Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako nám Instagram ničí mentálne zdravie

instagram mentalne zdravie

Mentálne zdravie je v dnešnej dobe vzácnejšie ako zlato. Podľa prieskumov nám ho zo sociálnych sietí najviac ničí Instagram.

Instagram používa vyše miliardy ľudí a priemerne na ňom trávime polhodinu denne. Táto polhodina rovnako pomáha ako nás vie aj úplne zničiť.

Ich interné dáta hovoria o tom, že až 1 z 3 dievčat hovorí, že sa jej kvôli instagramu zhoršil pohľad na vlastné telo. 
Iným problémom je závislosť na Instagrame. Aplikácia samozrejme chce, aby sme na nej strávili čo najviac času. Iniciatívne nás teda nevedie k tomu, aby sme ju vypli a išli robiť niečo iné. Naopak, ponúka nám nekonečný obsah, notifikácie o každom lajku a komentári a dokonca aj o tom, že niekto iný niečo publikoval. 

Vedci ale zistili, že čas strávený na Instagrame nie je to, čo spôsobuje problémy s mentálnym zdravím. Je to cieľ, s akým aplikáciu otvárame. Ak na nej hľadáme popularitu alebo potvrdenie vlastnej hodnoty, máme veľkú šancu skončiť v depresiách a úzkostiach. No a aj s menšou sebaúctou.

1 z 3 žien už niekedy upravila svoju fotku tak, aby jej telo vyzeralo chudšie alebo inak vytvarovane. Toto správanie sa zároveň spájalo s vyššou šancou na poruchy príjmu potravy. 

Hrozbou je aj FOMO, alebo Fear Of Missing Out. Keď sme zavalení fotkami z dovoleniek alebo párty a pozeráme sa na ne v roztrhaných teplákoch doma na gauči, môže to v nás vzbudiť pocity, že nám uniká skvelý život a každému je lepšie, ako nám. Kedysi, keď nás kamoši nezavolali na oslavu, sme sa o tom nemuseli ani dozvedieť, alebo sme aspoň neboli vystavení desiatkam fotiek a videí, ktoré kričia, ako úžasne im bolo. Bez nás. 

 A čo robiť, aby nám Instagram neubližoval? 

Prejdime si všetkých, koho sledujeme a pýtajme sa, aké pocity v nás daný profil vyvoláva. Ak negatívne, teda napríklad nám znižuje sebavedomie, máme pochybnosti o sebe alebo cítime závisť, ani neváhajme a daného človeka prestaňme sledovať.

Naopak, cielene lajkujme a komentujme príspevky, ktoré nám robia radosť alebo si pri nich oddýchneme. Takto postupne naučíme algoritmus, aby nám podobné príspevky ukazoval čo najviac. (môžeme ukázať feed plný šteniatok)

Vypnuté alebo obmedzené notifikácie nám pomôžu odpútať sa od neustáleho sledovania lajkov a komentárov.

Cielene si všímajme, ako sú fotografie upravované a racionálne sa nad niektorými zamyslime. 

Nie sú náhodou fotky influencerky upravené?
Naozaj bol ten náš kamoš na dovolenke na mesiaci?
Fakt sa niekomu podarilo schudnúť 20 kíl za týždeň?

Ak v nás niečo na Instagrame spúšťa naozaj silné negatívne pocity, ktoré nedokážeme zvládať, obráťme sa na psychológa alebo psychologičku. Oveľa lepšie ako trpieť, je problém riešiť a nie je to žiadna hanba.

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi