Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako napísať kvalitný životopis? Skús týchto 5 tipov

Ilustračný obrázok životopis.

Životopis je prvou a často aj jedinou šancou, ako môžeš zaujať svojho budúceho zamestnávateľa. Kvalitné a poctivo pripravené CV-čko rozhodne o tom, či dostaneš pozvánku na pohovor, alebo poďakovanie za záujem a prianie úspechu pri ďalšom hľadaní práce. 

Ako na to? Takto: 

1. Vyber to najdôležitejšie

Hoci za sebou ešte nemáš roky oslnivej kariéry, určite je veľa toho, čo by si chcel či chcela napísať do svojho životopisu. Zameraj sa však na to, čo je pre teba pri pracovnej pozícii, o ktorú máš záujem, najdôležitejšie. 

Je pekné, ak chceš zaujať, ale určite si pre tieto účely nevymýšľaj a nepreháňaj – personalisti zodpovední za pohovory to vedia veľmi rýchlo odhaliť. 

Kontaktné údaje daj na samý vrch. Uveď e-mail (ak ešte používaš tínedžerský typu petQoo127@gmail.com, tak si založ nový vo formáte meno.priezvisko@gmail.com), telefónne číslo a trvalé bydlisko. Vek či dátum narodenia, národnosť a rodinný stav nie sú potrebné. 

zdroj: canva

Informácie zoraď vždy od najaktuálnejšej po najstaršiu. Týka sa to pracovnej histórie aj štúdia.

Základnú školu v životopise nespomínaj. Ani letnú brigádu strávenú maľovaním plotov či kosením trávnika. Ak si brigád či part-time jobov mal viac, vyber maximálne dve, pokiaľ možno súvisiace s prácou, o ktorú sa uchádzaš. Spomenúť môžeš aj odbornú prax, ak je relevantná. 

Nezabudni uviesť svoje soft skills a hard skills s úrovňou – ktoré to sú, si prečítaj v našom predošlom článku.

Pri jazykoch neuvádzaj slovenčinu – jedine, ak si to vyžaduje pracovná pozícia, napríklad korektor, prekladateľ a podobne. 

Pri zoraďovaní informácií v CV-čku sa môžeš držať tejto jednoduchej schémy:

  1. 👩‍🎓 titul, meno a priezvisko + aktuálna fotografia + kontaktné údaje,
  2. 👨🏽‍🔧 pracovná história,
  3. 🧑‍🏫 štúdium (pri VŠ aj odbor, ak máš SŠ tak maturitné predmety)
  4. 👩🏻‍🔬 soft skills + hard skills,
  5. 🧝‍♂️ všetko ostatné. 

2. Vyboč z radu 

V niektorých pracovných inzerátoch fotografiu vyžadujú, inde nie. Ak ju tam dáš, chybu neurobíš. Ideálne bude, ak použiješ  aktuálnu portrétovú fotografiu v krúžku, nie v kostrbatom obdĺžniku ala občiansky preukaz.

Určite nepoužívaj selfíčko. Popros niekoho, nech ťa odfotí – hoci aj mobilom, ale nech je v zábere tvoja tvár a ramená. Na tento fotošúting sa obleč reprezentatívne, napríklad do košele či blúzky. 

Žiaľ, niekedy sa človek „vyoutuje” práve fotografiou. Personalisti sa často čudujú, čo chce uchádzač povedať fotkou z plesu, z turistiky, selfíčkom z auta, prípadne fotkou v šiltovke, kapucni či slnečných okuliaroch. Nespadni do tejto kategórie.  

zdroj: giphy.com

Ak si získal/-a rôzne štipendiá, prestížne ocenenia a certifikáty, absolvoval/-a zahraničné pobyty, kurzy a podobne, nezabudni ich spomenúť. 

Chceš uviesť aj svoje hobby či voľnočasové aktivity?

V poriadku, ale spomeň iba tie, ktorými sa vieš odlíšiť od väčšiny, alebo sú relevantné pre danú pozíciu. Napr. písanie vlastného blogu, súťažný šach, spoluorganizácia podujatí či dobrovoľníctvo. 

Pamätaj, skúsený personalista o tebe skríningom životopisu už za 1 minútu zistí všetko, čo potrebuje vedieť. Stručnosť a vecnosť sú kľúčové, zapôsobiť môžeš aj tým, ak najdôležitejšie pasáže zvýrazníš

3. Vyhni sa klišé

Som orientovaný na výsledky, odolný voči stresu a silný tímový hráč.

