Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako si chrániť citlivé osobné údaje?

osobne udaje

Všetko, čo zavesíš na internet, zdieľaš v podstate komukoľvek na svete. Takže sa ti veľmi rýchlo môže stať, že to bude použité proti tebe. Sväté pravidlo toho, čo nikdy nezdieľať online, je teda pomerne jednoduché:

,,Nikdy nezdieľaj to, čo by si neukázal svojej mame.“

Pre jednoduchosť ti dám celkom jasný zoznam vecí, ktoré by si fakt nikdy nemal zdieľať online:

  • Dátum narodenia alebo rodné číslo.
  • Adresa bydliska alebo e-mailová adresa. Na internete sú aj zlí a nepríjemní ľudia a nechceš úplne, aby ťa čakali pred vchodom alebo ti vyzváňali na zvonček. 
  • Telefónne číslo… jedine, že si užívaš nekontrolovateľné telefonáty od cudzích ľudí. 
  • Údaje z platobnej karty alebo údaje o našom bankovom účte. To asi ani nemusím vysvetľovať. 
  • Fotografie alebo videá v spodnom prádle, nieto ešte bez neho. Ak ich aj pošleš frajerovi, ktorému dnes dôveruješ na sto percent, nikdy nevieš, čo sa s vami stane v budúcnosti. Dôležité je vtedy myslieť na tú tvoju maminu. Poslal by si to mame? Nie? Neposielaj to ani frajerke.
  • Fotografie alebo videá osôb, ktoré nám na to nedali súhlas. Staré známe heslo, nerob druhému to, čo nechceš, aby druhý robil tebe, funguje aj na internete. 
  • Fotografie svojho vysvedčenia, sobášneho listu alebo akéhokoľvek úradného dokumentu. Viem, že je ťažké odolať túžbe pochváliť sa top známkami, ale nestojí to za to, aby niekto zneužil tvoje údaje.
  • Fotografie alebo videá, v ktorých sme v podnapitom stave. V dnešnej dobe personalisti úplne bežne prechádzajú sociálne siete kandidátov o zamestnanie. Ani nevieš, ako ľahko ťa fotka na stole s rukou hore a drinkom v ústach, môže pripraviť o vysnívanú prácu.  A to je pomerne veľká cena za jednu fotku.  

Vo všeobecnosti pamätaj na to, že čo raz zavesíš na net, už odtiaľ neodstrániš. Nezáleží na tom, koľkokrát ťukneš na “vymazať”. Navždy to zostane na internete a možno aj stiahnuté alebo odscreenshotované v priečinkoch iných ľudí. Osobné údaje sú to najdôležitejšie, čo máme. Je to sumár nás samých a celých našich životov.

Na dark weboch, teda čiernych trhoch internetu, sa osobné údaje predávajú za veľké peniaze. To je najlepší dôkaz o tom, že majú naozaj vysokú hodnotu

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi