Generácia,
ktorá sa zaujíma

Chceš byť milionár? Vyhraď si každý deň hodinu na učenie

Každý chce byť inovátor, CEO a zarábať tisícky eur. To sa nestane, ak budeš denne pozerať štyri seriály, leňošiť pred telkou a nič pre seba nerobiť. Nájdi si každý deň hodinku na učenie.

Pravidlo 5 hodín

To, čo funguje pre jedného, nemusí pre druhého, a preto bývajú návody na úspech často neúspešné. Tento jednoduchý trik však funguje nielen pre známych a bohatých ľudí, môže aj pre teba. 

Pravidlo 5 hodín hovorí o tom, že vo voľnom čase by si si mal/a vyhradiť každý deň hodinu na vzdelávanie. A nemyslíme tým učenie sa v škole. Toto vzdelávanie by malo byť iné a malo by ťa, samozrejme, baviť. 

žena hovoriaca, že sa každý deň
 učíš niečo nové

Aký to má zmysel?

Ak venuješ hodinu svojho dňa vzdelávaniu, precvičíš si myseľ, zlepšíš si zručnosti a buduješ si sebadisciplínu

Čítaj

Možností je veľa. Môžeš začať s čítaním kníh, počúvaním podcastov či audiokníh. Témy si môžeš vybrať, aké chceš. 

Na internete je mnoho zaujímavého vzdelávacieho obsahu, ako napríklad YouTube kanál Zmudri G, Tik Tok Zmudri G alebo aj celý web Zmudri G, kde práve si.

Už to, že si čítaš tento článok dokazuje, že máš záujem učiť sa nové veci. 

kura skákajúce od radosti

Reflektuj

Keď sa dozvieš nejaké nové informácie, je dobré ich analyzovať. Rovnako, ako rozoberáš tvoj deň v škole alebo tvoj osobný život, analyzuj aj informácie, ktoré si si prečítal alebo vypočul.

Experimentuj

Čo nové si sa dozvedel? Napríklad si si prečítal tento článok, usúdil si, že táto teória má niečo do seba a teraz je čas na jej overenie. To sa nazýva experimentom. Možno veľa teórií v praxi zlyhá a niektoré sa ti zase overia. 

Ako povedal Samuel Beckett: „Skúšaj znovu. Padaj znovu. Padaj lepšie.“

Po mnohých zlyhaniach nakoniec prichádza úspech.

Akí slávni ľudia praktizujú toto pravidlo? 

Zakladateľom tohto pravidla je Michael Simmons. Pravidlo si osvojilo veľa známych ľudí ako napríklad Elon Musk, Oprah Winfrey, Barack Obama alebo Bill Gates, čiže samé veľké mená.

elon musk v show

Ak chceš aj ty vlastniť firmu, ktorá vyrába rakety a kozmické lode, byť známym hercom alebo herečkou, vládnuť krajine či založiť softvérovú spoločnosť, vypni na chvíľu telku a venuj hodinku zo dňa učeniu sa nových vecí.

Zdroje: 

https://bigthink.com/smart-skills/5-hour-rule/

https://www.forbes.com/sites/forbescoachescouncil/2020/02/03/how-to-use-the-five-hour-rule-for-career-success-in-2020-and-beyond/?sh=287bb62e225f

https://www.indeed.com/career-advice/career-development/5-hour-rule

Reklama

Vyber si viac z Lifehacking