Umelá inteligencia je vynikajúcim pomocníkom v škole, pokiaľ vieš, ako s ňou pracovať. Vieš, čo je to prompt, ako ho napísať, aby ti AI čo najviac pomohla a na čo by si umelú inteligenciu rozhodne nemal/a používať?
Ak chceš, aby ti umelá inteligencia poskytla čo najpresnejšiu odpoveď, mal/a by si sa čo najpresnejšie pýtať. Zároveň musíš vedieť, čo sa jej pýtať a čo nie. Na to všetko budeš potrebovať prax a kritické myslenie. V článku ti vysvetlíme základy toho, ako pracovať s textom od AI, ako jej dávať zadania a čomu sa vyhýbať pri jej používaní v škole.
Každý nástroj AI slúži na iné činnosti, či už tvorbu obrázkov, rešeršovanie odborných textov alebo bežnú konverzáciu, a preto je dôležité poznať medzi nimi rozdiel a vedieť, ako sa s nimi baviť. O tom sme viac písali v článku, aké AI nástroje ti vedia najlepšie pomôcť v škole:
Tipy v tomto článku najviac využiješ pri Chate GPT alebo napríklad Claude.ai.
Ako písať prompty, ktoré ti pomôžu?
Prompt je zadanie, ktoré píšeš do nástroja využívajúceho umelú inteligenciu, aby ti vygeneroval text, obrázok, video alebo inú formu výstupu. Môže ti pomôcť vytvoriť kvalitný obsah, no iba vtedy, keď neodflákneš zadanie alebo neskopíruješ prvú vec, ktorú ti AI napíše.
Zadanie by rozhodne nemalo vyzerať takto:
Druhá svetová vojna – Tiso, Hitler
Keď zadáš prompt do AI takto, vygeneruje ti niečo veľmi všeobecné. Napríklad, aký súvis majú Tiso a Hitler s Druhou svetovou vojnou. Možno ti takéto jednoduché vysvetlenie postačuje, no pokiaľ chceš presnú odpoveď, musíš sa spýtať jasnejšie.
Kvalitný prompt by mal:
👉 zadať AI konkrétnu rolu
👉 byť presný a konkrétny
👉 byť dobre štruktúrovaný
👉 obsahovať kontext
👉 obsahovať štýl písania
Napríklad:
Ako na to?
Vytvor si personu
Chatu GPT alebo inej generatívnej umelej inteligencii napríklad zadáš: Si študentka gymnázia, ktorá má napísať referát o Druhej svetovej vojne a o tom, akú úlohu zastávali počas vojny Jozef Tiso a Adolf Hitler. Píšeš jazykom prispôsobeným veku a jazykovým schopnostiam stredoškoláčky.
Keď jej takto presne napíšeš, kým je, aj odpoveď bude lepšie použiteľná.
O čom má AI písať?
V tomto bode je dobré uviesť všetky podrobnosti, ktoré chceš v texte spomenúť. Neboj sa rozpísať, aby od teba AI získala čo najjasnejšie zadanie. Jednoducho, daj jej step-by-step manuál.
Najmä zo začiatku bude písanie takýchto prepracovaných promptov náročné, no aj v tom ti vie AI pomôcť. Spolu so zadaním jej daj otázku, či potrebuje nejaké ďalšie doplnkové informácie, aby mohla prompt vypracovať.
Väčšinou ti potom sama napíše zopár otázok, aby ti poskytla uspokojivú odpoveď.
Nakŕm ju dátami
Umelá inteligencia si dokáže nájsť zdroje aj sama, no keď chceš mať pod kontrolou, odkiaľ informácie čerpá, vopred ju nimi nakŕm. Poskytni jej tvoje poznámky, odfoť informácie z učebnice alebo do nej nahraj štúdiu. Pomôže jej to vytvoriť text s nižšou chybovosťou.