Podobné frázy nájdeš v množstve životopisov a personalisti nad nimi už zvyknú gúľať očami. Dnes je už automatickým predpokladom, že vieš spolupracovať s inými ľuďmi a zvládneš aj tlak. 

Keď rozpisuješ svoje pracovné skúsenosti, vypichni to najdôležitejšie. Nezaškodí ani konkrétnosť. Napríklad takto:

apríl 2022 – máj 2023  

Prvá príkladná, s.r.o.

administratívny pracovník

Náplň práce: organizácia 10+ stretnutí s klientmi denne, výdaj a evidencia skladových zásob v 2 prevádzkach, správa firemného Facebook a LinkedIN profilu

Každý vie, že administratívny pracovník má na starosti administratívu, nemusíš teda uvádzať, že dopĺňaš kancelárske potreby, dvíhaš telefóny, bookuješ hotely a komunikuješ s tímom. 

zdroj: canva

Nemusíš opisovať všetko, čo si na danej pozícii robil či robila. Zameraj sa skôr na pracovné úspechy, prípadne nadštandardné činnosti a zodpovednosti, ktoré ti boli zverené. 

Častou chybou uchádzačov je, že rozposielajú rovnaké životopisy na všetky inzeráty. Prispôsob danej pozícii uvedené skills, prípadne aj iné relevantné informácie. 

Napríklad skúsenosti so správou sociálnych sietí sú dôležité pre marketingové pozície, pri operátorovi call centra zaváži skôr aktívna komunikácia s klientom a podobne.

4. Zabudni na Word

Word pozná každý. Je široko dostupný a jednoduchý na používanie, čo môže zvádzať k tomu, aby si v ňom naťukal/-a aj svoj životopis.

Nerob to.

V prvom rade: Word ponúka iba základné formátovacie funkcie a dokáže byť tvrdohlavý, ak chceš niečo viac. Napríklad pridanie fotografie ti vie rozbiť stĺpce, večné problémy sú aj so zarovnaním a nedajbože chceš niečo niekam posunúť, alebo to inak naaranžovať. 

Riešením nie je ani šablóna, trebárs Europass, pretože sa ňou vizuálne neodlíšiš od iných uchádzačov. 

Namiesto toho vyskúšaj bezplatnú Canvu. Ide o intuitívny dizajnérsky nástroj, niečo ako photoshop, ale vhodný aj pre laikov. 

zdroj: giphy.com

Aj v Canve nájdeš šablóny životopisov, na výber máš však z veľkého množstva. Môžeš si ich jednoducho prispôsobiť, meniť v nich farby, jednotlivé prvky presúvaš myšou a navyše celé rozhranie je dostupné aj v slovenčine. 

V Canve si dokáže vytvoriť profesionálne vyzerajúci životopis hocikto, aj tvoja mamka. 

5. Daj ho niekomu skontrolovať

Máš životopis hotový? Skvelé!

Ešte ho však neposielaj zamestnávateľom.

Najprv ho ukáž niekomu, kto ti dá úprimnú a konštruktívnu spätnú väzbu. Upozorní ťa na chyby, ak nejaké nájde, navrhne zlepšenia, prípadne vecne skritizuje za nedostatky, ak to bude namieste. 

Nezabudni na jazykovú korektúru. Gramatické a pravopisné chyby v životopise bolia viac, ako na diktáte. 

6. Bonusové tipy na záver

Kvalitný životopis:

  1. by nemal byť dlhší ako dve A4,
  2. je v textovom formáte, najlepšie .pdf,
  3. je vždy aktuálny ku dňu, kedy ho posielaš,
  4. je symetrický a zoradený, nie rozhádzaný,
  5. má jednotné formátovanie, napr. písmo Times New Roman.

Daj si na svojom CV-čku záležať

Prvý dojem robí svoje a ak potenciálneho zamestnávateľa nezaujmeš životopisom, druhá šanca už prísť nemusí

Ak dostaneš kladnú odpoveď a pozvánku na pohorov, gratulujeme! 

Priprav sa naň s naším textom: Ste prijatý! Spoznaj tajomstvo úspešného pohovoru.

zdroj: giphy.com

A posledný pro TIP: od roku 2018 platí zákon o GDPR, uchádzači by teda spolu so životopisom mali zasielať aj tzv. súhlas so spracovaním osobných údajov. Stiahneš si ho napríklad na Profesii. Ak tak neurobíš, personalisti sú povinní ho od teba dodatočne vyžiadať. Ušetri im čas a energiu a ukáž, že si v obraze. Môže ti to pomôcť viac, než si myslíš. 

Titulná koláž: Zmudri G / canva

Reklama

Vyber si viac z Toto takto