Generácia,
ktorá sa zaujíma

Rozchod je jednou z najnáročnejších životných skúseností, pretože zasahuje naše emocionálne prežívanie, sebavedomie aj predstavu o budúcnosti. Aj napriek tomu, že ide o nepríjemnú záležitosť, dá sa s ňou vyrovnať. Pozrime sa na psychologické fakty, ktoré ti pomôžu rozchod zvládnuť čo najlepšie.

Odpútanie sa

Vzťahy sú prirodzenou súčasťou života. Partnerské väzby sa od bežných líšia v tom, že sú  romantické a silnejšie ako tie, ktoré máme napríklad s kamarátmi. Intenzívnejšie vzťahy však v sebe zároveň môžu skrývať aj tendencie závislosti na druhom. Prejavujú sa ako túžby lásky a vášne voči parnerovi/ke, prehnaná potreba cítiť jeho/jej blízkosť, či strach z opustenia, straty, či odmietnutia. Tieto emócie sú prirodzené, avšak ich prítomnosť v nadmernej miere môže skomplikovať ako samotný vzťah, tak aj proces rozchodu.

Intenzívne túžby, úzkosť z odlúčenia, fyzické a emocionálne naviazanie na druhého, skreslenie reality a strata sebakontroly sú charakteristickými znakmi odvykania od látok, ale aj od lásky. 

✔️ Je normálne cítiť silné nutkanie kontaktovať bývalého/ú. Vedome si pripomínaj, že je to len chemická reakcia mozgu, ktorá časom oslabne. Skús minimalizovať kontakt, pretože práve No Contact Rule (Pravidlo žiadneho kontaktu) pomáha mozgu odpútať sa a „preprogramovať“ na život bez partnera.

Zdroj: Freepik

Fázy smútenia po rozchode sú podobné ako pri strate blízkeho

Psychiatrička Elisabeth Kübler-Ross popísala vo svojej knihe O smrti a umieraní päť fáz smútenia, ktoré sa okrem iného dajú uplatniť aj pri rozchode:

📍 Popieranie – „Toto sa nemôže diať. Možno sa k sebe ešte vrátime.“

📍 Hnev – „Ako mi to mohol/a urobiť? Je to nespravodlivé!“

📍 Vyjednávanie – „Ak sa zmením, môžeme to napraviť?“

📍 Depresia (stav hlbokého smútku) – „Už nikdy nebudem šťastný/á.“

📍 Prijatie – „Bolo to ťažké, ale viem, že môžem ísť ďalej.“

 Čo s tým❓

Uvedom si, že prechod týmito fázami je normálny a nemusí prebiehať postupne. Ak uviazneš v jednej fáze (napr. v depresii), zváž oslovenie psychológa alebo skús vyhľadať inú odbornú pomoc.

Ako forma rozchodu ovplyvňuje emocionálne zotavenie

Nie všetky rozchody sú rovnaké.

Ak ťa druhý opustil náhle a bez vysvetlenia („ghosting“), vedie to k väčšej úzkosti a pochybnostiam o sebe samom/ej.  Ak rozchod prišiel po dlhšej kríze, mozog mal viac času pripraviť sa naň a preto ho zvládaš ľahšie. Takisto platí, že vzájomné rozhodnutie o rozchode býva menej traumatizujúce ako jednostranné odmietnutie.

Ak sa rozchádzaš, jasne komunikuj svoje emócie a prežívanie. Ak si bol/a  „ghostovaný/á“, vypovedá to o nezrelosti druhej osoby, nie o tvojej hodnote. A predovšetkým, maj so sebou trpezlivosť.

Ako dlho trvá prekonať rozchod?

Dĺžka emocionálneho zotavenia je individuálna a závisí od dĺžky vzťahu, v ktorom si bol/a. Nemusíš sa cítiť zle za to, ak sa z rozchodu otrasieš neskôr a predovšetkým, nie je to dôvod na porovnávanie sa s inými. 

Ako reaguje telo?

Rozchod neovplyvňuje len psychiku, ale aj fyzické zdravie. Napríklad zvýšená hladina kortizolu (stresového hormónu) oslabuje imunitu a spôsobuje fyzické príznaky ako únava, bolesti hlavy, či žalúdočné problémy. Nedostatok spánku a zvýšená úzkosť po rozchode sú bežné, pretože narúšajú obvyklé návyky a rutiny. 