Ak máš slohové práce alebo iné texty, ktoré si písal/a, nahraj jej aj tie. Dokáže z nich „odkukať“ tvoj štýl písania a vyjadrovania. Vďaka tomu bude text prirodzenejší a menej robotický.
Nezabudni na cieľovú skupinu
Je to referát, ktorý je určený pre dejepisára či dejepisárku? Je text určený pre spolužiakov? Má ti slúžiť ako pomoc pri učení? Cieľ, prečo text potrebuješ, je veľmi dôležitý. Umelá inteligencia generuje texty podľa toho, čo jej zadáš. Ak jej nenapíšeš cieľovú skupinu, vymyslí si ju a nemusí byť vôbec taká, akú by si chcel/a.
Ako AI nepoužívať?
Nikdy nepoužívaj umelú inteligenciu na to, aby ti vygenerovala celý sloh, referát alebo čokoľvek iné, čo potrebuješ do školy. Áno, pred chvíľou sme ti síce ukázali, ako práve taký prompt napísať, ale to mal byť iba príklad. V skutočnosti by si mal/a skôr používať AI ako svoju asistentku a pomocníčku.
Prečo? Od rozšírenia AI nástrojov dostali tvoji učitelia takýchto vygenerovaných textov určite veľa, a preto vidia, čia je to práca.
Okrem toho, v škole ťa už dobre poznajú.
Keď namiesto uveriteľnej vety, ako napríklad: Druhá svetová vojna si vyžiadala milióny ľudských životov.
Napíšeš niečo takéto: Druhá svetová vojna predstavovala globálny ozbrojený konflikt, ktorý v dôsledku rozsiahlych vojenských operácií, genocídy a civilných strát viedol k úmrtiu desiatok miliónov osôb, čím sa zaradil medzi najkatastrofálnejšie udalosti v dejinách ľudstva z hľadiska ľudských obetí.
Tak budú zrejme pochybovať o tom, či si prácu písal/a sám/a.
Taktiež ju nepoužívaj ako jediný zdroj informácii. Aj samotná AI má dole pod chatovacím oknom disclaimer, že sa môže mýliť. Niekedy je chyba tak dobre skrytá, že si ju nemusíš všimnúť. Neúmyselne ju tak budeš šíriť ďalej. Preto si informácie, ktoré ti poskytne, over z dvoch a viacerých relevantných zdrojov.
No a posledné odporúčanie, nepýtaj sa jej všetko. Okej, možno to v dobe, keď je AI slay queen, znie dramaticky, no je stále dôležité vedieť pracovať s textom aj bez pomoci umelej inteligencie. Trénuješ si tak myseľ, zručnosť písať a šetríš tým aj životné prostredie.
Tipy a triky ako využívať AI s kritickým myslením
Máš veľa možností na čo a ako používať umelú inteligenciu.
Ako napríklad?
- pomôže ti vytvoriť osnovu k slohu, referátu, seminárke, bakalárke či diplomovke
- dokáže ti vysvetliť zložité pojmy jednoduchým jazykom (of course, keď jej to zadáš v prompte)
- pomôže ti s rešeršom
- dokáže sa popasovať aj so slovnými úlohami
- vie ti vnuknúť dobré nápady na projekty do školy a kreatívne spôsoby ich prevedenia
- pomôže ti s kostrbatými textami, keď sa príliš zamotáš v tom, čo chceš povedať
- vie ti vytvoriť vizuálne pomôcky, ako napríklad obrázky, zvuky či videá
- otitulkuje ti automaticky videá na sociálne siete
Toto je len zlomok z toho, s čím ti AI dokáže pomôcť. Je dôležité, aby si k informáciám od nej pristupoval/a kriticky a netvoril/a prvoplánové výstupy. Zbytočne tak pridáš k AI-generated noise, čo je všetok text, obrázky a videá vytvorené ľuďmi, ktorí nevedeli ako tvoriť kvalitné prompty a na čo AI rozhodne nepoužívať.
Titulná fotografia: Koláž Zmudri G (vytvorené pomocou AI)