Generácia,
ktorá sa zaujíma

Aké vzťahové red flagy ukazuje prípad ľadového muža Wima Hofa?

Ľadový muž Wim Hof tvrdil, že vďaka svojej metóde dokáže odolať aj extrémnym mrazom. Extrémne a mrazivé však bolo aj jeho správanie voči bývalej manželke a deťom. 

Holanďana Wim Hofa poznajú ľudia kvôli jeho propagácii otužovania a metóde dýchania, ktorá údajne pomáha znášať chlad. Kým doteraz skôr vychádzali články, že jeho metóda je vedecky nepodložená a niektorým ľuďom môže aj ublížiť, koncom septembra vyšiel o ňom úplne iný text. 

Holandský denník de Volkskrant zverejnil príbeh jeho bývalej partnerky a detí, ktorí čelili jeho násilnému správaniu viac ako desať rokov. 

Hlavne pri prvých vzťahoch si môžeme myslieť, že je normálne,“ keď na nás priateľ/ka žiarli, chce stále vedieť kam ideme a s kým, alebo keď chce mať s nami sex aj bez nášho súhlasu. 

Nie všetci však musia byť kontrolujúci, extrémne žiarliví, alebo násilní. Vysvetlíme ti ako rozpoznať niektoré varovné signály a kde hľadať pomoc. 

⚠️ Odstavce s príbehmi bývalej partnerky Wima Hofa Caroline obsahujú opisy sexuálneho a fyzického násilia. Ak by to mohlo v tebe vyvolať nepríjemne pocity, alebo zhoršiť tvoj duševný stav, zváž ich čítanie. Obrátiť sa môžeš aj na internetovú poradňu IPčko

Kto je Wim Hof a čo o ňom vraví jeho bývalá rodina? 

Holanďan Wim Hof sa vo svete preslávil svojou metódou dýchania a propagáciou otužovania. Tvrdí, že pomáhajú fyzickému a duševnému zdraviu a aj pri liečbe rôznych chorôb. Fanúšikov má medzi americkými celebritami a zo Slovákov sa s ním stretol napríklad YouTuber PPPíter. Viacerí odborníci však tvrdia, že svoje metódy nemá dostatočne vedecky podložené

Wim Hof. Zdroj: Facebook Wima Hofa

Koncom septembra 2024 holandský denník de Volkskrant vydal článok, v ktorom vypovedá jeho bývalá manželka Caroline, jej dve deti a ich spoločný syn. Všetci štyria tvrdia, že počas desiatich rokov v spoločnej domácnosti zažívali od Wima Hofa psychické a fyzické násilie a Caroline aj sexuálne

Jeho nevlastná dcéra spomína, ako jej pri návrate zo školy roztrhal obrázok alebo stále kontroloval čo jedáva a nadával jej do tučného prasaťa. Na podobné situácie spomína aj jeho syn a nevlastný syn.

Ich výpovede sú podložené aj lekárskymi a súdnymi správami, pretože Wim Hof bol už raz za domáce násilie trestne stíhaný. Celý článok o jeho prípade si môžeš prečítať tu

Aké vzťahové red flagy ukazuje tento príbeh? 

Málokto má na prvom date napísané na čele, že ťa bude kontrolovať, alebo bude agresívny/a. Varovné signály sa vynárajú postupne. Určite si nedávaj za vinu, ak si s niekým takým chodil/a. 

Britská kriminologička Jane Monckton-Smith na základe príbehu Wima Hofa vysvetľuje niekoľko red flagov, na ktoré by si si mal/a dať určite vo vzťahoch pozor aj ty. 

Ak máš podozrenie, že zažívaš partnerské násilie, môžeš si spraviť aj tento test. 

🚩 Vychvaľujú ťa do nebies a zhadzujú svojho/u ex 

Jeden z prvých varovných signálov môže byť, ak ťa tvoj nový pritateľ/ka extrémne vychvaľuje. Porovnáva ťa so svojimi ex a vraví, aký/á si užasný/á oproti nim. Nemusí ísť však len o expriateľov/ky, ale aj o iných ľudí vo vašom okolí

Zdroj: Giphy

🚩 Rýchlo tlačí na spoločné bývanie alebo dieťa

Red flag môže byť aj keď niekto po pár týždňoch, alebo mesiacoch tlačí na to, aby ste spolu začali bývať, vzali sa, alebo mali spolu v blízkej dobe dieťa

„Páchatelia chcú od svojich partneriek záväzok, pretože im to dáva nad nimi kontrolu,“ hovorí kriminologička Monckton-Smith pre denník de Volksrant

Situácia sa často zhorší napríklad, keď žena otehotnie. Začne sa venovať dieťaťu a kontrolujúci partner začne žiarliť. Napríklad expartnerka Wima Hofa tvrdí, že ju prvýkrát fyzicky napadol práve vtedy, keď bola tehotná.

