Generácia,
ktorá sa zaujíma

Ako vytvoriť, predať alebo kúpiť NFT

ako predat nft

Svet NFT počas posledných rokov vybuchol a mnohí mladí umelci chcú predávať svoje umenie. Ako vytvoriť svoje vlastné NFT a ako ich môžeš predať?

Tvorba nových NFT sa volá “mintovanie” z anglického vyraziť, napríklad ako keď do čistého kovu vyrazíme vzor mince. 

Prvým krokom je vytvorenie si peňaženky. Použi niektorú z týchto – Phantom, Clover alebo Sollet.

Za každé predané NFT musíš odviesť takzvaný gas fee. Je to poplatok za energiu, ktorá bola spotrebovaná pri prevodoch a platbách za tvoje dielo. Tento gas fee musíš samozrejme odviesť v kryptomene. Najdrahšie sú v Ethereu, pomerne nízke ponúka kryptomena Solana. Cena za transakciu je aktuálne okolo 0.00001 Solany, takže jej naozaj netreba nakúpiť veľa. 

Cenu tohto gas fee vieme stlačiť tak, že budeme obchodovať v málo vyťažených časoch. To môže pomôcť hlavne mladým a začínajúcim tvorcom.

Ak používame blockchain Solana, je vytvoriť si účet na tomto webe – solsea.io. Ak si sa rozhodol obchodovať na blockchaine Ethereum, ich obchod s NFT je zas tento – opensea.io.

Konečne sa dostávame k tomu, že na daný web nahráme svoje dielo. Môže to byť jeden obrázok alebo kolekcia viacerých. Dáme mu názov a nejaký základný popis. Daj si pozor, lebo keď sa raz niečo zapíše do blockchainu, nedá sa to prepísať.

Keď sme si istí tým, že sme dielo správne nahrali, pomenovali aj popísali, môžeme zaplatiť gas fee a “mintnúť”, teda vyraziť ho. Naveky vekov je tak naše NFT na blockchaine, ktorý sme si zvolili. Teraz už len čakať, kto naše umelecké dielo kúpi.

Každému mladému šikovnému tvorcovi prajeme veľa úspechov!

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi