vygenerovaní grafu či iných údajov vždy skontroluj ich správnosť.
Umelá inteligencia môže halucinovať
Umelá inteligencia môže z času na čas halucinovať a nemusíš si to vôbec všimnúť. Spýtaš sa jej otázku a ona ti dá do pár sekúnd odpoveď, ktorá vyzerá byť pravdivá.
AI však z času na čas generuje výstupy, ktoré znejú presvedčivo, ale nie sú pravdivé alebo presné. Napríklad si vymyslí fakty, citácie či zdroje.
Čo s tým?
- over si informácie, ktoré ti poskytne umelá inteligencia
- používaj kritické myslenie
- vyhľadaj si štúdie a osoby, o ktorých ti hovorí
Aj keď je AI užitočným pomocníkom, vždy musíš byť v tvorbe prítomný/á aj ty. Ber ju ako asistentku, ktorá ti poradí, no neprenášaj na ňu plnú zodpovednosť.
Zdroj titulnej fotografie: Koláž Zmudri G