🚩 Znižuje ti sebavedomie 

Ďalší red flag je, keď ti tvoj priateľ/ka postupne znižuje sebavedomie. Robí si z teba srandu na verejnosti, zosmiešňuje ťa, alebo má ponižujúce narážky. Neustála kritika a nespokojnosť tiež nie je v pohode. 

Viac o tom, čo je psychické násilie si môžeš prečítať na webe Poradenského centra Alej

🚩 Extrémne žiarli a kontroluje, čo hovoríš a s kým si v kontakte. 

Tiež môže kontrolovať koľko peňazí míňaš, alebo čo si obliekaš. 

🚩 Nerešpektuje tvoje názory a ty sa bojíš povedať, čo sa ti nepáči. 

🚩 Izoluje ťa od tvojho okolia

🚩  Vyhráža sa, že si ublíži alebo sa zabije, keď ho/ju opustíš. 

Páchatelia ťa častejšie čakajú doma, než v tmavom parku

V seriáloch často vidíme, ako sexuálny predátor prenasleduje ženu, keď ide večer domov, alebo na ňu vyskočí z kríkov v parku. Aj takí páchatelia existujú, no príbeh expartnerky Wima Hofa je jedným z mnohých, ktoré nám ukazujú, že sú to často naši najbližší. 

Francúzska spoločnosť aktuálne žije aj prípadom Giesele Pelicotovej, o ktorom od septembra rozhoduje súd. Jej už exmanžel Dominique Pelicot jej skoro desať rokov dával silné lieky proti úzkosti. Keď bola v stave  bezvedomia, ponúkal ju cez internet mužom na sex, čo si aj natáčal a fotil. Gisele znásilnilo 51 mužov, niektorí opakovane. Aj v tomto prípade bol páchateľom aj jej vlastný manžel, s ktorým bola od 19 rokov. 

@cbsnews

Gisèle Pelicot, the survivor of a mass rape case police say was orchestrated by her husband of 50 years, receives applause by supporters as she arrives in court in France.

♬ original sound – cbsnews

Podľa zistení Inštitútu pre výskum práce a rodiny až 88 percent zo žien na Slovensku, ktoré zažili sexuálne násilie, páchateľa poznalo. 

Podľa odborníčok a odborníkov sa nedá určiť, ako vyzerá typický páchateľ. Sexuálne násilie môžu spáchať aj tí, na ktorých by sme povedali, že sú to „obyčajní dobrí ľudia.“ 

Wim Hof bol obľúbený medzi ľuďmi aj celebritami. Násilníci, ktorí zneužívali Gisele Pelicot, boli zas muži z rôznych spoločenských vrstiev a rôzneho vzdelania. Jeden z nich bol hasič, iný novinár, alebo kamionista. Mali vlastné rodiny a niektorí pôsobili ako vzorní partneri a otcovia. 

👉 Prečo neveríme, že to mohli spáchať? 

Pre náš mozog je ťažké prijať, že by niekomu mohol ublížiť tak sympatický človek, alebo človek z nášho okolia. Môžu to byť aj naši partneri, kamaráti, dokonca aj príbuzní, ktorí sa v bežnom živote správajú milo a možno robia aj dobré veci. Je pre nás ťažké prijať, že taký človek bol schopný niekoho sexuálne zneužiť. 

Nevyprovokovali to? 

Takisto máme podvedome v hlavách aj  to, ako by mala vyzerať typická obeť. Hľadáme, či páchateľa niečím „nevyprovokovala.“ Napríklad oblečením, alebo tým, že nenavarila. Považujeme ich za obete, len ak „si za to nemohli.“ 

Na sexuálne násilie môže každý reagovať inak. Niektoré preživšie/preživší sa pri rozprávaní svojho príbehu nervózne smejú, alebo naopak hovoria ako roboti. Sú to obranné mechanizmy, ktorými sa vysporiadavajú s hrôzou, ktorú si prežili. Nie je to dôvod pochybovať o ich úprimnosti.

