Generácia,
ktorá sa zaujíma

Buď pripravený/á: Ako si zbaliť evakuačný batoh a pripraviť sa na krízové situácie

Týmto článkom ťa nechceme vystrašiť. Ale vždy je lepšie byť ready, než panikáriť. Prečítaj si preto guideline, ako sa pripraviť na krízové situácie, čo si zbaliť do evakuačnej batožiny, kam sa schovať a ako zmierniť úzkosť.

Väčšina tipov a rád v tomto článku vychádza z oficiálnej príručky švédskej vlády o tom, ako sa pripraviť na krízové situácie. To neznamená len vojnu, ale aj pandémie, alebo živelné pohromy ako povodne. A tie už Slovensko neraz zažilo. 

Ich manuál vznikol s cieľom upokojiť ľudí a pomôcť im cítiť sa viac v pohode – a presne o to ide aj nám 💜

V článku sa preto dočítaš:

  • Ako zmierniť úzkosť;
  • Čo by nemalo chýbať v tvojej evakuačnej batožine;
  • Čo znamenajú zvuky sirén a kde sa najbezpečnejšie schováš; 
  • Prečo je dôležité spraviť si zásoby a čo by v nich nemalo chýbať;
  • Ako sa postarať o svoje domáce zvieratko.

Čo robiť, keď z tohto pociťujem úzkosť?

💜 Mysli na to, že Slovensko je členom NATO. Znamená to, že ak by bolo napadnuté, na pomoc mu musia prísť aj ostatné členské štáty. 

💜 Ak pociťuješ z týchto udalostí úzkosť, zdieľaj ju s ľuďmi, o ktorých vieš, že ťa vedia upokojiť. 

💜 Ak pociťuješ intenzívnu úzkosť už dlhší čas, neboj sa vyhľadať aj psychologickú pomoc. Napríklad cez bezplatnú online poradňu IP-čko, alebo portál K sebe. 

💜 Prejdi si, ideálne s odborníkom/čkou alebo človekom, ktorý ťa vie upokojiť, všetky „čo ak“.

To ti pomôže pomenovať si veci, s ktorými vieš niečo urobiť alebo sa na ne pripraviť. Pomôže ti to uvedomiť si, že situácie nie sú také neriešiteľné, ako vyzerajú v tvojich predstavách. 

💜 Priprav sa spolu so svojimi blízkymi. To, že tvoji najbližší budú tiež pripravení na krízové situácie ťa môže aspoň čiastočne upokojiť. 

💜 Vyhraď si len určitý čas na sledovanie správ. Ak vieš, že ťa rozrušia pred spaním, nesleduj na sociálnych sieťach profily so spravodajským obsahom – alebo ešte lepšie, jednoducho pred spaním nedoomscrolluj sociálne siete a úplne odlož mobil, to odporúčajú všetci odborníci na zlepšenie spánku 🧸.

Buď pripravený/á!

Nie je to len heslo skautov a skautiek. Malo by platiť aj keď ide o krízové situácie ako živelné pohromy – napríklad povodne, alebo vojenské útoky. 

Ako sa na niečo takéto pripraviť? 

V prvom rade sa dohodni s blízkymi:

Kde sa stretnete v prípade, že vám vypadne signál, alebo nebudete mať mobily. 

✅ Kde sú vo vašom okolí dôležité miesta ako nemocnice, polícia, hasičská stanica, alebo aj stanica dobrovoľných hasičov/iek. 

Kde sa môžete schovať, keď nebudete môcť zostať doma. Po celom Slovensku sa nachádzajú kryty civilnej ochrany, kam sa môžu ľudia schovať v prípade použitia zbraní hromadného ničenia, alebo vyhlásenia krízového stavu. Zoznam krytov civilnej ochrany by si mal/a nájsť na stránke každej obce. Ak ho nemá zverejnený, nie je hanba poslať na obecný úrad mail a spýtať sa na to. 

✅ Kde v dome alebo jeho blízkom okolí je najbezpečnejšie sa schovať, ak nestíhate odísť. 

✅ Urob si kópie dôležitých dokumentov a schovaj ich na bezpečné miesto. 

Priprav si núdzovú batožinu a zásoby. Ako na to? Čítaj ďalej 👇

Čo by nemalo chýbať v núdzovej batožine? 

V prípade krízy môže nastať situácia, kedy budeš musieť narýchlo opustiť svoj domov. Prvoradý je tvoj život a balenie vecí ho môže ohroziť. Pre takéto prípady je dôležité mať zbalenú evakuačnú batožinu. 

Čo by v nej nemalo chýbať? 

Trvanlivé potraviny a voda na niekoľko dní (zvyčajne sa odporúčajú tri). Rátaj s tým, že vodu budeš používať aj na hygienu. 

