Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo je NFT a načo nám sú?

co je nft

NFT nie sú tri náhodne spojené písmená. A hovorí sa o nich čím ďalej, tým viac. Preto ti vo videu jednoducho vysvetlíme, čo NFT znamená.

Ak si kúpim iPhone, viem, že Apple vyrobil rovnakých telefónov desaťtisíce. Jeden z nich, úplne náhodne vybraný, som si kúpil v obchode ja. Ak by mi predavač podal vedľajšiu krabičku s úplne rovnakým mobilom, bolo by mi to jedno. Sú totiž zastúpiteľné, po anglicky fungible.

Pokiaľ si ale chcem kúpiť sochu Dávida a dať si ju na záhradku, takáto socha je v origináli len jedna jediná na svete. Nie je mi vôbec jedno, ktorú sochu mi predajú. Socha Dávida je nezastúpiteľná, teda non-fungible.

Ak si teda niečo nezameniteľné ako je socha Dávida, kúpim na internete, NFT je doklad o tom, že som jej jediný majiteľ. A ako to už býva, ľudia pripisujú veľkú hodnotu všetkému, čo je jedinečné a nezameniteľné.

NFT začali obrázkami a gifmi a stále sa využívajú najmä v umení. Môže to byť digitálny zvuk, video, ale aj taký status na Twitteri.

Ako to už pri všetkom novom býva, ani NFT sa nevyhli rôznym špekulatívnym obchodom.
Preto treba pri ich kúpe a vidine zisku postupovať veľmi opatrne. Je veľmi ťažko predpovedateľné, čo sa oplatí kúpiť a čo nie, narozdiel napríklad od klasického umenia, ktoré má rokmi overenú hodnotu.

Preto predtým, ako teda do nejakého NFTčka investuješ všetky peniaze z brigády, zamysli sa nad tým, či naň naozaj máš, či ho nekupuješ iba špekulatívne, lebo si myslíš, že rozprávkovo zbohatneš a prečo ho naozaj chceš.

No a samozrejme, treba si dať pozor aj na to, odkiaľ také NFTčko kúpime. Ako ich bezpečne kupovať, ale aj vytvárať, si pozri v ďalšom videu.

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi