Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo nájdeš na dark webe?

To, čo bežne vidíme na internete, sa zdá byť ako nekonečná studnica informácií, videí a fotiek. Napriek tomu je verejne prístupná len malá časť internetu.

Najväčšia časť obsahu je na takzvanom Deep Webe a ešte hlbšie sa nachádza tajná temnota zvaná Dark Web.

Čo je teda ten Deep Web?

Nie je to nič zakázané ani ilegálne, je to skrátka len skrytá časť internetu. Veľa firiem má zaheslované intranety s ich súkromnými dátami, rovnako tam patrí obsah našich účtov v internet bankingu alebo zdravotnícke záznamy. Deep web údajne tvorí až 90 % celého internetu. 

Ale poďme na to, prečo sme sa tu všetci zišli…

a to je Dark web.

Už z názvu môžeš tušiť, že ide o niečo temné alebo tmavé, ukryté pred zrakmi bežného sveta… a polície.
Na dark webe napríklad nenájdete e-shopy s kozmetikou, ale so zbraňami a drogami, rôzny ilegálny obsah, ako napríklad videá a fotky zneužívania detí, terorizmus alebo vraždy. Nájdeme tam aj recepty ako spracovať v kuchyni ľudské mäso alebo si tam objednáme hackerský útok.

Zatiaľ to znie ako miesto, kam sa nikto slušný nepríde ani pozrieť, však?

Na dark webe ale nájdu útočisko aj ľudia z krajín, kde nie je možné slobodne sa vyjadrovať, lebo by človek hop-šup skončil vo väzení. Majú tam fóra alebo medzi sebou zdieľajú cenzúrované informácie a aspoň tak podporujú informovanosť ľudí, ktorým vlastný štát veci zatajuje.

Tiež tam komunikujú whistlebloweri, teda tí, ktorí sa odvážia nahlásiť nekalosti v rôznych firrmách alebo štátnych inštitúciách. Skrátka, anonymita na jednej strane kryje kriminálnikov, ktorí by inak mali problém so zákonmi, ale zároveň pomáha tým, ktorí sú obeťami diktátorov alebo sa obávajú veľkých korporácií.  

Tento článok určite neber ako pozvánku na objavovanie Dark Webu.

Čokoľvek, čo na ňom urobíš, môže rovnako viesť ku trestnému stíhaniu ako keby si to urobil na bežnom internete alebo v offline svete. Dávaj si teda vždy pozor, kam klikáš, čo si sťahuješ a čo kupuješ, aj keď nadobudneš pocit, že na dark webe si neohrozený. 

Video: Juraj Padych

telekom nadacny fond

Video vzniklo vďaka podpore Nadačného fondu Telekom.

Reklama

Vyber si viac z Tech&Digi