✅ Ak máš domácich miláčikov, nezabudni aj na jedlo a vodu pre nich.

Vreckový nožík, príbor, miska, hrnček a otvárač na konzervy

Osobné doklady a ich kópie, platobné karty a peniaze

Lekárnička s liekmi proti bežným chorobám ako prechladnutie, migréna, hnačka, či zvracanie. Chýbať nesmú ani obväzy, dezinfekcia a lieky, ktoré pravidelne užívaš. Ako kompletne vybaviť lekárničku nájdeš na tomto linku

Nabité powerbanky, nabíjačky na mobil a odporúča sa aj rádio na baterky, keďže Slovenský rozhlas by mal o krízovej situácii prinášať aktuálne informácie. Švédska vláda odporúča vo svojej príručke aj solárnu nabíjačku. 

Čelovka a náhradné baterky. 

✅ Aspoň dve sady teplého, pohodlného a vodeodolného oblečenia.  

Základné hygienické potreby – mydlo, kefka, pasta, dezinfekcia na ruky, toaletný papier, vložky a iné veci, ktoré potrebuješ  k tomu, aby si sa ako-tak cítil/a ako človek. 

✅  Napísané dôležité telefónne čísla.

✅  Kniha, spoločenská hra a hračky pre deti a domácich miláčikov.  

Čo sa ešte môže zísť? 

Spacák 

✅  Šľapky – dôležité sú aj kvôli hygiene v sprche, ak bude dostupná.

✅  Tabletky na dezinfekciu vody.

✅  Mapa okolia a kompas. 

⚠️ Núdzová batožina dospelého by nemala vážiť viac ako pätnásť kilogramov a batožina dieťaťa viac ako desať. Ideálne by si sa mal/a zbaliť do turistického batoha a nie do kufra na kolieskach.  

Ako sa zásobiť (a byť tak trochu prepper)

Občas si ľudia robia srandu z takzvaných prepperov, ktorí si stavajú bunkre a pripravujú si zásoby ako na apokalypsu. No už covid nám ukázal, že zo dňa na deň môže byť problém vybehnúť len po cestoviny. Ľudia tiež môžu začať v čase krízy panicky nakupovať a je možné, že ti nič neostane. 

Zdroj: Canva

Dôležité sú preto domáce zásoby.

Čo by v nich nemalo chýbať? 

🚰 Balená voda na pitie, varenie a hygienu (odporúčame aj dezinfekčné tabletky do vody, alebo niečo, na čom ju môžeš prevariť). Zídu sa aj prázdne kanistre na vodu. 

🌞 Zdroje tepla –  Patrí sem: Teplé oblečenie z hrejivých materiálov vrátane čiapok, rukavíc, šálov a ponožiek. Prikrývky, spacáky a karimatky, alebo matrace na spanie. Ohrievače, ktoré nepotrebujú elektrinu. 

🥫 Jedlo – hlavne trvanlivé, konzervované a sušené. Dôležité je mať v zásobe aj také, na ktorého prípravu potrebuješ čo najmenej, alebo žiadnu vodu. Všetky tipy nájdeš v príručke od švédskej vlády na strane 17. Nezabudni aj na základy ako soľ, olej a koreniny, príbory, misky, nôž a otvárač na konzervy. 

🕯️ Zdroje svetla – baterky, čelovky, sviečky.

Zápalky, zapaľovače, prípadne kresadlo. Na rozkúrenie je dobrý aj tuhý podpaľovač (to je napríklad Pepo), noviny, alebo brezová kôra, ktorá sa zapáli aj keď je navlhnutá. 

🧯 Hasiaci prístroj.

💵 Peniaze, ktoré ti vystačia aspoň na týždeň a plastová platobná karta.

🚾 Toaleta – je možné, že nebudú fungovať splachovacie záchody

Preto budeš potrebovať: 

🧻Toaletný papier

🧻 Vlhčené obrúsky a dezinfekciu na ruky 

🧻Plienky a menštruačné potreby (v málo hygienických podmienkach sú najvhodnejšie vložky)

🧻 Hrubé plastové vrecia 

🧻 Piliny, prípadne kompost 

🧻 Aspoň dve vedrá, alebo odpadkové koše s vekom

Premýšľaš na čo ti budú piliny a kôš? Je možné, že nebude fungovať splachovací záchod, a budeš si musieť vyrobiť vlastný. 

Ako na to? 

👉 Do vedra, alebo koša rozprestrieš hrubé igelitové vrece a po každej potrebe ho zasypeš pilinami, alebo kompostom, ktoré pomôžu zakryť zápach. 