Nebezpečný je však „Syndróm zlomeného srdca“ (celým názvom Takotsubo kardiomyopatia). Ide o reálnu diagnózu, ktorá je symptómami podobná infarktu myokardu. Prvýkrát ju popísali japonskí lekári v roku 1990 pri zákroku ventrikulografie (zákrok zobrazujúci srdcové alebo mozgové komory) a meno získala podľa džbánu na chytanie chobotíc, Takotsubo, pretože im ho pripomínala ľavá srdcová komora. V súčasnosti sa o tomto ochorení hovorí čoraz častejšie, lebo niektoré stavy silného emocionálneho stresu spojeného s citovou traumou môžu skutočne spôsobiť príznaky podobné infarktu.

Práve v stave smútku je o to dôležitejšie dbať o svoje zdravie kvalitnou stravou a dostatočne kvalitným oddychom. Pretože telo jednoducho potrebuje energiu na regeneráciu. Skús čerpať z kvalitných vzťahov vo svojom okolí. Tráv čas s blízkymi, ktorí pre teba majú pochopenie. Neustály kontakt však nemusí byť pre každého a preto je dobré určiť si v rámci neho vlastné hranice.

Ak sa cítiš fyzicky slabý/á dlhšie ako pár týždňov, poraď sa so svojím lekárom. Pretrvávajúca ťažoba totiž  môže signalizovať i iné problémy.

Zdroj: Freepik

Pomôcť môže dopamínová kúra

Dopamín je chemická látka, ktorá sprostredkúva prenos informácií medzi bunkami centrálnej nervovej sústavy. Je zodpovedný za príjemné pocity a vnemy a najčastejšie sa spája s príjemnými aktivitami a zážitkami, ako sú jedenie alebo robenie obľúbených činností. V ľudskom mozgu vzniká prirodzene, ale jeho tvorbu je možné aj podporiť, napríklad fyzickou aktivitou.

Ak sa zo svojho rozchodu nevieš dať dokopy, skús byť aktívny/a. Práve aktivity zvyšujúce dopamín, ako sú cvičenie, nové záľuby, či meditácia, ti pomôžu odreagovať sa a prísť na iné myšlienky.

Zdroj: Freepik

Prečo niektorí po rozchode okamžite hľadajú náhradu?

Ľudia s úzkostným štýlom väzby na druhých sa bez partnera cítia nekompletní a často rýchlo skočia do ďalšieho vzťahu.

Ľudia s vyhýbavým štýlom, naopak, potláčajú svoje emócie a môžu pôsobiť tak, že ich rozchod vôbec nezasiahol.

Ľudia so zdravými vzťahovými väzbami sú zas schopní zdravo smútiť, spracovať rozchod a ísť ďalej bez impulzívnych rozhodnutí – ale to vôbec neznamená, že sú schopnejší ako tí, ktorí bojujú s naviazanosťou.

Ak máš nutkanie nájsť si hneď náhradu, spýtaj sa sám/a seba: „Robím to preto, že som pripravený/á, alebo len chcem vyplniť prázdnotu?“

Namiesto hľadania náplasti sa zameraj na posilnenie svojho sebavedomia a sebahodnoty. Skús zo svojej situácie vyťažiť maximum – investuj do mentálneho a fyzického zdravia, ale aj do vzdelania a rozvíjaj svoje schopnosti.

Ako zvládnuť rozchod zdravo?

✔ Prijmi, že smútok je normálny – netlač na seba, aby si sa „cítil dobre“ hneď

✔ Nehľadaj okamžitú náhradu, ale investuj do seba – spoznávaj sa, uč sa, rozvíjaj svoje schopnosti a talenty

✔ Obmedz kontakt s bývalým/ou  partnerom/kou, aby si pomohol/la mozgu „odpojiť sa“

✔ Spoznávaj nových ľudí, ale netlač umelo na nový vzťah

✔ Ak sa cítiš uviaznutý/á v bolesti, vyhľadaj odbornú pomoc – terapia môže urýchliť zotavenie

Rozchod je síce bolestivý, ale môže byť aj príležitosťou na osobnostný rast a lepšie pochopenie seba samého. Časom si uvedomíš, že nie každý koniec je zlý. Nauč sa zo svojej situácie čo najviac pre budovanie kvalitnejších vzťahov do budúcna.

Zdroj titulnej koláže: Freepik, Canva

Reklama

Vyber si viac z Self-CareToto takto