Niektorí si tiež myslia, že človek nemohol byť znásilnený, pretože je muž, alebo pretože nie je atraktívny/a. Pri sexuálnom násilí však ide hlavne o moc nad obeťou, nie o príťažlivosť. Oblečenie ani správanie nezohráva žiadnu rolu, ani nie je pozvánkou na fyzický kontakt. Za násilie je vždy zodpovedný páchateľ, nie obeť. 

Zdroj: Giphy

Prečo hovoria o násilí, keď tam neboli bitky?

Mnohí ľudia môžu v partnerstve zažívať aj emocionálne vydieranie. Môže vyzerať aj tak, že vo chvíli, keď nechceš mať sex, partner/ka vyvíja emocionálny nátlak. Napríklad, že ti na ňom/nej nezáleží, alebo že si nájde niekoho iného. 

Pod pojmom sexuálne násilie si tiež často predstavíme len znásilnenie, no ľudia môžu mať traumu aj z nevyžiadaných dotykov, alebo keď sa musia nedobrovoľne dotýkať druhých ľudí. Sexuálne násilie je aj nedobrovoľné pozeranie porna

Zdroj: Giphy

Prečo od nich neodišli? 

Bývalá partnerka Wima Hofa Caroline spomína, že po agresívnych obdobiach jej vravel, ako ju miluje, a že je najkrajšia žena na svete. Násilní a kontrolujúci partneri/ky často striedajú nálady, alebo sľubujú, že sa zmenia. Ospravedlňujú sa a snažia sa obhájiť svoje správanie. To môže vyvolať nádej, že sú schopní/é zmeny. 

Veľa ľudí tiež nemá kam odísť, pretože ich partner/ka odstrihne od kamarátov a rodiny. Vykresľuje ich ako pri tom ako psychicky chorých, alebo im berie peniaze. 

Prečo o tom hovoria až teraz?

Spracovať traumu niekedy trvá roky. Ak nám ubližuje blízka osoba, môžeme mať pocit, že si to zaslúžime. Môžeme sa hanbiť, že sme si vybrali takého človeka, alebo sa báť, že nám nikto neuverí. Niekto sa tiež k udalostiam dlho nechce vracať. Dôležitá je preto podpora okolia a to, či sa máme na koho obrátiť. 

👉Málokto si vymýšľa  

Niektorí zvyknú spochybňovať výpovede obetí. Ak je však páchateľ slávny a sympatický človek, ktorý má za sebou zástup fanúšikov, preživšie/í sú oproti nemu často vo veľkej nevýhode. Čelia obrovskému hejtu a tlaku, že im nikto neuverí. Viaceré zahraničné výskumy tiež ukazujú, že z obvinení o sexuálnom násilí bolo vždy falošných menej ako 10 percent.

Zdroj: Giphy

Na koho sa môžem obrátiť, keď sa mi niečo také deje? 

Ak zažíva domáce násilie niekto v tvojom okolí, alebo aj ty sám/a, obrátiť sa môžeš na niektoré z centier. Ich zoznam aj s kontaktom nájdeš na webe Denníka N. Niektoré z nich pomáhajú aj ľuďom, ktorí zažili sexuálne násilie. 

Ozvať sa môžeš tiež na internetovú poradňu pre mladých IPčko. A psychologičku alebo psychológa môžeš vyhľadať cez portály K sebe alebo Hedepy. 

Odporúčame aj Instagram poradenského centra Alej. V krátkych reels a príspevkoch vysvetľujú, ako môže vyzerať partnerské a domáce násilie. Bližšie informácie nájdeš aj na ich webe. 

Ako zareagovať, ak sa mi niekto s podobným príbehom zdôverí?

Ak sa ti niekto zdôverí s tým, že zažíva akúkoľvek formu násilia. Dôležité je: 

  • Nespochybňovať ho/ju;
  • Poďakovať sa za dôveru; 
  • Spýtať sa, či môžeš nejak pomôcť. Napríklad ísť spoločne do poradenského centra, alebo na políciu. Nevytváraj ale nátlak, ak sa na to druhá strana necíti;
  • Vyzvať ho/ju, aby si zbieral/a dôkazy, napríklad screenshotovala/a výhražné správy;
  • Povedz, že si tu, ak by ťa potreboval/a.
Zdroj: Giphy

Zdroje titulného obrázku: Canva, Facebook Wima Hofa 

Reklama

Vyber si viac z Vzťahy&SexEd