Generácia,
ktorá sa zaujíma

Čo naozaj robiť, keď stretneš medveďa?

Kedy môžeš medveďa pozorovať, prečo nie je dobrý nápad pred ním utekať a ako zistíš, že ide na teba útočiť? Na tieto a ďalšie otázky odpovedá ochranárka Gabriela Kalašová z Národného parku Malá Fatra. 

Medveď patrí posledné roky k najobávanejším zvieratám na Slovensku. Len za tento rok bolo medializovaných niekoľko prípadov nebezpečných stretnutí v prírode aj v meste. Mnohým tragickým stretnutiam by sa ale dalo zabrániť, ak by ľudia vedeli, ako im predchádzať a čo robiť, pokiaľ k nim dôjde. 

Ak chodievaš na prechádzky do lesa, alebo sa chystáš na letnú turistiku, môže ti pomôcť pár nasledujúcich tipov.

Najdôležitejšia je prevencia 

Zvieratá sú najviac aktívne počas stmievania a skoro ráno. Ochranárka Gabriela Kalašová z Národného parku Malá Fatra preto radí nechodiť do prírody v tomto čase. „Odporúčam pohybovať sa po vyznačených chodníkoch a upozorňovať na svoju prítomnosť, ale bez zbytočného hluku. Stačí si občas odkašľať, pospevovať, alebo viesť tichý rozhovor,“ hovorí pre Zmudri G

Zdroj: Canva

Ak sa chceš vyhnúť konfliktu s medveďom, odporúča obchádzať húštiny a uhynuté  zvieratá, ktoré patria do medvedieho jedálnička. V prípade, že máš so sebou psa, určite by si ho nemal/a nechať voľne pobehovať bez vodítka. Pes totiž svojim správaním môže medveďa vyprovokovať. Je štatisticky dokázané, že jeho prítomnosť zvyšuje riziko stretu s medveďom.

Ak v prírode stanuješ, alebo táboríš, mal/a by si mať dostatočne zabezpečený odpad a jedlo. Tašky so smeťami a poriadne zabalenými potravinami môžeš zavesiť na strom v dostatočnej vzdialenosti od miesta, kde spíš. 

Čo ak sa s medveďom stretnem? 

Pri stretnutí s medveďom veľa závisí od vašej vzájomnej vzdialenosti. Ak je napríklad jeden kilometer od teba v protisvahu, podľa Kalašovej ho môžeš kľudne pozorovať. Ak je však bližšie, no nezdá sa, že by ťa registroval, pokojne sa začni vzďaľovať smerom od neho. 

Zdroj: Giphy

Môže sa medveď oproti mne rozbehnúť? 

Môže, ale stále to nemusí znamenať, že na teba ide zaútočiť. „Medveď niekedy môže urobiť takzvaný predstieraný útok. Spraví rýchlo pohyb smerom k vám, a potom sa zastaví a uhne. Vyzerá to veľmi nebezpečne, ale platí, že je potrebné zachovať pokoj,“ vysvetľuje Kalašová.

Čo ak je medveď pár metrov odo mňa? 

Ak sa vám s medveďom skrížia cesty a ste blízko seba, je dôležité zostať pokojný, prihovárať sa mu tichým hlasom a pomaly cúvať. „Viem, že to znie ako nesplniteľné klišé, ale je to dôležité. Sama to mám odskúšané. V strese som si v hlave premietala všetky poučky, ale zachovala som pokoj. Medveď okamžite utečie,“ hovorí o svojej skúsenosti Kalašová.

Zdroj: Giphy

Medveď sa môže postaviť aj na zadné nohy, čo pôsobí strašidelne. Robí to však zo zvedavosti a aby mal lepší prehľad o situácii. „Robí to vtedy, keď začuje nejaký zvuk, alebo zacíti nový pach,“ vysvetľuje odborníčka.

Utekať nie je nikdy dobrý nápad, s výnimkou prípadov, kedy sa vieš dostať rýchlo do bezpečia. Môže to vyprovokovať útok a aj keď medveď vyzerá ťarbavo, dokáže bežať približne tak rýchlo ako cválajúci kôň. Takisto sa ti môže stať, že v horskom teréne zakopneš a nešťastne spadneš. Stalo sa to napríklad bieloruskej turistke, ktorá tento rok zahynula po tom, čo sa snažila utiecť pred medveďom v prostredí mimo turistického chodníka.

Ako spoznám, že medveď ide útočiť? 

„Ak je medveď podráždený, prejavuje sa to fučaním, falošnými útokmi, ťahaním pazúrov po zemi a trhaním hlavou,“ hovorí Kalašová. V takom prípade radí takisto zostať v pokoji, pomaly cúvať a hovoriť tichým hlasom. V tejto fáze by si už ale mal/a zdvihnúť ruky alebo batoh, aby si vyzeral väčšie. Môžeš si tiež pripraviť sprej proti medveďom. Podľa Kalašovej viaceré prípady zo zahraničia ukazujú jeho účinnosť. Použiť by si ho mal/a ale len v prípade, že sa medveď približuje a nemáš kam cúvať. 

Čo ak medveď útočí? 

Ak je už medveď veľmi blízko a chystá sa zaútočiť, ľahni si tvárou na zem a rukami si chráň krk. Chrbticu ti môže ochrániť batoh. Človek nie je pre medveďa potravou a štatisticky väčšina ľudí útok prežije. Medveď ale väčšinou útočí pazúrmi a zubami, a preto hrozia rôzne vážne poranenia. Po útoku treba chvíľu počkať, kým sa vzdiali, a až potom si zavolať pomoc. 

Medvede na pikniku z TikToku

Niektorí ľudia natáčajú na TikTok, ako počas kempovania, alebo výletu kŕmia medvede sendvičmi, ovocím a sladkosťami. Niektoré s nimi dokonca sedia aj za piknikovým stolom. Podľa Kalašovej to ale môže mať závažný dopad na ich správanie. „Stávajú sa menej plaché a vyhľadávajú prítomnosť človeka. Vyzerá to milo, ale stále je to divožijúca šelma, ktorá môže byť nebezpečná,“ upozorňuje. 

A čo diviaky? 🐗

Obávaným lesným tvorom je aj diviak. Kalašová však hovorí, že nebezpečné stretnutie s ním je veľmi výnimočné, keďže nie je šelma ako medveď. Pri stretnutí s diviakom môžeš postupovať podobne ako pri medveďovi. Najdôležitejšia je prevencia, pri ktorej dáš rozprávaním, alebo inými zvukmi najavo, že si v lese. Ak ho stretneš, no neregistruje ťa, pokojne sa vzdiaľ v opačnom smere. V prípade, že si skrížite cestu, začni pomaly cúvať a prihovárať sa mu pokojným hlasom. 

Zdroj: Giphy

Zdroj titulného obrázku: Canva

Reklama

Vyber si viac z LifehackingToto takto