Akým hlasom hovoríš, keď zdvihneš telefón? Ak povieš svojím, skús si spraviť testovací telefonát napríklad doktorke. Zmeniť nielen hlas, ale aj celkové vystupovanie, je pre nás prirodzené. Poďme si fenomén code-switchingu objasniť viac.
Čo je to code switching?
Pôvodne sa code-switching týkal ľudí, ktorí hovoria viac než jedným jazykom. Sociológa Johna J. Gumperza zaujímalo ako prepínajú z jedného jazyku do druhého a kedy sa tak deje.
Code-switching sa však zaznamenal aj u ľudí, ktorí hovoria jedným jazykom. Ako?
Ak si súčasťou skupiny, ktorá má menšinové zastúpenie je pravdepodobné, že zmeníš svoje správanie, tón hlasu, jazyk, vzhľad a ďalšie aspekty tak, aby si zapadol do dominantnej kultúry.
To znamená, že pokiaľ povieš medzi rodenými bratislavčanmi napríklad: Davaj het!
Po prvé ti nebudú rozumieť, po druhé budú vedieť, že si z východu, no a po tretie, možno si budú z tvojho nárečia robiť srandu.
Ja viem, nie je to pekné, ale deje sa to často. Keď teda nechceš, aby tvoji známi vedeli, že si z východu, radšej povieš: Ponáhľaj sa!
Samozrejme, code-switching sa netýka iba nárečí.
V akých situáciách používame code-switching?
Nevedomé prispôsobenie sa prostrediu
Ráno vstaneš a porozprávaš sa pred odchodom do školy so svojimi rodičmi. Cez prestávky v škole sa bavíš s kamarátmi a na hodine odpovedáš na otázky učiteľa. Po škole ideš ešte pozrieť babku a dedka.
V rámci jedného dňa tak zmeníš seba samého viackrát.
S rodičmi sa rozprávaš inak, pravdepodobne si pri konverzácii uvoľnený, ale nepoužívaš nadávky a celý rozhovor znie akosi viac dospelo.
V škole sa prispôsobíš svojim spolužiakom. Smeješ sa na jednoduchých vtipoch a používaš slang. Keď ťa vyvolá učiteľka na hodine, zase zmeníš nielen to ako sa správaš, ale napríklad aj hlas.
Babka s dedkom používajú nárečie a ani nevieš ako, zrazu aj ty vyprávaš či hutoríš.
Jednoducho sme ľudskými chameleónmi a prispôsobujeme sa nášmu okoliu. Prečo? Aby sme zapadli.
Strach z potvrdenia negatívnych stereotypov
Code-switching sa často spája aj s problematikou rasizmu. Čo znamenajú negatívne stereotypy? Spájajú sa s istou, menšinovou alebo inak útlačanou skupinou ľudí, napríklad so ženami.
Negatívny stereotyp pri ženách je napríklad to, že sú jeden týždeň v mesiaci viac podráždené a stále ich bolí hlava.
Preto sa viacero žien v práci radšej neprizná, že im je zle alebo ich tá hlava naozaj bolí, aby ich nezačali spájať s negatívnym stereotypom.
Chceme byť súčasťou dominantnej kultúry
Niekedy nie si sám sebou, lebo chceš zapadnúť.
Je preto bežné používať code-switching, keď chcem niečo dosiahnuť, ale viem, že to nedosiahnem, pokým sa úspešne nezačlením do dominantnej kultúry.
Ako dieťa nemáš predsudky voči tomu, kto sa ako oblieka. Keď však prídeš na základnú školu a zistíš, že všetky tvoje rovesníčky nosia značkové oblečenie, veľmi rýchlo sa tomu prispôsobíš, aby si nebol outsider.
Speakerka na TEDx zdieľala podobný príbeh, kde hovorila o tom ako sa snažila zapadnúť do triedy plnej bielych detí. Dokonca začala počúvať Green Day.
Tak veľmi sa snažíme potlačiť, kým sme, aby sme boli plnohodnotnou súčasťou spoločnosti.
Častokrát však potláčame aj svoju kultúrnu rozmanitosť a inakosť, aby sme zapadli do dominantnej kultúry.
Obzvlášť ťažké to majú členovia LGBT komunity, ktorí si dávajú veľký pozor na to, čo si oblečú a ako sa správajú, aby sa nestali terčom posmechu a ohovárania.
Slovenčina nepozná takýto výraz
Pôvodne bol code-switching lingvistickou záležitosťou. Často to môžeš vidieť aj v seriáloch či vo filmoch, keď niekto povie vetu ako napríklad: Neboj sa, nič sa ti nestane, beta.
Väčšia časť vety je v slovenčine, ale posledné slovo beta je v urdčine. Prečo? Lebo preň neexistuje dostatočne výstižný výraz v slovenčine.
Beta v urdčine znamená láskyplné oslovenie mladšieho člena rodiny, napríklad syna či dcéry.
Code-switching používajú ľudia napríklad aj v momente, keď v druhom jazyku nevedia dostatočne dobre vysvetliť, čo majú na mysli.
Ako zmierniť negatívne dopady code-switchingu?
Code-switching nám pomáha adaptovať sa na rôznych miestach a v rôznych situáciách. Niekedy je fajn, no v iných prípadoch môže narobiť veľa škody.
Ako ich eliminovať?
- nevysmievaj sa svojim kamarátom a spolužiakom len za to, že nenosia oblečené to, čo ty
- nemaj rasistické narážky
- keď vidíš, že je napríklad tvojej spolužiačke zle alebo ju bolí hlava, nevyťahuj staré známe stereotypy
Čím viac akceptujúca spoločnosť budeme, tým viac sa v nej budeme cítiť dobre. Code-switiching budeme používať iba nevedome a v neškodných momentoch ako napríklad zmenou hlasu pri telefonovaní.