👉 Pre obmedzenie zápachu sa odporúča mať dva záchody – jeden na veľkú a druhý na malú potrebu. 

🧼 Hygienické potreby – sú podobné ako v núdzovej batožine. Patrí sem dentálna hygiena, mydlo, ale môžeš pridať aj holiaci strojček či deodorant. Jednoducho tak, aby si sa cítil/a aj v stave núdze čo najviac umyto.

✅ Ďalšie užitočné veci:

Kempingový varič;

Lekárnička a zásoba liekov, ktoré pravidelne užívaš.

👉 Podrobnejšie informácie nájdeš na tomto odkaze.

Ako zistím, že sa niečo deje?

Vďaka správam z rádia, televízie a samozrejme vďaka zvukom sirén.

📣 Ako rozpoznám čo znamenajú signály sirén na Slovensku?

📣 Všeobecné ohrozenie – sirény vydávajú dvojminútový kolísavý tón. V tom prípade je dôležité ukryť sa. Kam a ako ti vysvetlíme ďalej v článku. 

📣 Ohrozenie vodou – šesťminútový stály tón. 

📣 Koniec ohrozenia – dvojminútový stály tón bez opakovania sa. 

⚠️ Každý druhý piatok v mesiaci o 12:00 prebieha skúška sirén dvojminútovým stálym tónom. Nezľakni sa keď ich budeš najbližšie počuť. 

Kam sa schovať? 

V prípade mimoriadnej situácie a v čase vojnového stavu je najbezpečnejšie vziať svoju núdzovú batožinu a odísť do krytu civilnej ochrany

Čo ak je kryt ďaleko?

Kryt by mal byť ideálne vzdialený najviac päť minút chôdze od miesta, kde sa zdržiavaš.

Ak to nevyjde, najbezpečnejšie je schovať sa v pivnici, podzemnej garáži, stanici metra (ak si v Prahe, či Viedni). Ďalšia možnosť je miestnosť bez okien, nie blízko strechy a stien. 

⚠️ Vyjdi z úkrytu až keď budeš počuť signál sirény, ktorý znamená koniec ohrozenia.

Čo ak som vonku?  

Ak poblíž nie je žiadna budova, v ktorej by si sa mohol/a skryť, nájdi si priekopu pri ceste, alebo jamu, ľahni si tvárou k zemi, kolená daj pod seba a rukami si prikry krk. Schovať sa môžeš aj v tuneli alebo pri múre.

Pre tento prípad je dôležité mať s blízkymi dohodnuté miesto, na ktorom sa po útoku stretnete. 

💥 A čo jadrová hrozba?

S výnimkou bombardovania japonských miest Hirošimy a Nagasaki k jadrovému útoku už nikdy nedošlo. Jadrová hrozba však nemusí znamenať, že niekto zhodí bombu, ale môže nastať aj po havárii v jadrovej elektrárni. 

Aj tu platí, že najbezpečnejším miestom je kryt civilnej ochrany. Ak si v budove, zdržiavaj čo najďalej od stien a strechy a čo najviac utesni okná. Aj po výbuchu nevychádzaj von a čakaj na pokyny úradov.

Ak si vonku, prikry sa čímkoľvek, čo by ti mohlo poskytnúť ochranu. Takisto si ľahni tvárou nadol, pokrč kolená, spoj dlane za krk a nedotýkaj sa očí, nosa a úst.  

Ak si v aute, zastav a skrč sa v ňom. 

Po výbuchu prejde rázová vlna. Po nej odíď do najbližšieho úkrytu. Kým dôjde k nukleárnemu spádu, budeš mať čas minimálne desať minút. Ak si počas výbuchu vonku, odstráň kontaminované oblečenie a utri si, alebo umy nechránenú kožu. 

🐾 Čo bude s mojim domácim zvieratkom?

Do oficiálneho krytu civilnej ochrany si bohužiaľ svoje zvieratko zobrať nemôžeš. Môžeš ho aspoň ukryť na čo najbezpečnejšom mieste a nechať mu dostatok jedla a vody. 

Ak sa však schovávaš v garáži, pivnici, alebo stanici metra, nemal by to byť problém. V núdzovej batožine treba mať pre zvieratá aj jedlo a vodu aspoň na tri dni, lieky, vodítko a klietku na presun, ak je tvoj miláčik menšieho vzrastu.

👉 Ďalšie inštrukcie o tom, čo robiť v prípade krízových situácií a čo si (ne)môžeš vziať do krytu nájdeš na stránke Ministerstva vnútra. Viac informácií si môžeš naštudovať aj v knihe SAS – Príručka ako prežiť. 

Zdroj titulného obrázku: Canva

Reklama

Vyber si viac z LifehackingSelf-CareToto takto